Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Przycinamy drzewka w sadzie

Do przycinania jabłoni, grusz i innych drzew przygotować trzeba odpowiedni zestaw narzędzi oraz nieco wolnego czasu.

Dwa razy w roku przychodzi czas o zadbanie o drzewa posadzone w swoim sadzie i ogrodzie. Do przycinania jabłoni, grusz i innych drzew przygotować trzeba odpowiedni zestaw narzędzi oraz nieco wolnego czasu. Przede wszystkim należy podjąć odpowiednią decyzję, które gałęzie wymagają usunięcia. Dlatego też warto dowiedzieć się, w jakim celu wykonuje się przycinanie drzew oraz poznać kilka podstawowych technik wykorzystywanych do tego celu.

Po co się przycina drzewa?

0
W przypadku zaniedbanych drzew przycinanie jest także sposobem przywrócenia mu życia.

Zanim dowiesz się, jak i kiedy przycinać drzewa owocowe, warto zastanowić się, w jakim celu stosuje się tę czynność. Jest to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który przeprowadza się regularnie w ogrodach oraz sadach. Dlaczego się go wykonuje?

  • Zwiększenie plonowania drzewa. Wycięcie części gałęzi zmniejszy ilość kwiatów i zarodków. Dzięki temu na drzewie znajdziemy co prawda mniej owoców, ale będą one dużo większe i lepsze smakowo. W przypadku drzew chciwość nigdy nie popłaca.

  • Formowanie korony. Drzewa stanowią także istotny element ozdobny. Aby prawidłowo o nie zadbać, należy formować koronę w pożądany kształt. W tym celu odcina się wszystkie gałęzie, które wyrastają poza obszar, jaki zajmować ma korona drzewa.

  • Dbanie o zdrowie rośliny. Usuwa się także wszystkie chore i uszkodzone gałęzie. Mogą one być ogniskiem chorobowym i spowodować mocne osłabienie całej rośliny. Jest to też miejsce, przez które do środka mogą dostać się różne szkodniki.

W przypadku zaniedbanych drzew przycinanie jest także sposobem przywrócenia mu życia. Stosuje się wtedy często zabieg prześwietlania polegający na usunięciu nadmiaru gałęzi. Jednorazowy taki zabieg może spowodować zmniejszenie korony nawet o kilkadziesiąt procent. Jednak w ten sposób umożliwia się roślinie odbicie i prawidłowy rozwój już pod okiem ogrodnika lub właściciela.

Kalendarz ogrodnika — kiedy przycina się drzewa

Drzewa przycina się późną zimą i wczesną wiosną, lub dopiero na jesień, już po owocowaniu. Idealny termin zależny jest między innymi od gatunku drzewa i głównego celu przycinania. Jeśli nie wiesz, kiedy przycinać drzewo owocowe, sprawdź koniecznie kalendarz ogrodnika, w którym z pewnością znajdą się takie informacje w odniesieniu do każdego gatunku.

Najwcześniej do przycinania drzew owocowych można podejść już w styczniu. Nadają się do tego gatunki odporne na mróz. Dzięki wcześniejszemu przycinaniu można wykorzystać jeszcze zimowe spowolnienie procesów życiowych drzew, co ułatwia roślinie poradzenie sobie z całym zabiegiem. Jednak drzewa, które nie radzą sobie dobrze z mrozami, powinno się przycinać już po nadejściu wiosny.

Na jesień przycina się przede wszystkim drzewa pestkowe, do których należą wiśnie, czereśnie oraz śliwy. W tym przypadku zabieg przeprowadza się już po zbiorach.

Potrzebne narzędzia do przycinania drzew

Jak przycinać drzewa owocowe, to za pomocą najlepszych narzędzi. Muszą być one przede wszystkim ostre. Jest to związane z faktem, że każde cięcie to skaleczenie drzewa, co wiąże się z ryzykiem jego zakażenia. Przy tępych narzędziach cięcia będą dodatkowo poszarpane, a kora niejednokrotnie zdarta na duże długości drzewa. Takie przypadki znacząco utrudniają proces leczenia się drzewa.

Najprzydatniejszymi narzędziami do przycinania drzew są natomiast:

  • piła ogrodnicza do odcinania dużych gałęzi i chorych konarów,

  • sekator oburęczny do średniej wielkości gałązek,

  • mały sekator ręczny do pędów i najmniejszych gałązek,

  • denaturat do odkażania ran drzewa i zabezpieczania ich.

Jak przycina się drzewa

Przycinanie można przeprowadzić w różnych celach i w każdym przypadku należy przyjąć inną technikę. Jednak wspólne są pewne zasady podchodzenia do cięcia. Linia cięcia nie powinna być prostopadła do osi gałęzi, tylko skośna. Wycinane gałązki należy natomiast przycinać przy samym pniu, z którego wyrastają. Przy skracaniu warto zostawić trzy zalążki, a resztę gałązki odciąć.

Nie bez znaczenia jest też pogoda. W czasie zabiegu pielęgnacyjnego powinno być słonecznie. Od razu po cięciu powinno się też zabezpieczyć w odpowiedni sposób rany powstałe na drzewie. Duże cięcia warto smarować specjalną maścią ogrodniczą, a także wykonać oprysk, który zabezpieczy naruszone części drzewa.

0
Dbanie o zdrowie rośliny. Usuwa się także wszystkie chore i uszkodzone gałęzie.