Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Szlifowanie tynków gipsowych - jak robić to prawidłowo

Tynk gipsowy jest jedną z ostatnich warstw, którą nanosimy na ścianę.

Aby ściany Twojego domu były idealnie gładkie, a kolor, na który je pomalujesz, prezentował się perfekcyjnie – na nałożony na nie wcześniej tynk gipsowy dobrze jest położyć gładź gipsową, którą szlifujemy. Głównym zadaniem tynku gipsowego, który kładziemy na ścianę, jest wygładzenie dużych nierówności. Jego powierzchnia jest jednak nieco chropowata, więc nawet najbardziej staranne jego położenie będzie wymagało dodatkowego wykończenia. Sprawdź, jak szlifować ścianę, która została pokryta tynkiem gipsowym, aby prezentowała się ona nieskazitelnie.

Czym jest tynk gipsowy?

0
Szlifowanie tynków gipsowych sprawi, że ściana będzie gotowa na pomalowanie, położenie tapety czy przyklejenie naklejek.

W skład tynku gipsowego wchodzi w głównej mierze gips wraz z dodatkami takimi jak kruszywo kalibrowane oraz uszlachetniające dodatki. Mamy do wyboru kilka rodzajów tynku gipsowego, które różnią się metodą nakładania, odpornością na czynniki mechaniczne, a także poziomem gładkości. 

Tynk gipsowy jest jedną z ostatnich warstw, którą nanosimy na ścianę. Może być stosowany na podłożach mineralnych takich jak te ceramiczne, komórkowe, z betonu czy silikatu. Nie sprawdzi się jednak nałożony na powierzchnie z drewna, metalu czy tworzyw sztucznych. Tynk gipsowy nie jest bardzo wytrzymały na uderzenia czy głębokie zarysowania. Dlatego odradza się jego kładzenie np. na klatkach schodowych. 

Tradycyjny tynk gipsowy nie toleruje także zbyt dużej wilgotności powietrza, więc w łazience lepiej jest zastosować inną formę wykończenia ściany, ponieważ tynk gipsowy mógłby się w niej odkształcać oraz tracić swoją wytrzymałość.

O czym należy pamiętać przed tynkowaniem?

Jeśli posiadamy dużą powierzchnię, którą musimy otynkować, czyli więcej niż 50m2 – możemy wspomóc się agregatem, który pozwoli na pokrycie wszystkich ścian w krótkim czasie. Ważne jest, aby zrobić to za jednym razem, aby uniknąć widocznych połączeń na świeżym i wyschniętym już tynku. 

Odpowiednio przygotowana ściana do tynkowania zagwarantuje nam dobry efekt całego przedsięwzięcia. Należy więc pamiętać, aby przed całym procesem oczyścić ścianę z brudu, kurzu czy resztek farb i lakierów. 

Wszystkie metalowe elementy powinny zostać wcześniej odpowiednio zabezpieczone, ponieważ tynk gipsowy spowoduje ich korozję. Wszelkie rysy i delikatne wgłębienia należy wykończyć masą szpachlową, aby powierzchnia ściany była równa. Jeśli decydujesz się na tynkowanie betonu czy cegły – dobrym pomysłem będzie pokrycie jej uprzednio specjalnym środkiem uszczelniającym, który przyczyni się do zmniejszenia nasiąkliwości ściany. 

Jak prawidłowo wygładzić tynk gipsowy?

Jeśli nie lubimy naturalnego efektu tynku, którym jest chropowata struktura ściany i zależy nam na efekcie gładkiej powierzchni, rozwiązaniem będzie nałożenie na tynk gładzi gipsowej, którą następnie się szlifuje. Szlifowanie tynków gipsowych sprawi, że ściana będzie gotowa na pomalowanie, położenie tapety czy przyklejenie naklejek.

Gładź, która jest suchą mieszanką gotową do rozrobienia z wodą, nakładamy na otynkowaną ścianę w dwóch cienkich warstwach, łącznie o grubości około 3 mm. Należy pamiętać, że gładź nie służy do naprawienia dużych ubytków czy zarysowań w ścianach, więc ważne jest, aby kłaść ją na odpowiednio przygotowaną ścianę, bez widocznych mankamentów.

Szlifowanie – jak robić to prawidłowo?

Kiedy ostatnia warstwa na ścianie, czyli gładź szpachlowa wyschnie – mamy dwie możliwości jej szlifowania – ręczne lub mechaniczne. 

  1. Szlifowanie ręczne odbywa się za pomocą siatki czy papieru ściernego – jest to metoda pracochłonna, ale wybierana najczęściej przy małych powierzchniach. Ścianę szlifuje się drobnoziarnistym papierem ściernym lub też odpowiednią siateczką ścierną. Proces należy wykonać najlepiej przy oświetleniu dziennym, takim, w którym na co dzień będziemy oglądać ścianę. Jest to tańsze rozwiązanie, ponieważ potrzebujemy jedynie pacy z papierem ściernym, który nie jest drogi. Szlifowanie ręczne może być jednak uciążliwe, z powodu wszechobecnego pyłu. 

  1. Szlifowanie mechaniczne odbywa się za pomocą szlifierki do gipsu i gładzi. Jej głównym atutem jest fakt, że odsysa ona pył z pomocą dodatkowego odkurzacza, co znacznie ułatwia cały proces. Powinieneś też regularnie sprawdzać, czy szlifierka poprawnie odsysa pył, a nie zostawia go na krążku, ponieważ istnieje wówczas ryzyko, że na ścianach zostaną nieestetyczne rysy, które ciężko będzie wygładzić. Jeśli planujesz jednorazowo wyszlifować dużą powierzchnię, nie musisz od razu kupować profesjonalnej maszyny do tego celu tzw. żyrafy. Za niewielkie koszty specjalistyczne firmy zajmują się wypożyczaniem tego typu sprzętów. 

Pamiętaj, że, niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, aby oszlifować ścianę, ważnym elementem będzie dobór odpowiedniego papieru ściernego. Lepiej jest zaczynać od niższej granulacji papieru ściernego np. P100 i stopniowo przechodzić do grubszych ziaren. Przed przystąpieniem do szlifowania upewnij się także, że ściana jest całkowicie sucha – unikniesz zapchania papieru ściernego. Ostatnim etapem jest już tylko zagruntowanie ścian i możesz przejść do malowania ich na ulubiony kolor. 

0
Szlifowanie mechaniczne odbywa się za pomocą szlifierki do gipsu i gładzi.