Unia Europejska flaga logotyp

Szklany wazon w mieszkaniu – jak go wykorzystać i czym wypełnić?

Szklany wazon może stanowić oryginalną ozdobę każdego wnętrza.

Szukasz niebanalnej ozdoby, która mogłaby ożywić wnętrze Twojego salonu, jadalni albo tarasu? Zastanawiasz się, jaką dekorację przygotować na stół podczas uroczystej kolacji? A może kochasz kwiaty cięte i chciałbyś z nich stworzyć oryginalną kompozycję, zdobiącą Twoje mieszkanie? Do zrobienia wszystkich tych dekoracji można wykorzystać szklany wazon – prosty, wysoki, przezroczysty albo z przyćmionego szkła, o fikuśnych kształtach. To naczynie znajduje się w większości domów, bo lubią je zarówno miłośny designerskich dodatków, jak i zwolennicy tradycyjnych ozdób. Przyjrzyjmy się wspólnie, jak na różne sposoby można wykorzystać i udekorować wysoki szklany wazon.

Pamiątki z wyjazdów

Jeśli lubisz kolekcjonować ozdobne kamienie, które przywozisz co roku z wakacyjnego wyjazdu, i szukasz dla nich odpowiedniego miejsca w swoim domu, pomyśl o ułożeniu ich w szklanym wazonie. Niebanalna kompozycja z kamyków w różnych kolorach i kształtach, włożonych do dużego szklanego naczynia, może stanowić ciekawą ozdobę, którą warto postawić na kuchennym barku, półce w salonie albo szafce nocnej w sypialni. Podobnie jak kamienie, wypełnieniem wazonu może być kolorowy piasek. Skąd go wziąć? Odpowiedź jest prosta: z plaży odwiedzanej w wakacje albo z żwirowni, którą mijasz, jadąc do sąsiedniego miasta. Piasek podziel na kilka partii i każdą pofarbuj na inny kolor, umieszczając ją w wodzie z farbą albo kolorową bibułą. Następnie ułóż piasek warstwami – jeden kolor na drugim. Efekt będzie zadziwiający, a cała ozdoba – bardzo prosta w wykonaniu.

0
Wazony ze słoików w różnych rozmiarach świetnie prezentują się na tarasie.

Trawy i liście

Marzy się Tobie oryginalna, jesienna ozdoba na stole? Do jej stworzenia wykorzystaj szklany wazon i liście, które nazbierasz na spacerze. Ciekawie prezentują się kompozycje z liści różnych gatunków, ułożone kolorami. Włóż je do wazonu, zanim wyschną, ponieważ później robią się kruche, mniej elastyczne i trudniej ułożyć je w dowolny sposób. Jesienne liście możesz też złożyć na pół, a następnie pozawijać tak, żeby przybrały kształt kwiatu. Gdy nadasz liściom odpowiednią formę, zabezpiecz je żyłką albo nitką w kolorze podobnym do liścia – żeby była jak najmniej widoczna. Kwiaty zrobione z liści ułóż w bukiet i umieść go w szklanym wazonie. Możesz do niego też włożyć źdźbła ozdobnych traw albo pojedyncze liście eukaliptusa czy palmy, a następnie zabezpieczyć je lakierem z farbą w spreju – złote lub srebrne liście w szklanym wazonie będą dobrze wyglądały zwłaszcza we wnętrzu w stylu glamour lub boho. Taka ozdoba z pewnością zwróci uwagę gości i domowników.

Las w wazonie

Jeśli lubisz naturę i las, z pewnością spodobają się Tobie umieszczone w szklanym wazonie ozdoby wykonane z tego, co można znaleźć podczas spaceru w lesie. Takie gotowe dekoracje są dostępne w kwiaciarniach, ale można też je wykonać samemu. Gdy zdecydujesz się na to drugie, pamiętaj, że im mniejszy wazon, tym trudniej precyzyjnie umieścić w nim przedmioty, które mają utworzyć namiastkę lasu w Twoim domu. Dlatego lepiej wybierz duży, choć niekoniecznie bardzo wysoki szklany wazon. Na spodzie ułóż kilka warstw kamyków, a na nich wysyp trochę ziemi lub ewentualnie żwiru, a następnie ziemię. Potem wyłóż ziemię mchem lub porostami, pamiętaj jednak, żeby przed ich zebraniem z lasu sprawdzić, czy dany gatunek nie jest pod ochroną. Zieloną kompozycję można teraz uzupełnić różnymi drobnymi roślinami, również tymi, które są do kupienia w sklepie ogrodniczym, np. sukulentami lub niewielkimi sadzonkami domowych roślin doniczkowych.

0
Wazon z ciętymi kwiatami ożywi każdą jadalnię.

Jak zrobić ładny wazon ze słoika?

Nie masz wazonu, ale w Twojej kuchni znajduje się mnóstwo niepotrzebnych słoików? Wybierz kilka i stwórz z nich oryginalne wazony. Wystarczy je ozdobić. Najprostszy sposób na przerobienie słoika na wazon to przewiązanie go u góry ozdobną wstążką – najlepiej dosyć szeroką – dokładnie na wysokości, na której słoik styka się z nakrętką. W ten sposób zasłonimy to miejsce, przez co naczynie zacznie przypominać wazon. Słoik można też pomalować farbami do malowania na szkle. Podczas malowania warto korzystać z taśmy, którą zabezpieczymy wybrane miejsca na naczyniu, a potem – gdy pomalowany słoik wyschnie, zerwiemy ją. W ten sposób pewne fragmenty naczynia będą pomalowane, a inne przezroczyste. Dodatkowo grubą, ozdobną taśmą można okleić górę słoika, ukrywając miejsce, w którym stykał się on z zakrętką.

Jak dbać o róże w wazonie?

Kochasz kwiaty, a wazon chcesz wykorzystywać klasycznie: jako naczynie, do którego je wstawiasz? Doskonale – według statystyk cięte, żywe kwiaty we wnętrzu mają dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie osób, które w nim przebywają. Dlatego latem na spacerze zrywaj polne kwiaty, tworząc własne kompozycje, i wstawiaj je do wazonu, który będzie przykuwał uwagę gości oraz domowników. Zimą korzystaj z kwiaciarni. Róże, tulipany, goździki – to kwiaty cięte najczęściej wybierane przez Polaków na prezent. Jeśli zostaniesz nimi obdarowany, możesz w prosty sposób przedłużyć ich żywotność. Wystarczy regularnie, np. co drugi dzień, przycinać ich końcówki (najlepiej pąd kątem), wymieniać wodę i dodawać do niej… łyżeczkę cukru, jedną tabletkę aspiryny musującej lub pół szklanki napoju Sprite. Na koniec główki kwiatów spryskaj wodą. W ten sposób można uratować nawet bardzo już więdnące róże, tulipany lub goździki.

0
Obok klasycznego szklanego wazonu ciekawie prezentuje się też metalowy, który można wykorzystywać również jako doniczkę lub pojemnik na lód do chłodzenia butelek z alkoholem.