Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak usunąć, zdjęć tapetę - raufazę ze ściany - domowe sposoby?

W przypadku nieodpowiedniego przygotowania lub zrywania tapety „na sucho” musimy liczyć się z tym, że prawdopodobieństwo uszkodzenia tynku wzrasta.

Każdy, kto zdecydował się na tapetowanie ścian, musi liczyć się z tym, że po pewnym czasie, zwykle kilku latach, będą one wyglądały nieestetycznie i trzeba będzie je zerwać. Jak usunąć tapetę ze ściany, tak aby nie uszkodzić przy tym tynku? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów. To, którego z nich użyjemy, będzie uzależnione od rodzaju tapety, z jaką musimy się uporać. Sprawdźmy, jakie są domowe sposoby usuwania tapet oraz która z nich będzie najskuteczniejsza.

Czego będziemy potrzebować do zerwania starej tapety? 

0
Gąbka oraz woda lub spryskiwacz są potrzebne aby zmoczyć tapety.

Zacznijmy od początku. Musimy wyposażyć się w odpowiednie sprzęty. Na pewno przydatny będzie nóż introligatorski, który posłuży do nacinania powierzchni. Gąbka oraz woda lub spryskiwacz, za pomocą których będziemy moczyć tapety. W przypadku bardziej odpornych tapet winylowych lub z włókna szklanego, które wykorzystuje się najczęściej w pomieszczeniach bardziej narażonych na działanie wilgoci, tłuszczu i innego rodzaju zabrudzeń (jak na przykład kuchnia czy łazienka), przyda się specjalny koncentrat, który wchłonie w ich powierzchnię i rozpuści klej. Dzięki temu usunięcie tapety stanie się o wiele prostsze. W przypadku nieodpowiedniego przygotowania lub zrywania tapety „na sucho” musimy liczyć się z tym, że prawdopodobieństwo uszkodzenia tynku wzrasta. Dodatkowo dołożymy sobie w ten sposób pracy i niepotrzebnych frustracji. Odpowiedni sprzęt oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami fachowców to podstawa. 

Usuwanie raufazy

Raufaza to szczególny rodzaj tapety, która umożliwia nam przykrycie nierównej ściany, a tym samym skuteczne maskowanie jej niedoskonałości bez potrzeby gruntownego ich remontu. Rozwiązanie to jest tańsze i stosunkowo prostsze. Raufaza składa się z naturalnych materiałów – dwóch warstw papieru i znajdującej się pomiędzy nimi warstwy drewna. Dzięki temu ściana może oddychać i nie chłonie wilgoci. Może być wykorzystywana w wykończeniu ścian pokojów, salonów, a nawet kuchni czy łazienek. W tym przypadku musimy jednak pamiętać o dodatkowym pomalowaniu jej powierzchni odpowiednią emulsją zapobiegającą chłonięciu wilgoci. Raufazę możemy malować nawet kilka razy, dzięki czemu możliwości aranżacji i wykończenia jest naprawdę wiele. Jednak pomimo dużej odporności i ona w końcu się zużyje. Jak usunąć tapetę ze ściany, w tym przypadku raufazę? 

Jak usunąć tapetę ze ściany – raufaza

Przy usunięciu raufazy, podobnie jak w przypadku tapet z delikatniejszych materiałów, może wystarczyć sama woda. Ewentualnie możemy zastosować wodę z octem, który powinien stanowić około 10 procent roztworu. Jeśli działanie mieszanki jest zbyt słabe, możemy wedle potrzeby zwiększać stężenie octu. Powierzchnię tapety kilkukrotnie zwilżamy za pomocą gąbki lub przygotowanego spryskiwacza. Po wchłonięciu się wody lub roztworu możemy przystąpić do usuwania tapety. Warto zacząć od podważenia rogu tapety, który powinien dać się bez problemu podważyć, a następnie ściągamy tapetę pasami. W przypadku raufazy dodatkowo zabezpieczonej emulsją zapobiegającą chłonięciu wilgoci (stosowanej w przypadku kuchni i łazienek) można powierzchnię tapety przed zmoczeniem jej, ponacinać. Dzięki temu raufaza wchłonie wodę lub roztwór i powinna bez problemu odkleić się od ściany. 

Co ważne, całe przedsięwzięcie spowoduje niemały bałagan. Warto pomyśleć o tym, aby wcześniej wynieść wszystkie meble do innego pomieszczenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy je szczelnie owinąć folią. Zadbajmy również o zabezpieczenie gniazdek i przewodów, aby uniknąć ich zalania. 

Zrywanie tapet winylowych i z włókna szklanego

Jak usunąć tapetę ze ściany w przypadku bardziej odpornych materiałów, jak te wykonane z winylu czy włókna szklanego? Konieczne będzie zastosowanie specjalnego koncentratu. Są one dostępne w większości marketów budowlanych. W przeciwieństwie do wody lub zwykłego roztworu wody z octem wnikną one w powierzchnię tapety i rozpuszczą klej. Dzięki czemu ich zerwanie stanie się dużo łatwiejsze, a ponadto zmniejszymy ryzyko niepotrzebnego oderwania tynku. Koncentrat należy wcześniej wymieszać w odpowiednich proporcjach z wodą. Jakich? Wszystko zależy od producenta. Szczegółową instrukcję znajdziemy na etykiecie. Jeśli pomimo zastosowania koncentratu tapeta winylowa i tak nie chce odchodzić od ściany, to podobnie jak w przypadku raufazy zabezpieczonej emulsją, warto jej powierzchnię ponacinać i dopiero wtedy spryskać roztworem. 

0
Co ważne, całe przedsięwzięcie spowoduje niemały bałagan.