Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Sposób na czysty dywan

Nieprzyjemny zapach to bolączka zwłaszcza właścicieli zwierząt, w szczególności kudłatych czworonogów.

Dywan upiększa wnętrze, nadając mu charakteru. Jednocześnie chroni podłogę przed uszkodzeniami, jest przy tym przyjemny w dotyku dla naszych stóp. Aby jak najdłużej „cieszył” oko, trzeba go regularnie pielęgnować i czyścić. Jak wyprać dywan, gdy wymaga odświeżenia?

Jak wyczyścić dywan?

Dywan najlepiej czyścic odkurzaczem.

Mało kogo interesuje ciągłe odkurzanie tej samej powierzchni i usuwanie na bieżąco wszelkich zabrudzeń. W kwestii samego odkurzania nie ma jednak co narzekać – regularne odkurzanie pozwala na bieżąco usuwać zanieczyszczenia, zanim zostaną wdeptane w głąb splotu, co będzie wymagało od nas o wiele mniej przyjemnej czynności – prania dywanu.

Jak wyczyścić dywan? To proste – odkurzaczem. Tradycyjne odkurzanie może nie stanowi wielkiego wyzwania. Jeśli natomiast od razu zbierzemy zabrudzenie, zmniejszamy szansę pozostawienia nieestetycznej, brudnej plamy, która może już okazać się wyzwaniem. W przypadku niektórych plam - czasochłonnym wyzwaniem.

Zasada jest prosta – naniosłeś brud, usuń go od razu, nie zwlekaj. Jeśli nie jesteś fanem odkurzania, zainwestuj w automatycznego robota odkurzającego. Miej jednak na uwadze, że takie urządzenie z niektórymi zabrudzeniami na pewno sobie nie poradzi. Może się również okazać, że zamiast ułatwić – tylko pogorszy sytuację. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z płynnym zabrudzeniem, które zostanie rozniesione po całym dywanie. Warto takiego robota doposażyć w specjalną szczotkę do dywanów. Ewentualnie, możesz także wydać ok. 300 zł na odkurzacz ręczny, który także wniknie w głąb splotu, usuwając zabrudzenia, które nieco już się wtarły w dywan.

Jak odświeżyć dywan?

Pranie na sucho można nazwać odświeżaniem. W ten sposób bardzo szybko i efektywnie:

  • pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu,

  • usuniesz drobne zabrudzenia, kurz i pyłki (alergeny),

  • odświeżysz kolor dywanu.

Nieprzyjemny zapach to bolączka zwłaszcza właścicieli zwierząt, w szczególności kudłatych czworonogów. Sierść psów i kotów wydziela specyficzny zapach, nawet bardzo silny – gdy zwierzę jest mokre od deszczu czy po kąpieli. Dywany także wchłaniają zapachy pomieszczenia. Jeśli więc jesteś nałogowym palaczem, specyficzna woń będzie się utrzymywać w Twoim domu – nawet jeśli często wietrzysz pokój.

Dywan to siedlisko kurzu i pyłków, które dla alergików są istną zmorą. Większość osób zmagających się z różnymi uczuleniami rezygnuje właśnie z dywanu, aby minimalizować ilość unoszących się w powietrzu alergenów. Częste i regularne odkurzanie odpowiednim sprzętem pozwala jednak cieszyć się urokiem dywanu bez obaw o wzmożenie reakcji alergicznych.

Możesz oczywiście nabyć specjalny preparat do czyszczenia dywanu na sucho. Jednak taniej i równie skutecznie przygotujesz taki środek z produktów, które masz w domu. Potrzebujesz tylko:

  • 5 łyżek płatków mydlanych,

  • 2 szklanki skrobi ziemniaczanej.

Dodaj do tego szklankę sody i otrzymasz środek czyszczący i niwelujący zapachy. Wystarczy wymieszać składniki i równomiernie rozprowadzić je na dywanie. Odczekać kilka godzin, po czym odkurzyć rozsypaną miksturę. Aby preparat wniknął głębiej, możesz po nałożeniu rozczesać go rękami po dywanie.

Jak prać dywan?

Pranie dywanów to czynność, którą powinno się przeprowadzać co najmniej raz w roku. W tym celu przygotuj dywan – należy go dokładnie odkurzyć, w przypadku dywanu typu shaggy z długim włosiem można pokusić się o jego wytrzepanie.

Jak prać dywan? Możesz użyć tradycyjnie wody z mydłem. Albo pokusić się o wynajęcie/zakup specjalnego odkurzacza do prania dywanów. Rozprowadzasz aktywną pianę z detergentem, pozostawiasz na ok. 15 minut, po czym rozprowadzasz wodę końcówką, która w tej samej chwili pod ciśnieniem odprowadza wodę z brudem do osobnego zbiornika.

W przypadku trudnych do wyprania plam sprawdź właściwości domowych produktów.

  • Soda oczyszczona lub sól usuną plamę z wina – odprowadź ciecz ręcznikiem papierowym, rozsyp sodę/sól i odczekaj aż wchłonie wilgoć, odkurz.

  • Mąka ziemniaczana usuwa tłuste plamy – rozsyp, odczekaj kilka godzin, odkurz.

  • Ocet (pół szklanki) i woda (szklanka) usuwają drobne zabrudzenia – rozprowadź gąbką, wchłoń wilgoć ręcznikiem papierowym. Nie rozcieraj.

    Częste i regularne odkurzanie odpowiednim sprzętem pozwala jednak cieszyć się urokiem dywanu bez obaw o wzmożenie reakcji alergicznych.