Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Ściana z korka, korkowa w mieszkaniu - jak zrobić, z czego wykonać?

Masz problem z hałaśliwym sąsiadem? Odizoluj się od irytujących dźwięków za pomocą korka.

Szukasz pomysłu na oryginalną, a jednocześnie bliską natury aranżację salonu? Wybierz korek! Ściana korkowa to nieszablonowe i niezwykle praktyczne rozwiązanie dla Twoich wnętrz – tłumi hałasy, utrzymuje ciepło, pochłania wilgoć, ukrywa niedoskonałości podłoża, a przy tym świetnie wygląda i jest w pełni naturalna. Ścianę z korka wykonasz samodzielnie bez specjalnych i skomplikowanych narzędzi. Twój salon nie musi być nudny!

Jak i z czego pozyskuje się korek?

0
Dlaczego zamysł na ścianę korkową to świetny pomysł?

Zanim zabierzemy się za własnoręczne wykonanie ściany korkowej, warto poświęcić chwilę na poznanie tego niebywałego surowca naturalnego. Jak powstaje korek? Do „produkcji” wykorzystuje się korę (martwą, zewnętrzną warstwę ochronną drzewa) dębu korkowego, który występuje najliczniej w obszarze klimatu śródziemnomorskiego (Europa Południowa – Hiszpania, Włochy, Portugalia i Francja – oraz Afryka Północna).

Ten długowieczny gatunek dębu rośnie nawet przez 300 lat. Gdy drzewo osiągnie „wiek” około 30 lat, można przystąpić do pierwszego zdarcia kory. Kolejny zabieg można powtórzyć dopiero po około 10 latach, dlatego mawia się, że produkcja korka jest ekologiczna i bezpieczna dla drzew – nie są one ścinane, mogą dalej rosnąć, odbudowując korę. Zużyty korek poddaje się recyklingowi, co również przemawia na jego korzyść.

Niezwykłe właściwości korka

Dlaczego zamysł na ścianę korkową to świetny pomysł? Korek posiada szereg właściwości, które okazują się wyjątkowo przydatne i pożądane, a mianowicie:

  • Tłumi hałasy (do 50dB) – masz problem z hałaśliwym sąsiadem? Odizoluj się od irytujących dźwięków za pomocą korka.

  • Jest termoizolacyjny – zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu.

  • Posiada właściwości antystatyczne – nie osiądzie na nim kurz, czyli nie trzeba obawiać się siedlisk roztoczy.

  • Jest miły w dotyku, a przy tym chroni przed zabrudzeniem.

  • Nie jest łatwopalny, nie nasiąka szybko wodą.

  • Nie odbarwia się i nie blaknie.

Aby jednak utrzymać wszystkie powyższe właściwości na ścianie z korka, surowiec ten wymaga specjalnej impregnacji oraz podstawowej pielęgnacji przy użyciu:

  • Płynnego wosku pszczelego – minimum  2 razy w roku,

  • Lakieru winylowego bądź akrylowego – w miejscach narażonych na częsty kontakt z wilgocią.

  • Wody z płynem do naczyń – przetarcie ściany od czasu do czasu wilgotną szmatką usunie ewentualny kurz lub delikatne zabrudzenia.

Czy jest tylko jeden rodzaj korka?

Świetna wiadomość dla osób zainteresowanych aranżacją wnętrza przy użyciu korka – surowiec ten obecnie dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych oraz o bogatym wzornictwie. Ściana z korka domowej roboty może zatem zachwycić podwójnie – pomysłem oraz nietypowym wyglądem.

Kolejna ważna informacja – korek możemy pozyskać w kilku wariantach, jako:

  • Płytki, najczęściej o wymiarach 60x30 cm oraz ok. 3 mm grubości. Dostępne z prostymi lub fazowanymi krawędziami. Składają się z cienkiego aglomeratu (drobno zmielony korek) i warstwy wierzchniej z korka dekoracyjnego.

  • Tapety korkowe – na papierze nakleja się cienką warstwę naturalnego korka (mniej więcej 2–3 mm grubości). Montaż przebiega tak samo jak w przypadku zwykłej tapety – przy użyciu kleju do tapet oraz wałka do wyrównania powierzchni.

  • Korek z rolki – w odróżnieniu od tapety, okładzina korka z rolki obłożona jest taśmą samoprzylepną, dzięki czemu montaż korka na ścianie jest niezwykle prosty i nie wymaga dodatkowych materiałów oraz narzędzi (poza nożykiem).

  • Boazeria korkowa – gotowe pasy okładziny korkowej do montażu na ścianie w pionie i poziomie.

Pomysły na ścianę korkową

Nie wiesz jak zrobić ścianę z korka? Skorzystaj z gotowych pomysłów:

  • Umieść pasek z korka za pomocą gotowej mozaiki korkowej – składa się ona z przezroczystej folii, na której przyklejono krążki z korka.

  • Wybierz miejsce na ścianie i nanieś gotową boazerię od podłogi aż po sufit.

  • Wybierz jedną ze ścian (np. oddzielającą salon od części jadalnianej lub kuchni) i udekoruj ją całkowicie korkiem – zyskujesz miejsce na rodzinne pamiątki i zdjęcia zawieszone na pinezkach.

  • Udekoruj ścianę za wezgłowiem łóżka – efektowne i miłe w dotyku.

    0
    Ściana z korka domowej roboty może zatem zachwycić podwójnie – pomysłem oraz nietypowym wyglądem.