Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Stoły - style, funkcje i właściwy dobór do wnętrza?

Stoły w naszych domach skupiają wokół siebie znaczną część domowego życia. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego stołu do naszych potrzeb i charakteru pomieszczenia. Na rynku jest mnóstwo modeli, różniących się wielkością, funkcjonalnością, materiałami i kolorami. Czym się kierować, gdy wybieramy stoły? Stoły i ich przeznaczenie. Do jakich pomieszczeń?

Wszystkie pomieszczenia mają swoją specyfikę. W kuchni zwykle dużo się gotuje, jadalnia bywa przestronna, a salon to miejsce, którym odpoczywamy i przyjmujemy gości. Stoły muszą pasować do miejsca, bo w przeciwnym razie będą przeszkadzać lub nie spełnią naszych oczekiwań. Jakie jest przeznaczenie stołów?

Stoły kuchenne

Stoły kuchenne powstają z założeniem, że będą intensywnie użytkowane. W kuchni pracujemy z wysokimi temperaturami, posługujemy się ostrymi narzędziami, wszechobecna jest wilgoć. Stoły muszą wytrzymać kontakt z tymi czynnikami. Dlatego stoły kuchenne produkuje się z uwzględnieniem wysokich norm jakościowych. Materiały przechodzą skomplikowane procesy technologiczne, aby uzyskać wyjątkową trwałość.

Stoły do jadalni

W jadalni celebrujemy posiłki i wspólnie spędzamy czas w gronie rodziny i przyjaciół. Cenimy wygodę i przestrzeń do konsumpcji. Takie też wymagania są stawiane przed stołami do jadalni. Muszą być zaprojektowane z myślą o maksimum wygody. W jadalni stoły są najczęściej centralnym punktem, dlatego równie ważny jest ich design i wykonanie. W zależności od stylu naszego domu, możemy dopasować odpowiedni stół np. w stylu klasycznym lub nowoczesnym.

Stoły do salonu

Stoły do salonu są bardziej uniwersalne. W salonie stół może posłużyć nie tylko do podania obiadu, uroczystej kolacji, ale tutaj może toczyć się nasze codzienne życie - dzieci mogą rysować, grać, a dorośli mogą potraktować stół do salonu jako tymczasowe miejsce do pracy z laptopem. Do salonu najczęściej trafiają stoły premium, ponieważ ten segment rynku jest najbardziej reprezentacyjny. Klienci poszukują do salonu stołów wyszukanych, oryginalnych lub wręcz tworzonych na zamówienie. Takie niepowtarzalne meble są również doskonałą inwestycją w wartość nieruchomości.

Stoły - funkcja jako dodatkowa wartość

Stoły rozkładane

Co zrobić, gdy nagle w naszym domu pojawia się więcej gości? Najlepsza odpowiedź to stoły rozkładane W standardowym wymiarze, zajmują tyle samo miejsca, co zwykłe stoły, ale kiedy zajdzie taka potrzeba, potrafią się powiększyć o kilkadziesiąt centymetrów. Do wydłużenia stołów rozkładanych służą specjalne wstawki umieszczone pod blatem. Powszechnie stosowane są obecnie prowadnice synchroniczne, które umożliwiają rozłożenie stołu nawet jednej osobie.

Stoły nierozkładane

Stoły nierozkładane wyróżniają się piękną sylwetką i zwartą, solidną formą. Do produkcji stołów nierozkładanych używa się wysokiej jakości materiałów - jednym z najpopularniejszych jest lite drewno, głównie dębowe. Klienci cenią naturalne, dębowe wybarwienia, chociaż w ostatnich latach dużym wzięciem cieszy się wybarwienie - “orzech amerykański”. Dekoratorzy polecają stoły nierozkładane do nieco mniejszych pomieszczeń. Brak funkcji rozkładania może mieć również wpływ na niższą relatywnie cenę.

Stoły z funkcją bilarda

Stoły z funkcją bilarda okazały się hitem ostatnich lat. W ciągu kilku chwil stół zmienia całkowicie swoje przeznaczenie. Klasyczny stół do bilarda posiada specjalne nakładane blaty, dzięki którym stół zmienia się w stół jadalny lub stół konferencyjny. Po obiedzie, w ramach relaksu i odprężenia można spędzić miłe chwile, oddając się przyjemności gry w bilard. 

Stoły - trwałe i efektowne materiały

Stoły drewniane (z litego drewna)

Stoły drewniane są niezmiennie poszukiwane przez klientów. Dlaczego są tak wysoko cenione? Decyduje o tym przede wszystkim trwałość drewna i jego klimat, który wnosi do każdego wnętrza powiew natury i ciepła. Poza tym, drewno dębowe pasuje do praktycznie wszystkich innych materiałów, aranżacji i tła w naszych domach. Odpowiednio pielęgnowane będzie służyło przez całe pokolenia. Trzeba dodać, że meble drewniane mogą być dostarczane w wielu wybarwieniach. Na rynku są dostępne również modele wykorzystujące bardzo wymagającą, ale efektowną technikę intarsji (ręcznie nakładane fornirowane warstwy drewna), stosowaną np. na blatach.

