Mnogość możliwości wyboru gotowych mebli nie zachęca do samodzielnego tworzenia poszczególnych elementów wyposażenia. Jednak zaletami podjęcia się takiego zadania są kreatywny sposób spędzania wolnego czasu i potencjalne oszczędności. Dodatkowo można rozwinąć praktyczne umiejętności, które przydadzą się do innych prac związanych z majsterkowaniem czy stolarstwem. Wystarczy zapoznać się z poradami prezentującymi, jak zrobić szafkę narożną kuchenną.
Główne rodzaje szafek narożnych kuchennych
Dostępność kilku opcji konstrukcyjnych w takim wyposażeniu ułatwia dopasowanie do aranżacji, a także uzyskanie praktycznej przestrzeni do przechowywania naczyń i artykułów spożywczych. Szafki narożne kuchenne można podzielić na wersje:
w kształcie litery L,
proste,
z drzwiami skośnymi,
Pierwszy z przywołanych wariantów jest idealny do zabudowy w kątach i na krańcach ciągów takich mebli. W ten sposób da się racjonalnie zagospodarować każdą część użytkową przestrzeni kuchennej. Z kolei odmiany proste są jednymi z najpopularniejszych, ponieważ sprawdzają się w klasycznej oraz oryginalnej aranżacji. Wewnątrz zazwyczaj znajdują się wydzielone półki lub systemy wysuwne z koszykami jezdnymi. W końcu sugestia, jak zrobić szafkę narożną kuchenną, może wskazać na model z drzwiami skośnymi. Jest to większa alternatywa profilu „L” do dużych wnętrz albo na wiele akcesoriów roboczych. Jedynym utrudnieniem bywa w niej dostęp do blatu.
Jakie narzędzia i materiały są potrzebne do wykonania szafki narożnej kuchennej?
Podstawą do stworzenia funkcjonalnego i estetycznego wyposażenia w kuchni jest dobór właściwych materiałów oraz narzędzi. Następnie liczy się ich praktyczne zastosowanie do konkretnych etapów budowy szafki narożnej kuchennej. W przypadku potrzebnych surowców najważniejszymi będą:
okleina,
elementy wewnętrzne,
płyta MDF albo klasyczne deski,
blat odpowiadający pobranym wymiarom,
fronty szafek,
uchwyty, zawiasy i ewentualnie nóżki.
Z kolei główne akcesoria do stworzenia tej wersji zabudowy to przede wszystkim:
ołówek,
linijka,
gwoździe,
wsporniki,
klej do drewna,
młotek,
kołki drewniane,
pilarka,
wkrętarka,
wiertarka.
Warto podkreślić, że kupując niektóre materiały w profesjonalnym sklepie budowlanym, można poprosić o wstępną obróbkę. Na przykład w formie docięcia do konkretnych wymiarów albo połączenia niektórych części. Duże znaczenie ma także trafiona koncepcja pokazująca, jak zrobić szafkę narożną kuchenną.
Podstawowe zasady w projektowaniu szafek narożnych kuchennych
Priorytetem określającym atrakcyjność oraz przydatność poszczególnych wersji szafek narożnych do kuchni jest ich rozmieszczenie. Ma ono gwarantować odpowiednią dostępność do wszystkich elementów zabudowy, a także faktyczną użyteczność. Ostatnia jest szczególnie ważna w małych albo nieustawnych wnętrzach, gdzie trzeba racjonalnie planować takie umeblowanie. Wstępem jest skrupulatna analiza układu pomieszczenia, która przełoży się na wielkość i kształt wybranych szafek. Kolejnymi zasadami projektowania mającymi wpływ na jakość oraz przeznaczenie zabudowy kuchennej są:
precyzyjny obrys wewnętrznych części,
dookreślenie wyposażenia przechowywanego w danej szafce narożnej,
decyzja związana z kolorami, a także strukturą zewnętrznych elementów.
Każdy mebel powinien być też spójny z aranżacją przyjętą zarówno w kuchni, jak i pozostałych wnętrzach lokalu mieszkalnego. Wpłynie to na ogólny komfort przebywania w takiej strefie.
Wykonanie szafki narożnej kuchennej – instrukcja krok po kroku
Finalnym etapem pracy jest oczywiście realizacja przyjętej koncepcji. O tym, jak zrobić szafkę narożną kuchenną, by efekt był zgodny z założeniami, decyduje postępowanie według konkretnych wskazówek w instrukcji tworzenia takiej zabudowy. Trzeba zatem krok po kroku:
wyciąć odpowiednie elementy w płycie MDF bądź deskach,
nałożyć okleinę począwszy od brzegów do środka powierzchni materiału,
wywiercić otwory na uchwyty i zawiasy,
w części z nich umieścić kołki, zaś w pozostałych śruby do dokręcenia,
złożyć ze sobą wszystkie boki szafki,
sprawdzić dopasowanie poszczególnych części oraz przykręcić je wkrętami do drewna,
oznaczyć wysokość zawieszenia,
zamocować wsporniki,
powiesić, a następnie wypoziomować zabudowę,
zamaskować niektóre wkręty zaślepkami.