Istnieją pewne dźwięki, których zaakceptować nie jest w stanie żaden z nas. Kapiąca z kranu lub w toalecie woda, drapanie widelcem po talerzu czy piłowanie paznokci to nic przyjemnego. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze skrzypiące drzwi, które mogą doprowadzić do szewskiej pasji. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby szybko i bez większych problemów pozbyć się tego dźwięku. Jak naoliwić drzwi? Oto kilka najlepszych sposobów!
Jak naoliwić drzwi? Z tych metod zdecydowanie zrezygnuj!
Skrzypiące drzwi mogą być problemem każdego z nas. Ten nieprzyjemny dźwięk nie wynika jednak z jakości zastosowanych rozwiązań, ale z codziennej eksploatacji. Jest zwykle efektem utraty właściwości smaru, który fabrycznie został naniesiony na zawiasy – najczęściej wyciera się on po kilku latach użytkowania.
Warto w takiej sytuacji zastosować jedną ze sprawdzonych metod, do których z całą pewnością nie należą masło, olej oraz inne rodzaje tłuszczów, jakie znajdziemy w swojej lodówce. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązań pomoże jedynie na jakiś czas (zwykle kilka dni), dlatego też nie są one polecane przez specjalistów. Co więcej, tłuszcz po pewnym czasie może zacząć wydobywać nieprzyjemny zapach, co będzie dodatkowym problemem.
W takim razie, jak naoliwić drzwi? Skorzystaj z kilku rozwiązań, dzięki którym problem ten zniknie na bardzo długi czas.
Lepsze rozwiązanie? Specjalny smar
Zdecydowanie najlepszym sposobem na skrzypiące drzwi jest zastosowanie specjalnego smaru, który znajdziesz w różnego rodzaju sklepach z wyposażeniem remontowo-budowlanym. Jest to preparat stosunkowo tani (jego koszt to zazwyczaj 10-20 zł), który wystarczy na długo. Jak naoliwić drzwi?
Aby prawidłowo przeprowadzić całą operację, wcale nie musisz zdejmować skrzydła z zawiasów. Przed użyciem smaru wystarczy tylko lekko unieść drzwi. Nie musisz tego robić w trakcie smarowania, co mogłoby okazać się bardzo niewygodne – wystarczy, że podłożysz pod drzwi niewielką listwę. Warto także zabezpieczyć podłogę, aby smar nie kapał na panele, co mogłoby doprowadzić do powstania trudnych w usunięciu plam. Oliwienie rozpocznij od górnego zawiasu, podkładając pod niego papierowy ręcznik. Następnie zajmij się dolnym zawiasem, a po całej operacji usuń listewkę i kilkukrotnie otwórz oraz zamknij drzwi. Dzięki temu smar zostanie rozprowadzony po całej powierzchni zawiasów, a skrzypienie zostanie w stu procentach wyeliminowane.
Uwaga! Smar możesz zastąpić innymi łatwo dostępnymi produktami – tymi najbardziej polecanymi są olej silikonowy oraz wazelina techniczna. Również one dostępne są za około kilkanaście złotych.
WD-40, czyli niezawodne rozwiązanie
Alternatywą dla różnego rodzaju smarów jest WD-40 – najbardziej popularny środek służący do wypierania wody, a także wypełniania rozmaitych szczelin. Jest on w pełni bezpieczny dla zawiasów, a dodatkowo zabezpiecza przed powstaniem korozji, dlatego też polecany jest w każdym domu. Jego koszt, podobnie jak smarów, nie jest duży – za 150-mililitrową butelkę zapłacisz około 10 zł.
Bardzo dużym atutem WD-40 jest to, że został wyposażony w aerozol, dlatego też jego rozprowadzanie po zawiasach nie będzie stanowiło jakiegokolwiek problemu. Jak naoliwić drzwi? Zaaplikuj niewielką ilość środka na każdy z zawiasów, a następnie wytrzyj jego pozostałości (podobnie jak przy użyciu smaru). Zajmie to niewiele czasu, a efekt, jaki uzyskasz, będzie trwały na przestrzeni miesięcy, a nawet lat intensywnego użytkowania drzwi.
Puder sposobem na piszczące drzwi
Problematycznym dźwiękiem jest nie tylko skrzypienie, ale również charakterystyczne piszczenie drzwi. Pojawia się ono przede wszystkim w skrzydłach z drewnianymi elementami. Aby usunąć piszczenie, wystarczy zastosować puder dziecięcy – nanieś go na miejsce styku drewnianych elementów z innymi częściami drzwi. To proste szybkie i skuteczne.
Wiesz już, jak naoliwić drzwi – nie musisz angażować do tego specjalistów. To czynność łatwa i wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni preparat. Do dzieła!