Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Szary kolor ścian z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?

Szary kolor ściany w salonie

Kolor szary jest niewątpliwie jednym, z bardziej topowych kolorów ostatnich lat. Popularność barwy szarej wynika z tego, że jego bazowe kolory to czerń i biel, umiejętne ich połączenie sprawia, że kolor szary ma ponad 30 odcieni. Dlatego projektując salon w kolorze szarym możemy zestawiać ze sobą różne barwy i odcienie szarości. Jasne szarości idealnie pasują do drewna zarówno jasnego jak i ciemnego. Dodatkową zaletą szarego jest to, że łagodzi dominujące kolory i idealnie uzupełnia biel w każdym wnętrzu. Szarość może przybrać ciepłą tonację, zahaczać o kolor beżowy, wpadać w róż albo być zimna jak płynące srebro. Neutralność szarego sprawia, że jest idealnym tłem dla inny barw. W naszym poradniku spróbujemy podpowiedzieć do jakiego wnętrza najlepiej będzie pasował kolor szary, z jakimi kolorami go łączyć oraz pomożemy dobrać odpowiednie meble i dodatki do szarych ścian.

Kolor szary - do jakich wnętrz najlepszy?

Uniwersalność barwy szarej pozwala na zastosowanie jej w niemal każdym pomieszczeniu. Należy jedynie dobrze dobrać jej odcień. Musimy pamiętać, że kolory bardzo oddziałują na samopoczucie. Ciemna szarość to kolor, który może pozbawić nas energii, dlatego powinniśmy unikać go w pokojach dziecięcych i pomieszczeniach wymagających kreatywnego myślenia. W pomieszczeniach, gdzie nie brakuje światła idealnie sprawdzi się chłodna, błękitna szarość, natomiast ciepłe odcienie szarości będą świetnie pasowały do ciemnych wnętrz.

Test koloru

Należy pamiętać, że kolor farby na próbnikach wygląda trochę inaczej niż w rzeczywistości.

0
Dobra praktyka to test na ścianie.

Na barwę duży wpływ ma rodzaj oświetlenia danego pomieszczenia jaki i powierzchnia ściany, którą będziemy malować. Dlatego warto zakupić próbki danej farby i nałożyć ją na ścianę w ramach testu. Na barwę i jej intensywność bardzo duży wpływ ma metraż pomieszczenia. Małe i ciemne wnętrza będą wymagały od nas zastosowania jasnych odcieni szarości. Zabieg ten na pewno rozświetli pomieszczenie i optycznie powiększy wnętrze. Jeżeli jednak uprzemy się na ciemny antracyt w niewielkim pomieszczeniu niech to będzie tylko jedna ściana. Resztę pomieszczenia pomalujmy np. na biało i dodajmy dużo jasnych dodatków, które na zasadzie kontrastu ozdobią nasz pokój. Pamiętajmy, że odcień farby na dużej powierzchni zazwyczaj jest o ton ciemniejszy niż na próbce.

Połysk czy mat?

Kolejny dylemat, z którym przyjdzie nam się zmierzyć to stopień połysku farby. Na rynku mamy szeroki dostęp do farb satynowych i matowych. Farby satynowe - inaczej farby z półpołyskiem po nałożeniu na ścianę tworzą powłokę, która daje efekt delikatnego połysku. Farby matowe są bardzo popularne z tej przyczyny, że są łatwe w aplikacji, świetnie prezentują się po wyschnięciu i co najważniejsze doskonale maskują niedoskonałości podłoża i smugi. Farba satynowa odbija światło, jest bardziej kontrastowa i uwypukla intensywność koloru, natomiast farba matowa pochłania światło, a co za tym idzie dokładnie oddaje kolor farby.

Aranżacje szarego w różnych stylach

0
Do szarych ścian idealnie pasują kontrastowe dodatki.

Szarości są tak uniwersalne i popularne, że występują chyba w każdej możliwej aranżacji i stylu. Najlepiej jednak prezentują się w stylu skandynawskim i industrialnym. Obecnie styl skandynawski to jedna z modniejszych aranżacji, kolor szary króluje w pomieszczeniach urządzonych ze skandynawskim sznytem. Charakteryzuje się swoistym minimalizmem, który połączony z dodatkami z materiałów pochodzenia naturalnego sprawi, że salon w stylu skandynawskim będzie miejscem nowoczesnym a jednocześnie bliskim naturze i ekologii. Drewniane czy kamienne dodatki ocieplą wnętrze salonu skandynawskiego. Jeżeli na ścianie naszego salonu skandynawskiego położymy farbę koloru szarego, to nasze wnętrze nabierze unikalnego i niepowtarzalnego wyglądu. Pomieszczenia w stylu industrialnym natomiast opanowała moda na zimny i ciemny antracyt. Znany wszystkim szaroczarny grafit, niemal wpadający w kolor czarny to idealny kolor do dużych i wysokich pomieszczeń. Loftowe poddasza, czy zaadaptowane na mieszkania fabryczne przestrzenie to naturalne środowisko występowania antracytu. Przerobione na mieszkanie hala fabryczna czy warsztat z antracytowymi ścianami będzie wnętrzem, które podbije serca nie tylko projektantów wnętrz.

Harmonia i moc koloru szarego

Szary kolor nabiera charakteru szczególnie w towarzystwie innych, wyrazistych kolorów. Ważne jest, aby między tymi barwami zachować harmonię i aby wzajemnie uzupełniały się.

0
Szary idealnie komponuje się z białym.

Jasne szarości są idealne do jasnego, naturalnego drewna, świetnie też współgrają z pastelowymi dodatkami. Szarość tworzy idealny duet z czystą bielą oraz łagodzi kontrastowe barwy. Kolor szary świetnie harmonizuje z ceglaną ścianą, umiejętnie wymieszany z żółcią staje się ciepłym kolorem, a połączony z niebieskim nabiera atrakcyjnej, zimnej barwy. Bardzo modne obecnie domieszki szarego z niebieskim to kolory takie jak: gainsboro - szary wpadający w jasny błękit i kolor gołębi - jasny, szaroniebieski odcień. Natomiast ciemny szary wpadający w fiolet to jakże modne marengo, ciemny szary z domieszką zieleni to szarość polowa zwana z niemieckiego feldgrau. Znany wszystkim szaroczarny grafit czy niemal wpadający w kolor czarny - antracyt to również jedne z topowych odcieni szarości.