Styl Memphis – bezguście czy pop-artowo-decorowy geniusz?

Balansowanie na granicy kiczu, abstrakcji i przeciwstawienie się wszędobylskiemu minimalizmowi - to założenia programowe stylu Grupy Memphis.

Ostatnie lata w aranżacjach wnętrz zostały zdominowane przez skandynawski minimalizm i funkcjonalność. Wszystkie odmiany szarości i ograniczona paleta barw, czyste i proste formy związane z minimalizmem rozbudziło tęsknotę za kolorem i odważnym wzornictwem. Nieprzewidywalne zaczyna zastępować przewidywalne. Odważne, kontrastowe kolory, niezwykłe formy i estetyka na pograniczu kiczu z początku lat 80-tych wraca do łask. Styl rządzącej modą lat 80-tych Grupy Memphis ponownie wraca na salony.

Wyrocznia mody, jeżeli chodzi o rynek wnętrzarski - targi designu i wyposażenia wnętrz Mediolan 2021 Supersalone – przewidują, że rok 2022 będzie należał do projektów nawiązujących do stylu Grupy Memphis. Do łask wracają odważne kolory, geometryczne wzory Pop Art znów wymiesza się z art deco balansując na granicy kiczu.

Grupa Memphis – na granicy kiczu

0
Jasne kolory, wyraziste elementy geometryczne w stylu Art Deco, kolorystyka Pop Art’u to charakterystyczne cechy stylu Memphis.

Balansowanie na granicy kiczu, abstrakcji i przeciwstawienie się wszędobylskiemu minimalizmowi - to założenia programowe stylu Grupy Memphis, którego założycielem był włosko-austriacki architekt i projektant Ettore Sottsass. Jasne kolory, wyraziste elementy geometryczne w stylu Art Deco, kolorystyka Pop Art’u to charakterystyczne cechy tego stylu. Ten swoisty anty-design wywarł ogromny wpływ na wzornictwo lat 80-tych. Mocne kolory, krzykliwe wzory i odrzucenie podążania formy za funkcją – sprawiły, że styl Memphis podbił serca szczególnie Amerykanów na początku lat 80-tych. Swoistym hymnem grupy Memphis i inspiracją do powstania nazwy była piosenka Boba Dylana „To be stuck inside of Mobile with the Memphis blues again".

Design przeciwko przemysłowi

Dobry design zaczyna się nudzić, a dyktowane przez przemysł rozwiązania promujące minimalizm i prostotę form ustępują miejsca nowej ekspresji - obłym kształtom i inspirowanych Kiczem lat 50-tych i Pop Artem rodem ze stajni Andy Warhola. Różnorodność kształtów i struktur przy obecnym rozwoju przemysłowym stała się osiągalna i opłacalna. Jeżeli nie można wykonać przedmiotu w tradycyjnie pojmowany sposób ostatecznie można ten przedmiot przecież wydrukować na drukarce 3d.
Czy plastik i laminat na nowo wyprą powszechnie stosowane i hołubione naturalne materiały? A co z powszechnym naciskiem na funkcjonalność i praktyczność? Czy przyzwyczajenie do wygody i podążaniem formy za funkcją nie odzwyczaiło nas od eksperymentalnego wzornictwa, w którym niekoniecznie forma ma praktyczne zastosowanie i przedmiot staje się bardziej dziełem sztuki niż narzędziem. Na te i inne pytanie odpowiedzi powinien przynieść rok 2022, który według wielu projektantów, architektów i designerów będzie rokiem przełomowym.

Czy rok 2022 będzie rokiem stylu Memphis?

Wnętrza rodem z kreskówek to mało prawdopodobna rzeczywistość, ale więcej niż pewne jest odejście od skandynawskiego minimalizmu i monochromatyzmu. W aranżacjach wnętrz w roku 2022 przeważać będą kolorowe elementy nawiązujące stylistyką do projektów Grupy Memphis. Dla osób lubiących zdecydowana kolorystykę i zabawę designem styl nawiązujący do Memphis będzie inspiracją, dla miłośników minimalizmu i funkcjonalnego stylu skandynawskiego Memphis będzie kiczowaty i plastikowy. Jedno jest pewne wobec stylu Memphis nie można pozostać obojętnym. Albo się go pokocha albo znienawidzi. Czy rok 2022 będzie rokiem, w którym wnętrza zdominuje styl Memphis czy nadal będzie tkwić w skandynawskim designie czas pokaże. Na pewno będzie to rok ciekawy i pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji. Na rynku wnętrzarskim nastąpi mocna polaryzacja na fanów minimalizmu i pop artu. Jedno jest pewne, będzie to ciekawy rok!

0
Mocne kolory, krzykliwe wzory i odrzucenie podążania formy za funkcją – sprawiły, że styl Memphis podbił serca szczególnie Amerykanów na początku lat 80-tych.