PANTONE 17-3938 Very Peri - kolor roku 2022

Kolor 2022 roku to czarodziejski w nazwie Very Peri o numerze Pantone 17-3938 - magiczny kolor baśniowych wróżek – niebieski błękit przechodzący mocno w fiolet.

Jak co roku w ostatnich tygodniach kończącego się roku Instytut Pantone wybiera kolor, który będzie inspirował w nadchodzącym roku. Kolorem roku 2022 został wybrany kolor niebieski przechodzący w barwę fioletową. Jak zwykle Instytut Pantone przypisał nowemu kolorowi odpowiedni numer – 17-3938 i nazwał kolor roku 2022 Very Peri. Nazwa tego koloru nawiązuje do baśniowych wróżek i ten niebieski, mocno przechodzący w fiolet jest dominującym kolorem modnego stylu Kawaii.

Fenomen Instytutu Koloru

0
Pantone to Instytut Koloru oraz to jeden z najbardziej znanych wzorników kolorystycznych.

Co to jest Pantone? Pantone to Instytut Koloru oraz to jeden z najbardziej znanych wzorników kolorystycznych. Co roku Instytucja ta ogłasza kolor roku: Pantone Color of The Year. W tym roku jest to kolor o czarodziejskiej nazwie Very Peri i numerze Pantone 17-3938 - magiczny kolor baśniowych wróżek – niebieski błękit przechodzący mocno w fiolet.

Jak to możliwe, że każdy kto zawodowo, ale i także amatorsko zajmuje się kolorem zna Kolor Roku Pantone? Instytut Pantone powstał 1986, czyli jak na instytucję z ponad 35-letnim stażem, jest dość młodym tworem. Zadaniem Instytutu Pantone było zrzeszenie grona wybitnych specjalistów zajmujących się kolorem i jego projektowaniem. Zawodowcy zajmujący się kolorem to nie tylko graficy i artyści, ale i również inżynierowie branży tekstylnych i dekorowych. Misją Instytutu Pantone stały się szeroko zakrojone badania dotyczące kolorów – ich wpływu na kreowanie nowych trendów i stylów. Wiedzą którą zgłębia, Instytut dzieli się  udzielając szerokich konsultacji branżom mającym do czynienia z kolorem.
Jednak głównym zadaniem Instytutu Pantone stało się przewidywanie trendów kolorystycznych z wyprzedzeniem. A ponieważ przy projektowaniu wielu produktów dobór kolorystyki następuję na wiele miesięcy przed skończeniem tego produktu, porady dotyczące projektowania koloru musiały być dokładnie przewidziane i zbadane.

Modne kolory poprzednich lat

0
. Moda na kolor fioletowy trwa już od kilku lat.

Z iście profetyczną precyzją Instytut Koloru Pantone przewidział, że kolorem roku 2021 była Ultimate Grey – „uspokajająca szarość” oraz Illuminating – „słoneczna żółć”. Kolory te miały wnieść w rok 2021 odporność, nadzieję i optymizm. Barwy te miały pomóc przezwyciężyć nam wszelkie niedogodności wynikające z pandemicznego roku.
W rok 2022 według Instytutu powinniśmy wejść z nową energią, kreatywnością i pomysłowością koloru Very Peri.

Wybór Pantone 17-3938 Very Peri na kolor roku 2022 tak tłumaczą eksperci z instytutu:
„ Żyjemy w czasach przemian. Gdy wychodzimy z intensywnego okresu izolacji, zmieniają się nasze poglądy i standardy. […] Intrygujący Pantone 17-3938 Very Peri pomaga nam przyjąć ten zmieniona krajobraz możliwości, otwierająca na nowa wizje, kiedy życie pisze dla nas nowy scenariusz”.

Fioletowy ciągle w modzie

W przypadku koloru PANTONE 17-3938 Very Peri mamy do czynienia z kolejną wariacją na temat połączenia koloru niebieskiego z fioletem. Ta tendencja zainteresowaniem kolorem fioletowym trwa już od kilku lat. Popularne nie tylko w branży wnętrzarskiej, ale i także modowej, gdzie wszelkie delikatne odcienie fioletu zdominowały rynek ubrań w latach 2020-2021. Delikatny fiolet powoli intensywnieje i moda na ten kolor przesuwa się mocno w kierunku mocnego biskupiego odcienia.
Very Peri PANTONE 17-3938 to kolor, który na pewno zdominuje rynek inspiracji wnętrz. Ten niebieski kolor wpadający w mocny fiolet świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu Kawaii i Memphis.

0
W rok 2022 według Instytutu powinniśmy wejść z nową energią, kreatywnością i pomysłowością koloru Very Peri.