Każdy z nas marzy o pięknej działce lub efektownym, cieszącym oczy ogrodzie. Jednak osiągnięcie tego celu nie jest łatwe – należy pamiętać o wielu istotnych kwestiach, wśród których tą najważniejszą jest gleba. Bez odpowiedniego zadbania o nawierzchnię nie ma możliwości efektywnej uprawy roślin. Z tego poradnika dowiesz się, jak użyźnić glebę gliniastą, która posiada bardzo specyficzne właściwości i jakie rośliny na niej sadzić. Zapraszamy!
Czym charakteryzuje się gleba gliniasta?
Gleba gliniasta znacząco różni się od tej piaszczystej – jest o wiele bardziej ścisła i zwarta, a do tego ciężka. Pomimo tego cechuje się wysoką chłonnością i zawiera wiele cennych mikro- oraz makroelementów, dzięki czemu sprzyja rozwojowi wielu roślin. Kluczem do skutecznej uprawy jest jednak jej odpowiednie użyźnianie oraz pielęgnacja – z jednej strony bowiem zatrzymuje wodę, a z drugiej utrudnia rozwój systemu korzeniowego, co może prowadzić do gnicia albo braku satysfakcjonującego wzrostu roślin.
Jak użyźnić glebę gliniastą? Jakie są sposoby jej pielęgnacji? I w końcu – które z roślin można na niej uprawiać? Sprawdźmy!
Jak użyźnić glebę gliniastą i zadbać o jej pielęgnację?
Odpowiedź na pytanie „jak użyźnić glebę gliniastą?” wbrew pozorom wcale nie jest taka trudna. Wystarczą 3 kroki, aby stała się ona o wiele bardziej przyjazna różnego rodzaju roślinom i pozwoliła Ci stworzyć doskonałe warunki do upraw na swojej działce.
Krok 1 – usunięcie zanieczyszczeń
Ten pierwszy krok jest wskazany bez względu na to, z jakim rodzajem gleby masz do czynienia. Odpowiednie przygotowanie nawierzchni pozwoli bowiem na usunięcie wszelkiego rodzaju przeszkód, które mogłyby znacząco ograniczać możliwości wzrostu roślin. Warto więc pozbyć się wszelkiego rodzaju chwastów, a także kamieni, zeschniętych liści i innych zanieczyszczeń.
W większości przypadków można to zrobić ręcznie – specjalistyczne środki przeciw chwastom należy stosować jedynie na większych powierzchniach albo w przypadku bardzo zaniedbanych terenów zielonych, na których znajduje się wiele zwiędłych roślin i chwastów.
Krok 2 – przekopanie terenu
Jak wspomnieliśmy wcześniej, gleba gliniasta posiada ścisłą i zwartą strukturę, co zwykle uniemożliwia rozrost korzeni roślin. Dlatego też niezbędne jest jej rozluźnienie, co można osiągnąć dzięki przekopaniu gruntu – na wysokości 20–30 cm. Wystarczą do tego widły – proces ten nie jest skomplikowany i czasochłonny, a pozwoli uzyskać doskonałe efekty.
Jeżeli dysponujesz dużą powierzchnią i chcesz przyspieszyć pracę, możesz zastosować glebogryzarkę.
Krok 3 – zastosowanie odpowiednich preparatów
Jak użyźnić glebę gliniastą? Po przeprowadzeniu wyżej wymienionych prac, zastosuj połączenie piasku i nawozu organicznego, najlepiej w postaci obornika albo kompostu (najlepiej w stosunki 2:1 – z przewagą piasku). Posyp równomiernie całą powierzchnię działki (warstwa powinna wynosić około 10 cm), a następnie przeprowadź prace mające na celu ujednolicenie gleby.
W ten sposób stworzysz doskonałe warunki do wzrostu roślin i będziesz mógł cieszyć się pięknym ogrodem na działce lub przydomowej posesji.
Jakie rośliny do gleby gliniastej?
Skoro wiesz już, jak użyźnić glebę gliniastą, możesz przejść do działania i rozpocząć uprawę swoich ulubionych roślin. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie będą nadawały się do tego rodzaju podłoża. Istnieje jednak wiele wyjątków – niektóre rośliny nie tylko znoszą, ale wręcz lubią glebę gliniastą. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
byliny, takie jak liliowce, ostróżki, peonie, dzwonki, łubin czy smagliczkę;
drzewa i krzewy liściaste, takie jak złotokap czy migdałek trójklapowy;
drzewa iglaste, takie jak cis pospolity czy sosna.
Pamiętaj – dobór odpowiednich roślin i właściwe zadbanie o glebę gliniastą to nie wszystko. Jeżeli chcesz uzyskać satysfakcjonujące efekty, musisz także właściwie nawadniać swoje rośliny, zapewnić im dostęp do światła oraz mikro- i makroelementów. Wtedy Twój ogród będzie prezentował się niezwykle okazale.