Unia Europejska flaga logotyp

Jak i czym odkamienić czajnik?

Kuchenny czajnik można odkamienić na wiele sposobów.

Często używasz czajnika, żeby zaparzyć herbatę? A może zagotowujesz w nim wodę, by zalać wrzątkiem gotowe dania lub użyć wrzącej wody do dalszego gotowania innych potraw? Niezależnie od tego, czy masz czajnik elektryczny, czy emaliowany, bo korzystasz z kuchenki gazowej, musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu czajnika, ponieważ na jego dnie zbiera się kamień. Warto go usuwać, żeby nie przedostawał się do naszego układu pokarmowego i nie niszczył sprzętu. Jak skutecznie odkamienić czajnik? Prezentujemy 8 sposobów na to, jak w prosty sposób usunąć kamień z czajnika.

Skąd się bierze kamień w czajniku?

Kamień w czajniku, świadczący o tzw. twardej wodzie, to osad, który powstał, ponieważ z gotującej się wody wytrącany jest wapń i magnez. Pierwiastki te w postaci jasnego nalotu osadzają się na dnie naczynia i stopniowo tworzą coraz bardziej widoczną warstwę. Z czasem kamień zaczyna wpływać na smak spożywanej wody, a gdy jest go już bardzo dużo, może odrywać się z dna, przedostając się np. do pitej przez nas herbaty lub kawy. Ponadto długo nieusuwany kamień może doprowadzić do szybszego zużycia się naczynia. Jak tego uniknąć? Odpowiedź jest prosta: należy regularnie odkamieniać czajnik. Nie zapominajmy też o usuwaniu kamienia z dzbanków, w których zaparzamy zioła, oraz innych naczyń, do których wlewamy wrzącą wodę.

Również z imbryków do herbaty należy regularnie usuwać kamień.

Na szczęście usuwanie kamienia z czajnika nie jest ani skomplikowane, ani drogie. Spokojnie można zrobić to samemu, korzystając z różnych sposobów – przy pomocy środków, które zwykle i tak znajdują się w kuchni.  

1)     Ocet

Jedna z najbardziej popularnych metod odkamieniania czajnika polega na wykorzystaniu w tym celu octu. Jak usunąć kamień z czajnika octem? Wystarczy wlać do naczynia szklankę octu, zmieszaną z połową szklanki wody, a następnie włączyć czajnik. Po zagotowaniu uzyskanego w ten sposób płynu lepiej nie wylewać go z odkamienianego czajnika jeszcze przez co najmniej godzinę – jeśli zrobimy to szybciej, resztki kamienia mogą pozostać na dnie. Po 60 minutach wylewamy wodę z octem i dokładnie myjemy czajnik wewnątrz, a potem jeszcze kilka razy zagotowujemy w czajniku samą wodę. W ten sposób zniwelujemy przykry zapach octu. Do odkamieniania można użyć octu spirytusowego, ale też jabłkowego. Ten drugi ma mniej drażniący zapach i z tego względu część osób woli właśnie nim odkamieniać czajnik. Pamiętajmy, że ocet można wykorzystać też do wybielania, usuwania tłuszczu, plam i do walki z pleśnią.

2)     Kwasek cytrynowy

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym to sposób wybierany przez wiele gospodyń domowych. Jest niedrogi i dość szybki. Ponadto kwasek cytrynowy wydziela mniej drażniący zapach niż ocet – i z tego względu więcej osób się na niego decyduje. Jak odkaminić czajnik kwaskiem cytrynowym? Należy wsypać zawartość saszetki z kwaskiem (około 20 g) do czajnika, zalać go wodą i zagotować. Po odczekaniu około godziny zagotujmy zawartość czajnika jeszcze raz, a następnie wylejmy płyn. Zanim ponownie użyjemy nowo nabranej do czajnika wody w celach spożywczych, zagotujmy w nim wodę co najmniej raz, a następnie ją usuńmy z naczynia, żeby pozbyć się resztek kwasku. Kwasek cytrynowy jest składnikiem różnych produktów spożywczych, a niektórzy wykorzystują go też do sprzątania mieszkania, np. odkamieniania plastikowej podstawki, na którą skapuje woda z suszarki na naczynia.

