Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Radzimy jak umyć okna bez smug

Przed przystąpieniem do mycia okien należy zaopatrzyć się w niezbędne przybory i środki.

Nieskazitelnie czyste i lśniące okna stanowią wizytówkę domu. Sprawdź nasze sposoby na szybkie mycie okien bez smug, dzięki którym czynność ta nie będzie już uciążliwa i czasochłonna. Twoje okna będą lśnić przykładem!

Czyste okna bez smug – kiedy myć okna?

0
Decyduj się na mycie okien albo wczesnym rankiem, albo popołudniu.

Wbrew pozorom – pora dnia ma znaczenie. Nie powinno się przystępować do czyszczenia w okolicach południa, gdy nasze witryny znajdują się w pełnym słońcu. Promienie słoneczne padające na szyby powodują, że woda i środki czyszczące szybciej odparowują. Możesz nawet nie zdążyć umyć i wytrzeć okna, a wysychające płyny pozostawią na powierzchni szyby nieestetyczne smugi oraz plamki po kroplach wody. Aby tego uniknąć, decyduj się na mycie okien albo wczesnym rankiem, albo popołudniu

Znajomość usytuowania okien względem kierunków świata również będzie przydatna, bowiem witryny:

  • skierowane na północ praktycznie cały dzień znajdują się w zacienieniu,

  • po stronie południowej są zacienione do godziny 11 oraz po 15,

  • skierowane na wschód możesz myć po 11,

  • po stronie zachodniej myj do godziny 15.

Warto także śledzić prognozę pogody. Mycie okien bezpośrednio przed burzą lub pomiędzy opadami deszczu sprawi, że czynność tą będzie trzeba za chwilę powtórzyć. Najlepiej wybierać dni bezchmurne lub pochmurne, bez opadów.

Unikaj także mycia okien, gdy temperatura na dworze spada poniżej zera. Przymrozki oraz bardzo niskie temperatury spowodują, że używana woda szybko zamarznie. To z kolei pozostawi na szybach trudne do usunięcia smugi, a te dodatkowo zarysują powierzchnię okna, gdy będziesz próbować je usunąć.

Okna pełne blasku – czym myć okna?

Przed przystąpieniem do mycia okien należy zaopatrzyć się w niezbędne przybory i środki. Czym myć okna? Potrzebujesz:

  • wody, wiaderka,

  • szmatki do mycia,

  • ścierki do pucowania.

Woda powinna być co najmniej letnia, ponieważ będzie Ci łatwiej usunąć tłuste plamy i zabrudzenia (np. ślady po palcach). Wlewasz ją do wiaderka i dodajesz wybrany środek czyszczący.

Mycie okien bez wytwarzania smug powinno odbywać się przy użyciu delikatnej szmatki, najlepiej wykonanej z mikrofibry – ewentualnie wybierz delikatną gąbkę. Pod żadnym pozorem nie używaj do mycia szyb druciaków oraz szorstkiej części gąbki – porysujesz w ten sposób powierzchnię. Ścierka do pucowania powinna dobrze wchłaniać wodę, aby nie zostawiać zacieków i smug. Nie może także „gubić” włókien.

Mycie okien bez smug krok po kroku – domowe sposoby

Oczywiście możesz zaopatrzyć się w dedykowane, specjalistyczne preparaty do mycia okien, jednak tego typu środki chemiczne w większości bazują na składnikach, które są na wyciągnięcie ręki również w Twoim domu. Wystarczy wymieszać je w odpowiednich proporcjach z wodą i skuteczny preparat jest gotowy do użytku. Kolejnym atutem domowych środków czystości jest mniejsza szkoda dla środowiska. Czym myć okna bez smug?

Ocet

Wystarczy wymieszać ocet spirytusowy lub jabłkowy z wodą (proporcja 1:5). Jeśli zapach octu jest dla Ciebie drażniący – dodaj kilka kropel ulubionych olejków eterycznych lub płynu do naczyń. Umyj okna roztworem wody z octem i wysusz miękkim ręcznikiem papierowym. Ocet nie zostawia śladów polerowania na szybach.

Sok z cytryny

Będziesz potrzebować pół szklanki soku z cytryny oraz 1 szklankę wody. Powstałym roztworem umyj szyby. Zyskasz lśniące okna bez smug oraz świeży, cytrynowy zapach.

Gliceryna

Glicerynę farmaceutyczną kupisz w aptece bez recepty. Wystarczy dodać kilkanaście kropel (mniej więcej łyżeczkę) do wiaderka z wodą i przystąpić do mycia. Gliceryna stworzy na powierzchni szkła filtr ochronny, dzięki czemu kurz i woda nie będą tak przywierać, a smugi będą rzadziej powstawać podczas zwykłego mycia. Możesz także zastąpić ten środek płynem do zmiękczania tkanin lub zimowym płynem do spryskiwaczy – także zawierają glicerynę w składzie.

Nabłyszczacz do zmywarki

W skład nabłyszczacza do zmywarki w większości wchodzi alkohol (rozpuszcza tłuszcz) i sok z cytryny (nadaje blask bez smug). Do stworzenia mikstury wystarczy szklanka nabłyszczacza oraz 3 litry wody.

Alkohol etylowy

Alkohol rozpuszcza tłuszcz, pozostawiając czystą szybę bez smug. Wystarczą 2 łyżki alkoholu na 5 litrów wody. Roztworem spryskujesz szybę, następnie polerujesz powierzchnię do sucha. Pamiętaj, aby unikać mycia ramy oraz uszczelek, ponieważ alkohol może je zniszczyć.

0
Promienie słoneczne padające na szyby powodują, że woda i środki czyszczące szybciej odparowują.