Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Rybiki cukrowe - jak pozbyć się rybików z łazienki?

Choć nie wyglądają przyjaźnie, rybiki cukrowe nie są szkodliwe – można rzec, że żyją z człowiekiem w symbiozie.

Jednym z najczęstszych problemów w większości domostw są „nieproszeni” goście w postaci różnego rodzaju gryzoni oraz owadów. Czasem wyrządzają większe lub mniejsze szkody, czasem żadnych, ale na samą myśl o nich dostajemy dreszczy. Jednym z takich niemile widzianych mieszkańców są srebrzyki, zwane potocznie rybikami cukrowymi. Te niewielkie insekty zamieszkują głównie w łazienkach. Czy wiesz, jak pozbyć się rybików z domu?

Rybiki cukrowe – czym są i jak wyglądają?

0
Charakterystyczne dla tego owada są także długie czułki.

Rybik cukrowy, inaczej srebrzyk (z ang. silverfish), to zamienne nazwy dla robaka – Lepisma Saccharina (łac.). Określenie „srebrzyk” insekt ten zawdzięcza swojemu wyglądowi, ponieważ pokryty jest srebrzystym pancerzem, dzięki czemu wygląda trochę jak ryba. Charakterystyczne dla tego owada są także długie czułki. Dorosły osobnik mierzy od 7 do 10 mm. Przemierzają pomieszczenie, poruszając się zygzakiem.

Choć nie wyglądają przyjaźnie, rybiki cukrowe nie są szkodliwe – można rzec, że żyją z człowiekiem w symbiozie, aczkolwiek jedynie owady osiągają z tego tytułu jakiekolwiek korzyści. Najczęściej znajdziemy je w łazienkach, bowiem przyciąga je:

  • wilgoć,
  • ciepło oraz
  • ciemność.

Ostatni punkt wyjaśnia, dlaczego mało kiedy zdajemy sobie sprawę z obecności tego insekta w naszym domu – rybiki prowadzą nocny tryb życia, dlatego poruszają się po pomieszczeniu po zmroku (za dnia tylko w przypadku, gdy wnętrze pozbawione jest światła naturalnego).

Co jedzą rybiki cukrowe? Przede wszystkim srebrzyk żywi się produktami bogatymi w cukry oraz skrobię. W łazience natomiast znajduje się mnóstwo „pokarmu” dla rybików – polisacharydów, kleju, tektury, tkanin czy innych owadów. Ale najbardziej przypada im do gustu papier toaletowy, ręczniki i dywany. Co ciekawe, nawet gdy usuniemy z łazienki wszystkie te produkty, rybik potrafi przetrwać bez pożywienia nawet rok, czyli praktycznie 1/8 swojego życia.

Jak pozbyć się rybików z domu – to musisz wiedzieć

Generalnie rybiki cukrowe nie szkodzą człowiekowi. Złą renomę zawdzięczają ogólnie przyjętemu przeświadczeniu wśród społeczeństwa, że srebrzyki pojawiają się w gospodarstwach brudnych i mało higienicznych, co oczywiście nie jest prawdą.

Rybiki zagnieżdżają się w miejscach wilgotnych, a łazienka jest wprost stworzonym dla nich „domem”. Jak pozbyć się rybików? Jeżeli chcesz mieć pewność, że owady te nie będą przewijać się po Twoich kafelkach w nocy, przede wszystkim ogranicz wilgotność w tym pomieszczeniu. Możesz to osiągnąć na kilka sposobów, m.in.:

  • często wietrząc łazienkę,

  • zapewniając naturalną cyrkulację powietrza poprzez wywietrzniki oraz otwory w drzwiach, które pozwolą parze wodnej znaleźć ujście,

  • likwidując wszelkie szczeliny – potencjalne gniazda i kryjówki dla rybików – w tym celu możesz np. zastosować silikon (koniecznie grzybobójczy),

  • stosując osuszacze powietrza.

Optymalna wilgotność powietrza w tym pomieszczeniu powinna wynosić między 40 a 60%.


Sposoby na pozbycie się rybików

Jeśli zastosowanie powyższych wskazówek nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, możesz także zastawić pułapkę na rybiki. W tym celu umieść w pobliżu szczeliny czy zaciemnionego zakamarka naczynie z cukrem. Ważne, aby łatwo mogły się do niej dostać dzięki chropowatej powierzchni naczynia, natomiast jego wnętrze powinno być gładkie, co uniemożliwi wydostanie się z niego. 

Innym, równie skutecznym rozwiązaniem będzie umieszczenie kawałka tektury z miodem. Mamy tutaj aż dwa przysmaki tego owada (tektura i cukier), które z pewnością zwabią rybiki. Przykleją się do miodu, co udaremni ucieczkę.

Rybiki nie lubią intensywnych zapachów ziół i przypraw, warto więc umieścić takowe w łazience. Wybieraj:

  • lawendę,

  • cynamon,

  • rozmaryn,

  • goździki,

  • cytrynę,

  • mieszankę soku z cytryny z olejkiem lawendowym.

Gdy nadal borykasz się z niechcianymi intruzami, wyciągnij ciężką artylerię – środki chemiczne. Mikstura boraksu z cukrem czy środków na bazie permetryny rozwiąże problem. Miej jednak na uwadze, że są to środki trujące również dla innych zwierząt (zwłaszcza domowych), a niekiedy nawet ludzi (w tym dzieci).

0
Rybiki zagnieżdżają się w miejscach wilgotnych, a łazienka jest wprost stworzonym dla nich „domem”.