Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Stan surowy otwarty (SSO), stan surowy zamknięty (SSZ), stan deweloperski - co to jest, co oznaczają

W zasadzie nie ma jednego ścisłego terminu określającego, czym jest stan deweloperski.

Budując czy też planując zakup nowego domu, zawsze pojawiają się takie terminy, jak „etap” i „stan” – etapy robót i stan, w jakim dom się znajduje. O ile etapy łatwo określić, mówiąc dokładnie, jakie roboty są przeprowadzane, o tyle określenie stanu domu wykraczają poza przymiotniki „dobry” czy „zły”. Czym jest stan deweloperski? Czym się różni od sso? Co to jest ssz?

Sso, czyli stan surowy otwarty

Na sso składają się fundamenty wraz z izolacją oraz podstawowymi częściami całej konstrukcji domu.

Stan surowy otwarty to drugi, zaraz po fundamentach etap, na który z niecierpliwością czekają wszyscy, którzy budują dom. Co on oznacza?

Na sso składają się fundamenty wraz z izolacją oraz podstawowymi częściami całej konstrukcji domu. Są więc ściany zarówno zewnętrze, jak i działowe, a także dach, w całości lub częściowo wykończony i pokryty. Stan surowy otwarty to również stropy nad kondygnacjami i przepusty instalacji w fundamentach. Co oznacza, że jest to stan otwarty? W ścianach budynku są otwory przeznaczone na okna, drzwi oraz ewentualną bramę garażową, które zostaną zamontowane w kolejnym etapie. 

Ile trwa wybudowanie domu do sso?

Doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego zajmuje około 2–3 miesięcy. Jest to oczywiście orientacyjny czas, wiele bowiem zależy od dostępności materiałów, dyspozycyjności ekip budowalnych, warunków działki oraz warunków atmosferycznych.

Zainteresowani kupnem domu w sso mogą liczyć na atrakcyjną cenę, w którą wliczona jest działka oraz budynek. O ile projekt domu odpowiada nabywcom, jest to dość opłacalny interes, ponieważ uniknie się załatwiania wszelkiej dokumentacji, a budynek nadal nadaje się do całkowicie indywidualnej aranżacji.

Ssz – co to znaczy stan surowy zamknięty?

Kolejną radosną chwilą dla wszystkich budujących jest doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego. Montaż okien, drzwi i ewentualnej bramy garażowej zamyka budynek, który zyskuje także zupełnie nowy wygląd. Przypomina już dom, a nie jedynie plac budowy, a taki widok zdecydowanie cieszy. Konstrukcja budynku została zakończona i można zacząć wewnętrzne prace. Na tym etapie możliwy jest już montaż wszelkich instalacji

Ile trwa doprowadzenie domu do ssz? Nie da się tutaj wskazać jednoznacznie. Od zamówienia okien i drzwi do ich montażu może minąć wiele tygodni. Zależy to również od dyspozycyjności ekip, dostępu materiałów i prac fabryk. Czasem oczekiwanie na okna może zająć dłużej niż wybudowanie sso! Wykończenie dachu również może się przeciągać, np. ze względu na pogodę.

Czy warto kupić nieruchomość w ssz? Zdecydowanie tak, jeśli tylko projekt domu, rodzaj okien i drzwi oraz ich barwa są zgodne z oczekiwaniami.

Stan deweloperski

W zasadzie nie ma jednego ścisłego terminu określającego, czym jest stan deweloperski. Można jednak uznać, że ze stanem deweloperskim ma się do czynienia wtedy, kiedy w lokalu można niezwłocznie rozpocząć prace wykończeniowe, ale jeszcze nie nadaje się do zamieszkania. Dla wielu osób – głównie tych, które budują dom na własną rękę – stan deweloperski jest pierwszym sygnałem do tego, że pora pomyśleć o przeprowadzce, by móc wykańczać lokum, nie tracąc czasu na dojazdy i oszczędzając pieniądze na utrzymywaniu dotychczasowego mieszkania. W praktyce jednak od stanu deweloperskiego do stanu „pod klucz”, a więc gotowego do zamieszkania, jest jeszcze daleka droga.

Czym się różnić stan deweloperski od sso i ssz? Można powiedzieć, że jest to stan surowy zamknięty wzbogacony o:

  • wszystkie instalacje wewnętrzne (wodno-kanalizacyjną, grzewczą, elektryczną),

  • wykonane tynki na ścianach i sufitach oraz wylewki podłogowe,

  • parapety wewnętrze,

  • zamontowane grzejniki.

Na zewnątrz budynku, w przypadku domów, może się znaleźć podbitka dachowa z ociepleniem dachu, ocieplenie elewacji, wykonane schody wraz z balustradami, przygotowana droga dojazdowa, osadzone rury spustowe. 

Można więc uznać, że stan deweloperski oznacza wstępne wykończenie lokalu, które pozwala na dalsze prace wewnętrzne nie wymagające zbyt inwazyjnej ingerencji w ściany i podłogi. 

Czy warto kupić dom lub mieszkanie w stanie deweloperskim? Jest to zdecydowanie wygodna opcja, ponieważ „najgorsze” etapy ma się już za sobą. Nadal jednak potrzeba ogromu pracy, by można było komfortowo zamieszkać. Stan deweloperski ma także swoje wady – nie zawsze ma się wgląd w rodzaj i jakość wykorzystanych materiałów, także rozmieszczenie instalacji elektrycznych może być niezgodne z zapotrzebowaniem, co ciężko czasem przewidzieć. Mimo to jednak, jeśli znajdzie się dom czy mieszkanie w takim stanie, w korzystnej cenie i lokalizacji – warto się zastanowić!


Kolejną radosną chwilą dla wszystkich budujących jest doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego.