Jak zamurować okno - zamurowanie okna od wewnątrz?

Murowanie okien nie wpływa w jakichkolwiek sposób na konstrukcję budynku, a jedynie jego funkcjonalność oraz kwestie estetyczne.

Kupno nowego domu z rynku wtórnego albo chęć jego odświeżenia wiązać się będzie z różnego rodzaju pracami remontowo-budowlanymi. Niektóre z nich są mniej, a inne nieco bardziej wymagające. Do tej drugiej grupy zaliczyć można zamurowanie okna. Choć nie jest ono aż tak skomplikowane, powinno zostać przeprowadzone w oparciu o wiedzę oraz odpowiednie narzędzia i materiały. Jak zamurować okno i z jakimi formalnościami się to wiąże? Sprawdźmy

Murowanie okna a kwestie formalne

0
Zanim podpowiemy Ci, jak zamurować okno, warto dowiedzieć się, których materiałów użyć.

Murowanie okien nie wpływa w jakichkolwiek sposób na konstrukcję budynku, a jedynie jego funkcjonalność oraz kwestie estetyczne. Niestety, w świetle prawa budowlanego nie jest ono traktowane jako element remontu, ale przebudowy przegród zewnętrznych obiektu. Co to oznacza w praktyce? Konieczność zgłoszenia zamiaru zamurowania okna.

Jeżeli więc chcesz przeprowadzić taką przebudowę, powinieneś zgłosić się do starostwa albo urzędu miasta – konkretnie do wydziału architektoniczno-budowlanego. W zgłoszeniu należy uwzględnić:

  • termin rozpoczęcia prac;

  • rodzaj, zakres i sposób przeprowadzenia robót budowlanych;

  • oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych;

  • niekiedy – odpowiednich rysunków i szkiców (konieczność ich załączenia jest uzależniona od konkretnego urzędnika).

Jeżeli nie masz czasu na wizytę w urzędzie, możesz zgłosić przebudowę za pośrednictwem Internetu – wystarczy zalogować się w serwisie E-budownictwo, co jest o wiele szybsze i prostsze.

Urząd ma 21 dni na zbadanie sprawy – jeżeli w tym czasie nie skontaktuje się z Tobą, możesz rozpocząć prace. Jak zamurować okno? Oto kilka najważniejszych wskazówek!

Jak zamurować okno?

Zanim podpowiemy Ci, jak zamurować okno, warto dowiedzieć się, których materiałów użyć. Eksperci sugerują dwa rozwiązania – cegłę oraz bloczki wykonane z betonu komórkowego. Pod względem trwałości czy funkcjonalności oba te materiały są doskonałe, dlatego też wybór konkretnego jest kwestią indywidualną. Za bloczkami betonowymi przemawia jednak fakt, że są większe od cegieł, dlatego też do zamurowania okna potrzeba ich mniej, a prace przebiegać będą nieco szybciej. Nie ma również problemu z docinaniem ich na konkretny wymiar, co pozwoli dopasować je do wnęk.

Oczywiście samo układanie bloczków betonowych czy cegieł nie wystarczy, aby uzyskać odpowiedni efekt. Jak zamurować okno skutecznie? Musisz zaopatrzyć się w specjalną zaprawę klejową, która pozwoli na trwałe łączenie poszczególnych elementów, a także pręty zbrojeniowe – dzięki nim połączysz nowy fragment ściany z istniejącym już murem. Do ich montażu niezbędne będzie zastosowanie wiertarki i wywiercenie odpowiednich otworów w powierzchniach, a także zaprawa murarska do wypełnienia otworów.

Oczywiście murowanie okna może odbywać się od wewnątrz i w dowolnym pomieszczeniu. Jeżeli chcesz, aby prace przebiegały bezproblemowo, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie wszystkich powierzchni przed pyłem i materiałami, które mogą np. zabrudzić podłogę.

W jakie narzędzia warto zaopatrzyć się przed murowaniem okna? Do tych niezbędnych zaliczamy:

  • kielnię, która umożliwia nakładanie zaprawy murarskiej;

  • młotek gumowy, który pozwoli na dobijanie poszczególnych bloczków;

  • strug do szlifowania nierówności;

  • ewentualnie – piłę do cięcia cegieł albo bloczków betonowych, co pozwoli na uzyskanie odpowiednich wymiarów.

Nie masz doświadczenia? Postaw na specjalistów!

Jak zamurować okno w sytuacji, gdy nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia albo obawiamy się, że ostateczny efekt nie spełni oczekiwań? W takiej sytuacji najlepiej nie ryzykować i skorzystać z pomocy firmy remontowo-budowlanej albo specjalistów, którzy posiadają stosowną wiedzę, narzędzia i materiały. 

Jest to polecane zwłaszcza w przypadku posiadania dużych okien oraz osobom, które chcą uniknąć kosztów zakupu materiałów lub narzędzi, a także nie posiadają wystarczającej ilości czasu – murowanie jest zadaniem, które wymaga poświęcenia wielu godzin, co może okazać się przeszkodą nie do pokonania.

0
Jeżeli nie masz czasu na wizytę w urzędzie, możesz zgłosić przebudowę za pośrednictwem Internetu – wystarczy zalogować się w serwisie E-budownictwo, co jest o wiele szybsze i prostsze.