Przyszłość okien dachowych – 2022

Aby utrzymać odpowiedni mikroklimat budynku, który ma znaczący wpływ na nasze zdrowie powinniśmy zadbać o odpowiednią lokalizację domu względem osi światła. [fot. FAKRO]

W branży okien dachowych trwa swoisty wyścig technologiczny. Każdy z czołowych producentów okien na polskim i europejskim rynku prześciga się w nowatorskich rozwiązaniach technologicznych i ekologicznych. Jakość produktu, jakim jest okno, jego innowacyjność to na pewno spory krok w przyszłość, która dla tej branży rysuje się świetliście. Niekwestionowanymi liderami branży okien dachowych są dwie firmy polska Fakro i duńska Velux. Obydwie firmy już od 30 lat konkurują na polskim rynku, z korzyścią dla użytkowników i klientów, prześcigając się w udoskonalaniu swoich flagowych produktów.

Nowoczesność i energooszczędność

0
Zrównoważone budownictwo jest ważnym elementem procesu powstrzymani globalnego ocieplenia. {fot. VELUX}

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo to nie tylko wydajność energetyczna domów i mieszkań, ale także zdrowie i samopoczucie ludzi w nich mieszkających. Zmniejszenie zużycia energii budynków mieszkalnych, których obecny poziom europejski to 40% całej konsumpcji energetycznej, ma ogromny wpływ na nasze środowisko, a co za tym idzie samopoczucie.
Zrównoważone budownictwo jest bardzo ważnym elementem składowym procesu powstrzymani globalnego ocieplenia. Według najnowszych badań w budynkach spędzamy nawet 90% naszego życia – pracując, ucząc się i wypoczywając. Aż 40% całej energii zużywanej przez ludzkość przypada na użytkowanie budynków. Dlatego tak ważne są zoptymalizowane działania mające na celu poprawić wydajność energetyczną naszych mieszkań, jednocześnie mając na uwadze zdrowie i dobre samopoczucie jej mieszkańców.
Jak te dane przekładają się na rynek producentów okien dachowych? Otóż w dość prosty sposób. Na przykład firma Velux weszła w projekt Domów Aktywnych. Koncepcja domów aktywnych dotyczy promocji efektywnych energetycznie i neutralnych pod względem emisji CO2 budynków.
Dom Aktywny to taki dom, gdzie komfort i wewnętrzny klimat domu ściśle powiązany jest z wysoką efektywnością energetyczną, odpowiednim doświetleniem oraz dbałością o środowisko naturalne.
Aby utrzymać odpowiedni mikroklimat budynku, który ma znaczący wpływ na nasze zdrowie oraz maksymalnie ograniczyć zużycie energii takiego domu powinniśmy zadbać o odpowiednią lokalizację domu względem osi światła, właściwie zaplanować otwory okienne i drzwiowe względem kierunków stron świata, odpowiednio izolować budynek i zastosować odnawialne źródła energii.

