Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Remontujemy pokój ucznia – malowanie krok po kroku

Dominująca szarość i wyraźne akcenty kolorystyczne świetnie sprawdzą się w pokoju nastolatka.

Zbliżający się początek roku szkolnego to czas, w którym często decydujemy się na remont lub choćby odświeżenie pokoju dziecka. Zmieniające się z roku na rok potrzeby młodego człowieka skłaniają rodziców do generalnych porządków albo totalnej zmiany aranżacji: wymiany mebli i dodatków w dziecięcym pokoju, a co jakiś czas – również do odmalowania ścian. Jak szybko i niedrogo przeprowadzić metamorfozę pokoju ucznia? Czy samodzielne malowanie ścian jest trudne? Jakie wybrać kolory i dodatki, żeby dziecko dobrze się czuło w odnowionym wnętrzu?

Planujemy remont

W zależności od potrzeb i budżetu, jakim dysponujemy, możemy zaplanować przeprowadzenie mniejszych lub większych zmian w pokoju ucznia. Na początku trzeba się zastanowić, czy wystarczy tylko gruntownie uporządkować rzeczy dziecka, pozbywając się tych niepotrzebnych, czy też pomieszczenie wymaga gruntownego remontu. Warto skonsultować planowane zmiany z dzieckiem, bo to ono będzie spędzało w nim najwięcej czasu. Weźmy pod uwagę to, czym się interesuje nasza pociecha. Jeśli mamy w domu małego fana piłki nożnej, możemy zdecydować się na tematyczne dodatki, np. nawleczki na poduszki w barwach ulubionego klubu piłkarskiego. Gdy mieszka z nami w domu młoda dama, dla której moda jest ważnym elementem życia, może warto ustawić w jej pokoju większą szafę. I tu pojawia się pytanie na temat budżetu, jakim dysponujemy. Czy będziemy kupować nowe meble? A może wystarczy tylko zmienić ustawienie tych, którymi teraz dysponujemy, albo je odmalować, dzięki czemu zyskają nowy wygląd? I pomalować ściany, które zapewne noszą ślady dziecięcych zabaw.

Co ze ścianami

Malowanie pokoju dziecka to prosty i ekonomiczny sposób na odnowienie przestrzeni, należącej do naszej pociechy. Warto wybrać dobrą jakościowo farbę, która sprosta codziennym wyzwaniom. W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzi się Magnat Ceramic, farba, która jest przyjazna dla alergików, plamoodporna, nie traci koloru po czyszczeniu na mokro i nie ulega odbarwieniu ani zabrudzeniu przy częstym kontakcie z meblami, np. oparciem krzesła, jeśli je dziecko nagminnie dosuwa do ściany. Ponadto farba Magnat jest wyjątkowo wygodna w nakładaniu, dobrze przywiera do podłoża i wystarczą dwie warstwy, żeby dokładnie pokryć nią ścianę.

Dobrany kolor

Jakie kolory są najlepsze do pokoju ucznia? Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto zasięgnąć opinii ekspertów. Najczęściej wymieniane przez nich barwy, sprzyjające koncentracji, to: odcienie zieleni, żółty w pastelowych wydaniach, delikatne błękity oraz kolory uniwersalne – biały, szary oraz beżowy. Natomiast do kolorów odradzanych przez specjalistów należy agresywna czerwień, która – jeśli zastosujemy ją na dużej powierzchni - będzie niepotrzebnie pobudzać i w efekcie powodować nadmierne zmęczenie. Również kolor czarny w pokoju ucznia nie jest trafionym pomysłem, ponieważ może wywoływać negatywne emocje. Jednak użycie czerni lub intensywnej czerwieni jedynie jako pewnych akcentów, np. w dodatkach lub na fragmencie ściany, już się dobrze sprawdza.

0
Kolor ścian warto skonsultować z pociechą.

Od czego zacząć

Najpierw przeanalizujmy paletę kolorów, oferowanych przez producentów farb. Magnat Ceramic ma aż 78 odcieni do wyboru – i wspólnie z pociechą (lub architektem, jeśli korzystamy z jego pomocy) zdecydujmy się na najbardziej odpowiedni kolor. A może warto wybrać dwa odcienie, które się dopełniają lub kontrastują ze sobą? Jeśli będziemy malować pokój o niewielkich rozmiarach, do którego wpada niewiele słońca, lepiej zdecydować się na jasne odcienie – one powiększają optycznie wnętrze, a mocnym akcentem kolorystycznym udekorujmy najwyżej jedną ze ścian. Następnie – jeśli nie korzystamy z pomocy fachowców, a remont zamierzamy przeprowadzić sami – zaopatrzmy się w sprzęt malarski. Do pomalowania ścian w dziecięcym pokoju przydadzą się: trzy pędzle w różnych rozmiarach, duży i mały wałek oraz długi trzonek do wałka, kuweta, taśmy malarskie i folie ochronne.

