Rotametr jak regulować - regulacja ogrzewania podłogowego na rozdzielaczu

Generalnie regulacja rotametrów przypomina nieco ustawianie termostatu w tradycyjnych kaloryferach.

Sposobów na ogrzewanie pomieszczeń jest wiele, jednak żaden z nich nie daje takiego komfortu, jak ogrzewanie podłogowe. Nie ma bowiem niczego przyjemniejszego od stąpania gołymi stopami po rozgrzanym podłożu – zapewnia to nie tylko komfort ciepły, ale również jest niezwykle relaksujące, zwłaszcza późną jesienią i zimą. Jeżeli jednak chcesz, aby takie ogrzewanie działało prawidłowo, powinieneś ustawić je w odpowiedni sposób, do czego służy rotametr. Jak regulować ten element i czym tak naprawdę jest?

Na początek – co to jest rotametr?

Zasada regulacji rotametrów nie jest tak skomplikowana,.

Zanim przejdziemy do kwestii ustawiania parametrów ogrzewania i dowiemy się, jak regulować rotametr, warto na wstępie wyjaśnić co kryje się pod tą tajemniczą nazwą. Definicja jest bardzo prosta. Rotametr to urządzenie służące do pomiaru i regulacji przepływu wody w obwodzie. Stosuje się go w różnych systemach – nie tylko ogrzewaniu podłogowym, ale również instalacjach przemysłowych, solarnych czy laboratoryjnych.

To właśnie dzięki niemu możliwe jest ustawienie odpowiednich parametrów ogrzewania – tak, aby zapewniało ono satysfakcjonujący dla wszystkich domowników komfort cieplny. Ze względu na fakt, że tematyka ta nie jest jasna dla wszystkich, warto dowiedzieć się więcej na temat obsługi elementu, takiego jak rotametr. Jak regulować urządzenie? Oto najważniejsze wskazówki!

Rotametr – jak regulować?

Zasada regulacji rotametrów nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Od czego należy zacząć? Najlepiej od maksymalnego rozkręcenia wszystkich rotametrów – wystarczy odbezpieczyć każdy z nich (liczba rotametrów może być różna, w zależności np. od wielkości podłogówki), a następnie przekręcać w odpowiednią stronę. 

Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie przepływu wody – parametr ten odczytasz ze wskaźnika, który posiada każdy rotametr. Jak regulować? Jeżeli chcesz cieszyć się wysoką temperaturą ogrzewania podłogowego, zalecane jest ustawienie przepływu wody na poziomie około 2,5–3 l. Zbyt duży lub mały strumień wody może doprowadzić do tego, że piec będzie włączał się zbyt szybko albo pomieszczenie nie zostanie odpowiednio dogrzane. Jeżeli mimo ustawienia odpowiedniego przepływu we wnętrzu wciąż jest za zimno, można zwiększyć temperaturę czynnika grzewczego o 1–2 stopnie Celsjusza.

Generalnie regulacja rotametrów przypomina nieco ustawianie termostatu w tradycyjnych kaloryferach. Nie oznacza to jednak, że szybko uzyskasz oczekiwaną temperaturę – przepływ wody może różnić się w zależności od podłogówki, dlatego też konieczne jest eksperymentowanie i dopasowywanie działania instalacji do własnych potrzeb. Może być to proces długotrwały, jednak w ostatecznym rozrachunku pozwoli Tobie oraz innym domownikom cieszyć się maksymalnym komfortem w swoim domu.

Jaka jest najlepsza temperatura ogrzewania podłogowego?

Wiesz już, czym jest rotametr, jak regulować to urządzenie i z całą pewnością poradzisz sobie z jego obsługą. Warto jednak pójść dalej i powiedzieć nieco więcej o temperaturze. Ustawienie jej na odpowiednim poziomie ma ogromne znaczenie – nie tylko wpływa na komfort cieplny domowników, ale również pozwoli zabezpieczyć podłogę przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Specjaliści twierdzą, że maksymalna temperatura podłogówki nie powinna przekraczać 55 stopni Celsjusza – w przeciwnym razie może dochodzić z jednej strony do awarii systemu, a z drugiej do zbyt dużych strat ciepła. To z kolei wpłynie nie tylko na wysokość rachunków, ale również komfort użytkowników. Na szczęście w nowoczesnych systemach montowane są specjalne czujniki, które mierzą temperaturę i w przypadku przekroczenia przez nią dopuszczalnej wartości, przymykają zawór, co prowadzi do schłodzenia zasilania. 

Warto również zainwestować w rozwiązania wyposażone w sterowniki siłowników termostatycznych z centralnym panelem, który pozwoli z łatwością kontrolować temperaturę. W ten sposób nawet mniej doświadczeni użytkownicy nie będą mieli problemu z obsługą systemu i ustawią odpowiednie parametry jego działania dla każdego z pomieszczeń.

Sposobów na ogrzewanie pomieszczeń jest wiele, jednak żaden z nich nie daje takiego komfortu, jak ogrzewanie podłogowe.