Bogate właściwości kosmetyczne, neutralizujące nieprzyjemne zapachy, a nawet prozdrowotne mogą mieć naturalne olejki o konkretnym aromacie. Wbrew pozorom ich samodzielne przygotowanie nie wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia w podobnych działaniach. Co więcej, do stworzenia takiego ekologicznego produktu wystarczą zazwyczaj artykuły codziennego użytku domowego. W ten sposób można na przykład odkryć zupełnie nowy zapach do łazienki.
Jak zrobić olejek eteryczny? Instrukcja krok po kroku
Zasady tworzenia naturalnych zapachów są uzależnione od określonego aromatu olejku eterycznego. Stąd można pokusić się o uniwersalne instrukcje dla najchętniej wybieranych wersji, jak cynamonowa czy lawendowa. W przypadku wymienionej na wstępie głównymi etapami produkcji są:
przygotowanie: kilkunastu lasek cynamonu, słoiczka i szklanki oliwy z oliwek,
zalanie laseczek oliwą tak, by nie wystawały ponad płyn w słoiku,
odstawienie mikstury na kilka tygodni oraz potrząsanie nią przynajmniej raz dziennie,
przecedzenie olejku cynamonowego przez sito w celu pozbycia się lasek.
Receptura dla zapachu lawendowego przebiega zaś według następujących wytycznych:
przygotowanie: suszonej lawendy, oleju lub oliwy, czystego słoika z nakrętką, gazy jałowej i butelki z ciemnego szkła,
zalanie kwiatów lawendy aż do ich pełnego przykrycia płynem,
pozostawienie szczelnie zamkniętego słoja w nasłonecznionym miejscu na 6 tygodni,
w przypadku złej pogody okazjonalne zanurzanie mikstury w gorącej wodzie przez około 10 minut,
po upływie 6 tygodni przelanie olejku przez gazę do ciemnej butelki,
uzupełnienie zawartości płynną witaminą E w celu wzmocnienia trwałości zapachu.
Jak samodzielnie zrobić olejek miętowy?
W internecie można znaleźć szereg przepisów pokazujących, jak zrobić olejek miętowy. Jako że najskuteczniejsze są przeważnie proste, sprawdzone sposoby, warto posłużyć się taką recepturą. Polega ona na wypełnieniu słoika liśćmi mięty mniej więcej w połowie, a następnie zalaniu ich olejem słonecznikowym. Po zakręceniu słój należy odstawić na kilkanaście dni w chłodnym miejscu. Co około 3 do 4 dni warto wkładać go do garnka z gorącą wodą, która wpływa na lepsze uwalnianie miętowego aromatu.
Finalnie po upływie wskazanego czasu pozostaje jedynie odcedzenie olejku przez sitko oddzielające liście mięty od reszty mikstury. Bez względu na charakter danego przepisu liście mięty przed umieszczeniem w naczyniu trzeba dokładnie umyć. Wszystko po to, by pozbyć się zanieczyszczeń mających wpływ na woń esencji, a czasem oddziaływanie prozdrowotne oleju. Zwłaszcza gdy będzie on przeznaczony do: picia, inhalacji albo aplikacji na skórę.
Podstawowe zasady przygotowania olejku zapachowego do łazienki
Wyzwanie polegające na wykorzystaniu umiejętności i wiedzy, jak zrobić olejek miętowy, to niejedyne opcje stworzenia zapachu do łazienki. Zależnie od indywidualnych potrzeb bądź upodobań można w podobny sposób samemu wyprodukować niemal dowolny aromat. Będzie on trwały oraz intensywny zgodnie z preferencjami osób korzystających z tego pomieszczenia. Mgiełka zapachowa powinna bazować wyłącznie na czystym olejku eterycznym w formie gotowego ekstraktu. Oprócz niego potrzebne są dodatki czyli:
woda,
soda oczyszczona,
spirytus albo 40% alkohol etylowy,
butelka ze spryskiwaczem.
Mając pełne wyposażenie, należy zacząć od wlania wody do buteleczki, a potem dodania sody oczyszczonej i kilkunastu kropli danego zapachu. Następnie można uzupełnić miksturę o odrobinę spirytusu lub alkoholu, które wzmacniają wskazany aromat. Finalnie pozostaje zakręcenie naczynia oraz energiczne, kilkukrotne wstrząśnięcie.
Dlaczego warto postawić na naturalne olejki zapachowe w łazience?
Alternatywne warianty sztucznych neutralizatorów zapachów albo odświeżaczy są zdecydowanie korzystniejsze dla ludzkiego zdrowia. Ich regularne używanie nie wiąże się, jak w przypadku wyrobów chemicznych, z ryzykiem nawracających bólów albo zawrotów głowy. Niektóre osoby mimo pierwszego, pozytywnego kontaktu z przetworzonym preparatem, po czasie mogą odczuwać nudności bądź mdłości. Dodatkowo prawidłowo zrobiony, naturalny olejek eteryczny gwarantuje lepsze uwalnianie esencji i przedłużony efekt jej oddziaływania w łazience. Bezwzględnie trzeba jednak wcześniej pozbyć się z wnętrza przyczyny wydzielania nieprzyjemnych woni.