Technika malowania

Po wyniesieniu z pokoju wszystkich możliwych sprzętów i zabezpieczeniu rzeczy, które muszą zostać (np. drzwi czy framugi okienne), dokładnie czyścimy i odtłuszczamy ściany. Następnie w pierwszej kolejności malujemy miejsca trudno dostępne i krawędzie ścian. Do pokrycia dużych powierzchni wybieramy wałek, którym malujemy ściany pionowymi ruchami, nie dociskając wałka zbyt mocno i nie przerywając pracy w połowie – możemy zrobić dłuższą przerwę dopiero po pomalowaniu całej ściany. Drugą warstwę farby kładziemy w podobny sposób, ale w pewnym odstępie czasowym – producenci farb podają informację, ile należy odczekać między pierwszym a drugim malowaniem. Kilkanaście minut po skończonej pracy, gdy farba jeszcze całkowicie nie wyschnie, ostrożnie zdejmujemy taśmy zabezpieczające. Czekamy, aż ściany dobrze wyschną.

Wstawiamy łóżko

Jeśli dysponujemy już meblami do dziecięcego pokoju, zastanówmy się, jak je ustawić. Może warto zmienić ich poprzednie położenie? Gdy wybieramy nowe meble, zwróćmy uwagę na opinie: czy są trwałe, a klienci nie skarżą się zbyt często na konieczność reklamacji. Łóżko, dobrane do wieku dziecka i wyposażone w wygodny materac, będzie zapewne nie tylko miejscem do spania, ale i dziennego wypoczynku – to tu nasza pociecha będzie czytać książki lub po prostu odpoczywać po lekcjach. Dlatego ważne, żeby miejsce do spania było wygodne i praktyczne. Dzieci często marzą o łóżkach piętrowych. A producenci mebli przygotowali takie rozwiązania nawet dla jedynaków, proponując pod łóżkiem ustawienie biurka lub w przypadku młodszych dzieci strefę zabawy.

0
Zieleń ożywia wnętrze i sprzyja koncentracji.

Miejsce do nauki

W pokoju ucznia ważne miejsce zajmuje biurko z krzesłem. Przy nim nasza pociecha będzie nie tylko odrabiać lekcje, ale też spędzać czas wolny – malować, robić różne zapiski i grać. Jeśli meblujemy pokój młodszego ucznia, przejrzyjmy ofertę producentów biurek regulowanych, które rosną wraz z dzieckiem. Decydując się na takie rozwiązanie, nie będziemy musieli wymienić biurka za trzy czy cztery lata. Zwróćmy też uwagę, czy krzesło, które chcemy kupić, jest odpowiednio wyprofilowane i czy posiada wygodne podłokietniki. Ważną kwestią jest też lampka, która dobrze doświetli blat biurka, a także samo ustawienie tego mebla względem okna. Osoby praworęczne powinny mieć światło dzienne po swojej lewej stronie, a leworęczne – odwrotnie, po prawej.

Pokój rodzeństwa

Stoimy przed prawdziwym wyzwaniem, jeśli w jednym pokoju musimy pomieścić dwójkę czy nawet trójkę dzieci. Kluczową zasadą w takim przypadku będzie wygospodarowanie osobnej przestrzeni, choćby niewielkiej, dla każdego z nich. Oddzielne biurka, szafki nocne przy każdym łóżku i wydzielone miejsce w szafie – to zapewni rodzeństwu komfort na co dzień. O ile to możliwe, warto rozważyć pomysł rozdzielania przestrzeni, należącej do poszczególnych małych lokatorów, przy pomocy różnych kolorów. Jest to rozwiązanie proste do zastosowania, zwłaszcza jeśli jeden pokój należy do dwójki rodzeństwa – wówczas możemy pomalować ściany na kolory, które się wzajemnie dopełniają, np. zieleń (Magnat poleca kolor Zielony diament) z szarością (np. Grafitowy marmur).

Ważne dodatki

Pokrowce na poduszki, pościel, narzuta na łóżko i zasłony – nie zapominajmy, że dzięki tym tekstylnym dodatkom możemy całkowicie zmienić pierwsze wrażenie, jakie robi na nas wnętrze i w ekonomiczny sposób na nowo je zaaranżować. Dodatki są niezwykle istotne, bo to one sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej przytulna i dzięki nim domownik może poczuć się komfortowo. W pokoju dziecięcym warto pomyśleć też o tablicy lub praktycznym przyborniku nad biurkiem. Przykuwającym uwagę szczegółem będzie też zegar albo plakat na ścianie w odpowiednio dobranej ramce. A co z tysiącem drobnych przedmiotów, które nagromadziła nasza pociecha i nie chce się nimi rozstać? Jeśli szuflady biurka nie wystarczają, pomyślmy nad kolorystycznie dobranymi pojemnikami i różnego rodzaju estetycznymi pudełkami na dziecięce skarby. Warto je dopasować kolorystycznie do mebli lub ścian.