0
Nowoczesne okna dachowe zaopatrzone są w minimum 3 warstwy szyb. [fot. FAKRO]

Innowacyjne technologie

Nowoczesne okna dachowe zaopatrzone są w minimum 3 warstwy szyb. Dzięki potrójnej warstwie szyb strata ciepła w takim budynku jest minimalna, co ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków jakie zapłacimy za ogrzewanie i energię elektryczną. Zaopatrzenie takiego okna w szczelny kołnierz izolacyjny czy energooszczędne żaluzje lub markizy podnosi energetyczną wydajność naszego budynku do poziomu maksimum.
Ogromne znaczenie w całym procesie energooszczędności ma również automatyzacja budynków mieszkalnych. Od czasu wymyślenia elektryczności i automatyzacji budynków i ich wyposażenia, w coraz większej mierze stają się one obsługiwane przy pomocy aplikacji i smartfona. W ten sposób można elektrycznie sterować przyciemnianiem okien np. przy pomocy żaluzji czy rolet okiennych. Należy pamiętać, że zbyt dużo światła słonecznego w letni dzień zbyt mocno nagrzeje pomieszczenie, co spowoduje zwiększoną pracę wentylatorów lub klimatyzacji, aby taką przestrzeń ochłodzić. Na rynku pojawiły się także technologie wykorzystującej folię PDLC – to skrót od polimeru zdyspergowanego ciekłego kryształu, zwanego także inteligentnym przyciemniaczem. Technologia ta to ciekły kryształ umieszczony pomiędzy dwiema warstwami folii, poprzez wykorzystanie różnych poziomów ładunku elektrycznego można kontrolować przezroczystość szkła. Kolejnym rozwiązaniem jest szkło elektrochromowe, które zmienia przezroczystość pod wpływem napięcia elektrycznego. Szkło elektrochromowe jest trwalsze, odcień można regulować ręcznie i zużywa energię tylko podczas przechodzenia między odcieniami. Inteligentne okna to optymalne rozwiązanie nie tylko do dużych przestrzeni firmowych, ale także do mieszkań i domów.

Ekologia w aktywnych domach

Energooszczędne i innowacyjne okna a przy tym wykonane z ekologicznych materiałów to już nie przyszłość w branży produkcji okien, ale standardy wprowadzone przez czołowych producentów.  Ekologiczny surowiec jakim jest np. drewno sosnowe pozyskiwane jest z obszarów leśnych o zrównoważonej gospodarce. Produkty wykonane z takiego drewna oznaczane są certyfikatem FSC z charakterystycznym logotypem zielonego drzewa. FSC – Forest Stewardship Council to organizacja odpowiedzialna z certyfikację lasów oraz wyrobów z drewna i papieru. Produkty oznaczone tym logotypem wykonane są z drewna, którego pozyskiwanie nie narusza bogactw biologicznych i struktury lasu. Dodatkowo produkty takie można w łatwy sposób poddać recyclingowi a proces ich wytwarzania spełnia warunki ekologicznych norm.
Głównym zadaniem aktywnych domów jest zapewnienie zdrowszych i bardziej komfortowych warunków życia mieszkańców oraz ograniczenie negatywnego wpływu, wynikającego z użytkowania takich budynków, na środowisko naturalne. Te wszystkie składowe powinny bilansować zużycie energii, warunki stworzone wewnątrz budynku i co najważniejsze wpływ na środowisko naturalne.
Dom aktywny to dom energooszczędny, zapewniający odpowiednią ilość światła dziennego oraz świeżego powietrza. Aby wypracować najlepszy model zapotrzebowania na światło dzienne w aktywnym domu, powinniśmy dokładnie zmierzyć stosunek natężenia oświetlenia w ciągu całego dnia. Taki współczynnik natężenia światła obliczamy za pomocą programu do symulacji światła dziennego i ustalamy dla każdego pokoju indywidualnie. Testy obejmują strefę dzienną pomieszczenia, w którym użytkownicy przebywają najczęściej - to jest pokój dzienny, miejsce do pracy, kuchnia, jadalnia i pokój dziecięcy. A wszystko po to, aby zminimalizować zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Wytrzymałość i bezpieczeństwo