Stoły metalowe (na metalowych nogach)

Stoły metalowe to propozycja dla osób poszukujących nowoczesnych inspiracji. Mocną stroną stołów na metalowych nogach jest wyszukany design. Największą zaletą jest jednak solidność i stabilność. Te cechy są szczególnie pożądane w jadalni, ale stoły metalowe trafiają też do innych pomieszczeń - do salonów i do kuchni.

Solidne blaty z litego drewna lub płyty na metalowych nogach mogą być centralnym punktem naszego salonu, przykuwającym uwagę gości. Stoły metalowe dają projektantom ogromne możliwości pod względem kształtowania formy. Z tego powodu, stoły na metalowych nogach są często wybierane do designerskich wnętrz w stylu industrialnym.

Stoły fornirowane

Stoły fornirowane prezentują się bardzo efektownie. Fornir nakładany jest najczęściej na meblową płytę MDF, a wizualnie przypomina strukturę drewna. Producenci najczęściej sięgają po fornir o wzorze drewna dębowego (oak) i orzecha amerykańskiego (american walnut). Techniki fornirowania generują nieco niższe koszty niż obróbka litego drewna, a jednocześnie meble fornirowane prezentują się równie atrakcyjnie. Nie posiadają też pewnych niedoskonałości litego drewna, które może posiadać sęki i nieregularności.

Stoły szklane

Stoły ze szklanymi blatami to oferta dla miłośników nietuzinkowych mebli. Przeszklone stoły tworzą wrażenie przestrzenności w każdym pomieszczeniu. Przezroczysta powierzchnia przepuszcza światło i rozjaśnia wnętrze. Na stoły szklane powinny zdecydować się osoby, które dysponujących stosunkowo niewielką powierzchnią mieszkalną. Fakt, że szkło szybko się brudzi, ale łatwo je utrzymać w czystości - wystarczy ściereczka, odrobina płynu do mycia szyb i po kłopocie.

Stoły - najpopularniejsza stylistyka

Stoły industrialne (loftowe)

Stoły industrialne reprezentują modny ostatnio styl loftowy. Najczęściej spotkamy go w przestrzeniach miejskich, gdzie stare fabryki, warsztaty i magazyny są doskonałym punktem wyjścia do realizacji industrialnych. Sceneria surowego betonu, cegły, żelaznych drzwi, przewodów wentylacyjnych i duże jasne okna przemysłowe, to doskonałe tło, na którym stoły industrialne pokazują pełnię walorów. Stoły loftowe powstają z oryginalnego połączenia metalowych ram i podstaw z drewnianymi blatami.

Stoły klasyczne

Stoły klasyczne zachwycają regularnymi kształtami i nawiązaniami do tradycyjnych wzorów sztuki meblarskiej. Stoły klasyczne czerpią inspiracje ze stylu mebli dawnych wyższych klas społecznych. Klasyczne modele charakteryzują się przetłoczeniami, wymyślnymi frezami, zdobieniami (intarsja) oraz głębokimi eleganckimi kolorami.

Stoły nowoczesne 

Stoły nowoczesne wywodzą się ze stylu modernistycznego. Modernizm był przeciwieństwem wzornictwa wcześniejszych dekad, kiedy dominowały bogate zdobienia. Meble nowoczesne urzekają minimalizmem i gładkimi powierzchniami, które sprawiają, że cała nasza uwaga jest skupiona na kształcie, bryle i materiałach.

W tym miejscu należy dodać, że stoły są produkowane i oferowane w trzech podstawowych kształtach. Stoły prostokątne - najczęściej spotykane, pasują do większości pomieszczeń. Są chyba najbardziej funkcjonalnymi stołami dostępnymi dwóch wersjach: rozkładanej i nierozkładanej. Kolejna popularna bryła to kwadrat. Stoły o tym kształcie doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Stoły okrągłe sprzyjają integracji, ponieważ każdy ma przy takim stole równoprawne miejsce.

Współczesne stoły powstają z wysokiej jakości materiałów, a producenci starają się dopasować do gustów klientów i oferują możliwość indywidualnego konfigurowania mebli na zamówienie. Można wybrać kolor, wykończenie i wielkość, co pozwala dopasować meble do wymiarów każdego pomieszczenia. Nie trzeba się również martwić o spójność stylu. Stoły są najczęściej oferowane jako część większej kolekcji wzorniczej. Razem ze stołem możemy też kupić krzesła oraz dodatkowe meble Lissy, takie jak: komody, witryny, krzesła, szafki RTV oraz biblioteczki.