Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak wyciszyć mieszkanie?

Jak wyciszyć mieszkanie

Mieszkając w bloku czy przy ruchliwej ulicy pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się co zrobić, aby wyciszyć mieszkanie. Cisza w dużym miejskim ośrodku to towar luksusowy. Hałasy zza ściany, gwar ruchliwej ulicy czy dźwięki dobiegające z klatki schodowej mogą okazać się bardzo uciążliwe. Stęsknieni ciszy – tego błogiego stanu, w którym możemy zebrać myśli i odpocząć po ciężkim dniu, czasami sięgamy po ekstremalne środki, które ponownie generują jeszcze większy hałas. Ileż można walić butem w ścianę czy krzyczeć z balkonu na hałasującego piętro niżej sąsiada. Poniżej spróbujemy podpowiedzieć jak skutecznie wyciszyć mieszkanie w bloku.

Zlokalizuj źródła hałasu

Mimo wielu zalet mieszkania w osiedlowym bloku, często największą wadą wskazywaną przez jego mieszkańców jest uciążliwy hałas. Dźwięki dochodzące zza ścian, z klatek schodowych czy instalacji wodno-kanalizacyjnych to częsta przyczyna cienkich ścian, kanałów wentylacyjnych oraz konstrukcji budynku. I nawet gdybyśmy bardzo nie chcieli to usłyszymy kłótnie sąsiadów czy odgłosy zabaw dzieci. Jeżeli rozmowy i prośby nie przynoszą spodziewanego skutku, zamiast posuwać się do gróźb -które karalne są w naszym systemie prawnym, zainwestujmy w wyciszenie naszego mieszkania.

0
Jak idealnie wygłuszyć mieszkanie?

Różnica pomiędzy wygłuszeniem a wytłumieniem

Wygłuszenie i wytłumienie mimo podobieństw nie oznaczają tego samego. Wygłuszenie to odizolowanie się od dźwięków. Sprawienie, że w naszym dobrze wygłuszonym salonie nie usłyszymy hałasów dobiegających z zewnątrz. Związane jest to bardziej z konstrukcją budynku i polega na poprawnej izolacji akustycznej, poprzez usunięcie wszystkich mostków akustycznych- czyli miejsc którymi dopływa dźwięk do naszego mieszkania. Wytłumienie natomiast oznacza podniesienie izolacji akustycznej w mieszkaniu. Nasze mieszkanie odpowiednio zaaranżowane i wytłumione nie będzie emitowało żadnych dźwięków na zewnątrz. By skutecznie wyciszyć mieszkanie powinniśmy je zarówno wygłuszyć jak i wytłumić. A więc do dzieła!

Wyciszenie mieszkania od hałasów sąsiadów z góry

Tupanie bawiących się dzieci, głośne dźwięki telewizora to efekt niewytłumionych paneli podłogowych u naszych sąsiadów z góry.

Skutecznym sposobem, aby wyeliminować te dźwięki będzie montaż sufitu podwieszanego.

0
Uciążliwi sąsiedzi mogą byc problemem.

Przestrzeń pomiędzy podwieszanym sufitem a stropem wypełniamy wełną mineralną lub wełną akustyczną o zwiększonej gęstości. Jeżeli zamiast zwykłych płyt zastosujemy trochę droższe płyty akustyczne, wtedy skutecznie odetniemy dopływ dźwięków od strony sufitu. Ten zabieg jest możliwy w wysokich mieszkaniach, np. w kamienicy, w dość niskich blokach podwieszany sufit może znacznie obniżyć pomieszczenie.

Wyciszenia ścian w bloku

Największą bolączka mieszkań w blokach są cienkie ścianki działowe. Samo położenie tapety lub trochę bardziej skutecznego korka może nie wystarczyć, aby wytłumić głosy odchodzące z pokoju obok. Na pewno lepiej sprawdzą się panele akustyczne ścienne. Panele akustyczne ścienne – zazwyczaj wykonane są z materiałów pochłaniających dźwięk. Często są to włókna kokosowe lub pianka poliuretanowa. Zazwyczaj wystarczy zamontować je na ścianie, aby wyeliminować wydostawanie się dźwięku na zewnątrz. Przedścianka - to już bardziej skomplikowana konstrukcja. Na ścianie budujemy stelaż aluminiowy bądź drewniany, a powstałą pomiędzy ścianą a przedścianką przestrzeń wypełniamy dźwiękoszczelną wełną mineralną.

0
Podwieszany sufit w sypialni pomoże wygłuszyć mieszkanie.