0
Szyby czołowych producentów spełniają najbardziej surowe zasady bezpieczeństwa.[fot. VELUX]

Okna powinny być szczególnie wytrzymałe na zmieniające się warunki atmosferyczne takie jak grad, śnieg, intensywne opady deszczu czy ekstremalne temperatury. Czołowi producenci okien dachowych firmy Fakro i Velux przywiązują szczególną uwagę do jakości materiałów i wykonania swoich produktów. Tylko takie produkty mogą zapewnić skuteczną ochronę i bezpieczeństwo użytkowania i gwarantują wytrzymałość i trwałość oraz dobrą ochronę przed deszczem, wiatrem i chłodem.
Szyby czołowych producentów spełniają najbardziej surowe zasady bezpieczeństwa. Na przykład polski producent okien firma Fakro hartuje swoje szyby, co sprawia, że są one wyjątkowo odporne na ekstremalne warunki pogodowe. Dzięki zastosowaniu tej technologii firma Fakro jako jedyna na rynku daje swoim klientom bezterminową gwarancję na rozbicie przez grad. To ważne, szczególnie w naszym rejonie Europy, gdzie takie opady występują dość często. Posiadacze okien Fakro mogą zgłosić uszkodzenia bezpośrednio do serwisu, gdzie uszkodzone okno zostaje jak najszybciej wymienione bez żadnych kosztów.
Firma Velux testuje okna dachowe w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, w tunelach wiatrowych i poddają je testom śniegowo-lodowym. Każde z okien jest otwierane i zamykane 25 tysięcy razy a wodoszczelność i wytrzymałość sprawdzana jest w tunelu aerodynamicznym, gdzie prędkość wiatru sięga 144km/h.
Aby okna służyło nam przez długie lata powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na profesjonalny montaż gwarantujący szczelne połączenie okna z warstwami izolacji dachu. Ramy izolacyjne powinny dokładnie przylegać do okna co zapobiegać powstawaniu mostków termicznych a rynienki odwadniające ochronią okno przed wilgocią.

O to jakie są współczesne okna i jakie będą okna przyszłości, o bezpieczeństwie i funkcjonalności i o Smart Oknach rozmawiamy z przedstawicielem firmy FAKRO.

AboutDecor: Szkło od zawsze było synonimem nowoczesności i przyszłości. Dzięki zastosowaniu szkła pomieszczenia są jaśniejsze, cieplejsze i bezpieczniejsze i dodatkowo sprawiają wrażenie większych optycznie.  W branży okien dachowych wygrywa ten, kto ciągle podnosi jakość i wprowadza innowacyjne rozwiązania. Jakie są współczesne okna i jakie będą okna przyszłości?

FAKRO: Projektując nowe okna skupiamy się przede wszystkim na kliencie i jego potrzebach. Dlatego też nasze nowe okna łączą w sobie najwyższe standardy funkcjonalne i estetyczne. Dodatkowo ich wysoka energooszczędność jest dostosowana do zmieniającego się klimatu, a bardzo dobre parametry odporności gwarantują bezpieczeństwo w obliczu gwałtownych zjawisk pogodowych. Poza tym, projektujemy, planujemy i produkujemy z dbałością o środowisko naturalne. Nasze produkty są trwałe, ekologiczne i energooszczędne, a wszystko to w trosce o komfort i zdrowe życie przyszłych pokoleń.

Od kilku lat obserwujemy trend na duże przeszklenia. Spędzamy coraz więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych dlatego pragniemy jak największego kontaktu z przyrodą. Duże przeszklenia to nie tylko dobra kompozycja z istniejącą infrastrukturą, ale także duża ilość naturalnego światła wewnątrz oraz zapewnienie dobrego widoku na zewnątrz. Stosując duże pionowe przeszklenia np. w salonie możemy połączyć przestrzeń mieszkalną z ogrodem. W ofercie FAKRO znajdziemy produkty, które umożliwią budowę dużych przeszkleń a wręcz całych przeszklonych ścian. Natomiast zespolenia okien dachowych pozwalają nam na integrację poddasza z niebem. Sporych rozmiarów przeszklenia to także optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Taki zabieg architektoniczny szczególnie polecany jest do pomieszczeń o niewielkiej kubaturze.

W ofercie firmy FAKRO znajdują się okna dachowe o dużych rozmiarach, które idealnie wpisują się w ten trend. Przykładem może być bogato wyposażone okno dwuskrzydłowe Galeria, które po otwarciu tworzy balkon. Są również gotowe rozwiązanie kołnierzy, które pozwala na łączenie okien dachowych dowolnej konstrukcji w grupy o różnych kombinacjach (poziomych, pionowych, blokowych). Istnieje także możliwość wykonania modułowego systemu zespoleń w nietypowym rozmiarze i rozwiązaniu.

