Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Mole ubraniowe - jak wyglądają i jak się ich pozbyć?

Podatną na mole odzież najlepiej pakować do specjalnych worków antymolowych.

Największym wrogiem każdej kobiety są… mole ubraniowe. Te małe stworzenia potrafią wyrządzić spore i nieodwracalne szkody w naszej szafie. Do tego dość trudno je wytropić i wytępić. Czy wiesz, jak pozbyć się moli ubraniowych z szafy i co robić, aby nigdy więcej tam nie zawitały? Jak wygląda mól odzieżowy i czym różni się od mola spożywczego? Sprawdź nasz poradnik i skutecznie pozbądź się problemu moli ubraniowych.

Mole ubraniowe – jak wyglądają i skąd się biorą?

Mole ubraniowe należą do rodziny motyli nocnych.

Dokładna nazwa tego gatunku to mól włosienniczek, zamiennie stosowana z molem odzieżowym. W postaci dorosłej wyglądają jak zwykły latający owad, z tą różnicą, że są barwy żółtawej. Rozpiętość skrzydeł mola osiąga 11 mm. Z kolei larwy mola odzieżowego są białe (czasem szarawe), posiadają brązową główkę. 

Mole ubraniowe należą do rodziny motyli nocnych – żerują po zmroku oraz w miejscach ogólnie zaciemnionych. Dlatego tak bardzo upodobały sobie nasze szafy. Znajdziemy je zwłaszcza tam, gdzie przechowujemy tkaniny pochodzenia zwierzęcego, a więc:

  • futro,

  • wełnę,

  • włosy oraz

  • jedwab.

Powyższe materiały stanowią pożywkę dla moli. W skład ich menu wchodzą także półfabrykaty – filc, moher, pióra, kapelusze. Skąd biorą się mole ubraniowe? Przedostają się do naszych domów różnymi metodami – przez okno, szyb wentylacyjny, nawet klatkę schodową. Często zagnieżdżają się w starych tapicerowanych meblach. Możemy je także przynieść na ubraniu czy podniszczonym kocu. Przyciąga je także sierść zwierzęca.

Co odróżnia mole odzieżowe od spożywczych?

  • Mole spożywcze są większe (osobniki dorosłe) – ich rozpiętość skrzydeł osiąga do 18 mm.

  • Omacnica spichrzanka (czyli mól kuchenny) jest barwy brunatnej lub ciemnoczerwonej z szaroniebieskimi poprzecznymi paskami. Larwa najpierw wykluwa się biała, by z czasem zmieniać ubarwienie na czerwoną, pomarańczową lub zieloną (zależy, czym się żywi).

  • Mole kuchenne żywią się ziarnem zbóż, wyrobami cukierniczymi, czekoladą, orzechami czy suszonymi warzywami i owocami.

  • Mole odzieżowe największych zniszczeń dokonują w maju, lipcu oraz wrześniu. Z kolei mole spożywcze możemy spotkać przez cały rok.

Jak pozbyć się moli ubraniowych – o tym musisz wiedzieć

Pierwszą rzeczą, o której warto wiedzieć, jest to, że za niszczenie naszej odzieży odpowiadają larwy mola. Rolą osobników dorosłych jest jedynie rozmnażanie się. Dojrzałe mole żyją około miesiąca, podczas gdy stadium larwalne w sprzyjających warunkach może trwać nawet 2 lata.

Gdy już wiemy, kto niszczy nasze ubrania, warto przyjrzeć się cyklowi życia mola.

  • Larwy wykluwają się przez 4–10 dni od momentu złożenia przez samicę jaj (nawet 200 sztuk).

  • Stadium larwalne trwa od 35 dni do 2 lat.

  • Przepoczwarzanie w osobnika dorosłego zajmuje larwom 8–10 dni w okresie letnim, i mniej więcej 3–4 tygodnie zimą. 

  • Dojrzały mol przez kolejny miesiąc rozmnaża się, po czym ginie.

Jaki nasuwa się wniosek? Nawet po dokładnym oczyszczeniu szafy należy bezwzględnie wyeliminować wszelkie latające owady, gdyż problem niszczejącej odzieży bardzo szybko powróci.

Sposoby na pozbycie się moli ubraniowych

Jak pozbyć się moli ubraniowych? W pierwszej kolejności zlokalizuj gniazdo moli – w tym celu przejrzyj zawartość szafy, odseparuj zniszczone ubrania od reszty. Odzież należy zutylizować (spalić, nie oddawać do kontenerów na zużytą odzież.)

Jeśli chcesz uratować ulubiony sweter – zapakuj go w foliowy worek i mroź w zamrażalniku przez co najmniej 10 dni. Następnie rozmroź i wytrzep ubranie, ponownie je wypierz. Dobrym sposobem będzie także prasowanie. Podatną na mole odzież najlepiej pakować do specjalnych worków antymolowych. Wskazane jest także częste wietrzenie ubrań na świeżym powietrzu (także zimą).

Mole ubraniowe odstrasza intensywny zapach, warto więc zaopatrzyć szafę w odpowiednie torebki lub olejki zapachowe. Stawiamy na: owoce cytrusowe, przyprawy typu goździk czy rozmaryn, sosnowe igły, lawendę, zapachowe mydło.

Możesz także zastosować środki chemiczne: płytki na mole i inne owady, kulki lub aerozole na mole (także z naftaliną), środki biobójcze w postaci dymu – najpierw jednak sprawdź, czy nie szkodzą ludziom oraz zwierzętom domowym.


Pierwszą rzeczą, o której warto wiedzieć, jest to, że za niszczenie naszej odzieży odpowiadają larwy mola.