3)     Sok z cytryny

Nie masz pod ręką kwasku cytrynowego ani octu? To nie problem. Żeby odkamienić czajnik, można wykorzystać też cytrynę. Wystarczy wycisnąć z niej sok (mniej więcej szklankę) i wlać go na około godzinę do czajnika. Sok z cytryny samoczynnie rozpuści znajdujący się w nim kamień – soku nie trzeba nawet zagotowywać. Po około 60 minutach należy dokładnie wyszorować wnętrze czajnika. Kamień, który się nie rozpuścił, będzie można łatwo oderwać z dna przy pomocy gąbki do zmywania. Odkamienianie sokiem z cytryny nie jest tak skuteczne jak octem czy kwaskiem cytrynowym, ale ma pewne plusy – przed ponownym użyciem czajnika nie trzeba w nim wcześniej zaparzać wody i jej wylewać, i – co może mieć duże znaczenie dla wrażliwców – sok z cytryny nie wydziela przykrego zapachu.

4)     Soda oczyszczona

Jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną? Wystarczy trzy lub cztery łyżki stołowe sody wsypać do około 1,5 l wody i zagotować ją w czajniku. Po tym, jak ta mieszanka zostanie doprowadzona do wrzenia, odczekajmy jeszcze około godziny i wylejmy ją z naczynia. Jeśli po przepłukaniu go wodą wciąż drażni nas zapach, wydobywający się z czajnika, warto jeszcze raz zagotować w nim wodę, tym razem bez dodatku sody, a potem ją wylać. I gotowe! Soda jest bardzo skuteczna w odkamienianiu. Używa się jej też do sprzątania i pieczenia ciast.

5) Obierki ziemniaków

Wykorzystywanie obierek ziemniaków do odkamieniania to najbardziej ekologiczny ze sposobów usuwania niechcianego osadu z naczynia – wykorzystujemy przecież do tego resztki z obiadu! Żeby usunąć kamień za pomocą obierek ziemniaków, należy nimi wypełnić czajnik, a następnie zalać go wodą i doprowadzić ją do wrzenia. Po odczekaniu co najmniej 30 minut, usuwamy zawartość czajnika, myjemy go w środku i ponownie zagotowujemy w nim wodę, tym razem już bez resztek ziemniaków. Do czego jeszcze warto wykorzystać obierki ziemniaków? Można z nich zrobić chipsy, nawóz do roślin, a nawet… odżywkę do włosów, zapobiegającą ich siwieniu!

6) Cola

Coca-cola, napój, który mimo że jest powszechnie uważany za niezdrowy, od lat cieszy się sporą popularnością wśród bywalców barów szybkiej obsługi. Cola jest też często stosowana przy dolegliwościach żołądkowych, a niektórzy używają jej do odkamieniania łazienek i czajników. W jaki sposób odkamienić naczynie coca-colą? Wlej ją do czajnika, dolej trochę wody i zagotuj. Następnie odczekaj co najmniej kwadrans i jeszcze raz zagotuj mieszankę. Wylej ją z czajnika i gotowe! Nie trzeba ponownie zagotowywać wody – wystarczy przepłukać czajnik wodą i można go używać ponownie.

7) Proszek do pieczenia

Jak odkamienić czajnik proszkiem do pieczenia? Wsyp kilka łyżeczek proszku do czajnika pełnego wody i wymieszaj. Pozostaw ten roztwór na kilka godzin, a nawet na całą noc w naczyniu, które chcesz odkamienić. Następnie doprowadź mieszankę do wrzenia i gorącą pozostaw w czajniku jeszcze przez około pół godziny. Potem opłucz czajnik i korzystaj z niego. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na tak długie czekanie, zmieszaj proszek do pieczenia z odrobiną sody – taka mieszanka usunie kamień z czajnika już po dwóch godzinach.

8) Gotowe środki do odkamieniania

Nie jesteś fanem naturalnych metod odkamieniania? Skorzystaj z gotowych środków, dostępnych w sklepach. Na rynku są do kupienia specjalne preparaty dedykowane do usuwania kamienia z czajników – podobnie jak środki do odkamieniania zmywarek i pralek. Znajdziesz je w sklepach z chemią, a czasem też w tych ze sprzętem AGD. Gotowe środki do odkamieniania są bardzo skuteczne i nie wydzielają przykrych zapachów, ale kosztują więcej niż np. saszetka sody oczyszczonej czy proszku do pieczenia.

0
Czajnik emaliowany odkamienia się tymi samymi sposobami co czajnik elektryczny.