Co sprawia, że okno jest bezpieczne i funkcjonalne. Jak wyglądają współczesne standardy użyteczności, ale i także bezpieczeństwa, produkowanych przez Waszą firmę okien?

Okna dachowe FAKRO to najwyższy standard bezpieczeństwa. Zewnętrzna szyba jest hartowana i posiada dożywotnią gwarancję na gradobicie co jest obecnie szczególnie ważne gdyż pogoda stała się coraz bardziej nieprzewidywalna. Dodatkowo nasze okna posiadają specjalny system topSafe, który podnosi ich bezpieczeństwo użytkowe i antywłamaniowe.

Mówiąc o funkcjonalności mamy na myśli komfort obsługi czy też komfort użytkowania. Obsługa okien dachowych FAKRO jest bardzo wygodna, dzięki klamce umieszczonej w dolnej części skrzydła. Dodatkowo klamka posiada dwa stopnie mikrouchylenia, a dzięki możliwości obrotu skrzydła okna o 180° i zasuwce blokującej, łatwo umyjemy zewnętrzną szybę.

Energooszczędność to obecnie jedna z najistotniejszych kwestii dotyczących technologii stosowanych w budownictwie.  Jak wygląda termoizolacyjność produkowanych przez Waszą firmę okien?

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wysokie ceny energii, większa świadomość społeczna dotycząca ochrony środowiska oraz zaostrzające się Warunki Techniczne skłaniają nas do poszukiwania produktów budowlanych o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. O wyborze produktów coraz częściej decyduje ich współczynnik przenikania ciepła. Firma FAKRO, jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, w szczególny sposób koncentruje swoje działania na kwestii energooszczędności. Obecnie standardem są energooszczędne okna dachowe posiadające pakiety trzyszybowe o współczynniku przenikania ciepła Uw nie wyższym niż 1,1 W/m²K. Należy również zwrócić uwagę czy okno zaopatrzone jest w automatyczny nawiewnik, który zapewnia optymalną ilość świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz zdrowy mikroklimat, a chroniąc przed wyziębieniem wnętrza przyczynia się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. W ofercie firmy można znaleźć superenergooszczędne okno dachowe o specjalistycznej, nowatorskiej konstrukcji FTT U8 Thermo. Posiada ono współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw=0,58W/m2K i dzięki temu, jest  najbardziej energooszczędnym oknem dachowym na świecie z pojedynczym pakietem szybowym. Okno FTT U8 Thermo spełnia wymagania budownictwa pasywnego, czego potwierdzeniem jest certyfikat Passive House.

Coraz popularniejsze na rynku nieruchomości stają się domy sterowane za pomocą aplikacji tzw. Smart Domy. Czy w branży okien funkcjonują już rozwiązania, które pozwalałyby wprowadzić na rynek tzw. Smart Okna? Jakiego rodzaju mogłyby to być technologie?

Od kilku już lat FAKRO oferuje kompleksową ofertę stolarki otworowej, pod nazwą FAKRO smartHome, przystosowanej do zastosowania w budynkach inteligentnych. Szeroki wachlarz produktów zawiera nie tylko okna dachowe, ale też okna pionowe, drzwi tarasowe HS, okna do dachów płaskich, całą gamę akcesoriów do okien oraz drzwi wejściowe czy bramy garażowe.

FAKRO smartHome to zaawansowane technologiczne rozwiązanie, w którym produkty stolarki otworowej FAKRO zintegrowane są w system inteligentnego domu – można nimi sterować lokalnie za pomocą pilota. Wyposażając dom w czujniki oraz dodatkowe urządzenia, budynkiem można zarządzać poprzez aplikację ze smartfona z dowolnego miejsca na ziemi, będącego w zasięgu internetu. Do wyboru mamy dwie technologie: Z-Wave lub WiFi.

 

0
Dom aktywny to dom energooszczędny, zapewniający odpowiednią ilość światła dziennego oraz świeżego powietrza. [fot. FAKRO]