Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak odstraszyć pająki z domu - co odstrasza pająki?

Pająki, jak zresztą wszystkie stworzenia, bywają wyczulone na niektóre zapachy.

Gdzie pająki są, tam szczęśliwy dom… Cóż, choćby nie wiem, ile razy powtarzać sobie to powiedzenie, to jednak widok wielkiego pająka biegającego po domu nie każdego uszczęśliwia! Niestety latem, a także jesienią łatwo natknąć się na nieproszonego gościa, który chętnie wchodzi przez często otwierane okna i drzwi. I choć pająki boją się ludzi i unikają kontaktu z nimi, to jednak mało kto je toleruje ich obecność. Co odstrasza pająki i skutecznie zniechęca je do składania wizyt?

Pająki w domu

Zdecydowanie pająki nie lubią… czystości.

Choć wiele pająków bywa pięknie ubarwionych, chyba żaden gatunek nie cieszy się sympatią, choć wiele razy w bajkach, w literaturze czy nawet za pomocą zabawek starano się je odczarować. Pająki są jednymi z bardziej pożytecznych stworzeń – posilają się komarami, muchami, molami, skorkami, a także pchłami! Trudno jednak okazywać im wdzięczność, kiedy jednocześnie zniechęcają swoim wyglądem. Wciąż więc poszukuje się wszystkiego, co odstrasza pająki, byle nie musieć na nie patrzeć, a co gorsza – wchodzić z nimi w jakiekolwiek interakcje!

Niestety, to właśnie jesień, a więc jedna z najpiękniejszych pór roku, szczególnie sprzyja pająkom. To bowiem ich okres godowy, więc szukają przestronnych miejsc, by móc się rozmnażać. Dlatego też, nawet jeśli wydaje się, że w domu jest cicho, spokojnie i pusto, gdzieś tam za szafą, za kanapą, na której właśnie się siedzi czy pod łóżkiem w sypialni może się czaić (nie)mały lokator. Czy jest coś, co odstrasza pająki całkowicie?

NIE. Niestety, pająki są, były i będą – zawsze. O wielu nie ma się pojęcia – są obecne cały rok w domach, inne – pchane swoją naturą – będą przechadzać się po ścianach i podłodze w poszukiwaniu swojej wybranki, przychodząc z zewnątrz lub… po prostu wychodząc z dotychczasowych kryjówek. Czy więc da się znaleźć coś, co odstrasza pająki by jesienią nie wchodziły do domu? Owszem. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie metody wymagają powtarzania i nie gwarantują długich efektów. Można także próbować zapobiegać przedostawaniu się pająków do domu oraz tworzyć niesprzyjające dla nich warunki. 

Co odstrasza pająki? 

Zdecydowanie pająki nie lubią… czystości. Im więcej się sprząta, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pająk zechce uwić swoją sieć w kącie. A może to robić wszędzie – zarówno w pudłach stojących na podłodze, jak i między kwiatami na parapecie. Im częściej będzie się je psuć, tym bardziej zniechęci się pająki.

Warto również zastanowić się nad zamontowaniem moskitier w oknach, co przyniesie korzyść nie tylko jeśli chodzi o pozbycie się pająków, ale również ograniczy ilość much i komarów w domu. 

Czym jeszcze można zawalczyć pająki? Zapachem! Pająki, jak zresztą wszystkie stworzenia, bywają wyczulone na niektóre zapachy. Poszukując więc czegoś, co odstrasza pająki, warto sięgnąć po olejki eteryczne, a także zioła i rośliny, których posadzenie wokół domu czy w donicach na oknie może zniechęcić pajęczaki do wizyt w domu. 

Zioła i zapachy na pająki

Tym, co odstrasza pająki, a także komary i kleszcze, są mięta i lawenda. Dlatego warto obsadzić nimi tarasowe i parapetowe donice i dbać o to, by bujnie się rozrastały i zawsze były w dobrej kondycji. Wówczas wydzielają zapachy, które zniechęcają owady i pająki do wchodzenia do domu. 

Mikstury odstraszające pająki

Poza obsadzeniem domu roślinami, można również sporządzić roztwór na bazie wody lub – dla mniej wrażliwych osób – octu oraz olejków eterycznych z:

  • mięty pieprzowej,

  • lawendy,

  • drzewa herbacianego,

  • cytryny,

  • cytroneli.

Olejki można ze sobą mieszać lub sprawdzać je osobno i znaleźć najbardziej skuteczny według siebie. Taką miksturą można opryskać wejście do domu, wycieraczkę, przestrzeń przy drzwiach tarasowych czy parapety. Oczywiście, czynność należy powtarzać co jakiś czas (minimum raz dziennie), a szczególnie po deszczach. Olejki eteryczne są tym, co odstrasza pająki efektywnie, jednak krótkotrwale. 

Chemia, czyli co odstrasza pająki najbardziej skutecznie

Jeśli wypróbowało się już wszystkie bezpieczne dla środowiska i – można powiedzieć – pokojowe metody, ale żadna z nich nie przyniosła zadowalających rezultatów, można sięgnąć po ciężką broń, czyli specjalistyczne preparaty odstraszające pająki, ba, uśmiercające je i zapobiegające ich pojawianiu się. Przynoszą dłuższe efekty niż metody domowe i zapewniają spokój na kilka tygodni. Należy jednak dokładnie zapoznać się ze sposobem użycia, ponieważ nieodpowiednio zastosowane mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka i zwierząt domowych. 

Czy jest coś jeszcze, co odstrasza pająki? Można wypróbować także elektryczne odstraszacze pająków, emitujące nieprzyjemne dla nich ultradźwięki. Wymagają jednak stałego podłączenia do prądu, ich skuteczność bywa także dyskusyjna. Jednak każdy sposób jest warty wypróbowania, jeśli naprawdę nie jest się w stanie znieść obecności pająków w domu.

Niestety latem, a także jesienią łatwo natknąć się na nieproszonego gościa.