Coraz częściej w domach pojawia się mikrofibra. Zyskuje ona zwolenników dzięki swoim licznym zaletom. Z czasem jednak ulega zabrudzeniu, przez co wymaga oczyszczenia. Jak prać mikrofibrę, żeby jej nie zniszczyć? Należy znać przede wszystkim kilka czynników, których trzeba unikać.
Czym jest mikrofibra?
Mikrofibra to wytwór nowych technologii. Jako mieszanka bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych zwana jest także mikrowłóknem lub mikrofazą.
Taka budowa daje kilka niezaprzeczalnych zalet. Przykładem może być jej chłonność, która wykorzystywana jest przy czyszczeniu różnych powierzchni. Cechuje się też dużą wytrzymałością oraz niską ceną. Dodatkowe mikrootwory, które zawiera ten materiał, pozwalają na właściwe oddychanie skóry ubranej w mikrofibrę.
Jednak taka budowa ma również pewne wady. Przede wszystkim są to wymagania w zakresie czyszczenia ściereczek i ubrań z tego materiału. Jak prać mikrofibrę, aby jej nie uszkodzić?
Najczęstsze zastosowania mikrofibry w domu
Mikrofibrę stosuje się w różnych celach. W domowych warunkach należą do nich między innymi poniższe zastosowania.
Buty i tekstylia. Mikrofibra z dodatkiem bawełny okazała się doskonałym materiałem na obuwie, przypominającym nieco zamsz. Wytrzymałość butów z mikrofibry zyskuje bardzo dużą popularność.
Odzież. Z podobnego powodu powstały też różne ubrania wykonane z mikrofibry. Są one bardzo eleganckie, ale jest to materiał dość śliski, a koszulki wykonane w ten sposób nosi się niewygodnie. Jednak pewne osoby cenią sobie wytrzymałe ubrania do prac na ogrodzie i nie przeszkadza im tak bardzo komfort noszenia.
Pościele i koce z mikrofibry doskonale chłoną pot i inne płyny ustrojowe, które wydalane są w czasie snu. Dzięki temu można chronić materace przed mocniejszymi zabrudzeniami. Z mikrowłókien zrobione są też śpiwory.
Ściereczki. Najczęściej w domu mikrofaza występuje w tej formie. Mikrofibra doskonale sprawdza się właśnie w roli ściereczek do czyszczenia.
Jak prać mikrofibrę?
W czasie użytkowania naturalne są ubrudzenia butów, koszul, pościeli i ściereczek. Materiał ten bardzo szybko chłonie wilgoć i wszystkie zabrudzenia. Jednak możliwe jest ich wyczyszczenie. Jak prać mikrofibrę, aby jej nie uszkodzić?
Przede wszystkim warto często płukać różne przedmioty wykonane z tego materiału. Szczególnie dotyczy to ściereczek, które w ten sposób mogą być regularnie czyszczone i używane.
Przy większych zabrudzeniach można spokojnie skorzystać też z pralki. Jednak należy to robić w ściśle określony sposób. Mianowicie można prać je tylko na delikatnym programie w temperaturze 40 lub 50 stopni. Po praniu płukanie powinno odbyć się w zimnej wodzie.
Do prania nie wolno dodawać proszku, wybielaczy ani płynów zmiękczający. Mogą one uszkodzić materiał. Natomiast w sklepach znaleźć można preparaty przeznaczone specjalnie do prania mikrofibry. Jest to z pewnością dobry wybór.
Jeśli pralka nie obsługuje delikatnego prania lub nie czujemy się pewni, co do wybranego programu, można równie dobrze prać ściereczki, koszule i prześcieradła ręcznie.
Czego unikać w czasie prania mikrofibry?
W przypadku większości przedmiotów regularna konserwacja i pielęgnacja przebiega w podobny sposób, jak przy innych typach obuwia. Natomiast w przypadku pościeli, ubrań oraz ściereczek należy zwrócić uwagę, by nie używać typowych proszków do prania i innych detergentów.
W wielu przypadkach wystarczy ręczne przepranie w zimnej wodzie lub też w 40 stopniach z dodatkiem mydlin. W ten sposób można pozbyć się mniejszych zabrudzeń oraz zebranej wilgoci, potu itp.
Większe zabrudzenia warto prać w pralce automatycznej z użyciem specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia mikrofibry. Korzystać przy tym należy z łagodnych programów o niskiej ilości obrotów. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że nie uszkodzimy materiału i nie stracimy jego doskonałych właściwości.