Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Przewodnik po stylach wnętrz

Przewodnik po stylach wnętrz

Planując i projektując własne mieszkanie czy dom wcześniej czy później zadamy sobie pytanie: w jakim stylu urządzić ich wnętrze? Zanim zdecydujesz się na jakiś styl, dobrze jest poznać jego podstawy i kluczowe trendy charakteryzujące dany styl. Mamy dla Ciebie mini przewodnik po 20 stylach, który ułatwi ci nawigacje po wnętrzarskim świecie.

0
Sypialnia w stylu galmour.

Styl glamour

Ten bardzo klasyczny styl to kwintesencja luksusu. Sama nazwa pochodząca z języka francuskiego oznacza przedmiot luksusowy, błyszczący i ekstrawagancki. Harmonia i umiar raczej nie wskazana, a na pewno w okraszona przepychem, wykwintnością a nawet barokowością. Dekoracje i zdobienia, żywa kolorystyka, dużo światła i jak najwięcej kryształowych i puchowych dodatków. I właśnie tak powinny być zaaranżowane wnętrza w stylu glamour.


Styl skandynawski

Klasyczny styl skandynawski to naturalne kolory i naturalne materiały. Ciepłe odcienie drewna łączy się z szarością i bielą, naturalne materiały takie jak drewno i kamień, szkło, metal - te wszystkie elementy podkreślają jego prostotę, naturalny i ekologiczny trend. Aranżacja w stylu skandynawskim stwarza przyjazną człowiekowi przestrzeń dzięki zastosowaniu surowcom bliskim naturze, jasnym barwą i prostocie ocierającej się o minimalizm. Ten trend przyszedł do Polski z dalekiej Północy. Nie sposób nie zakochać się w tym stylu, gdzie białe ściany, jasne meble z kolorowymi i czarnymi detalami sprawiają, że pomieszczenie zaaranżowane w takim stylu pełne jest światła i daje wrażenie dodatkowej przestrzeni.

0
Minimalistyczny styl skandynawski.


Styl nowoczesny

Styl nowoczesny to przede wszystkim to funkcjonalność i prostota. Ten powstały na początku XX wieku styl bije obecnie rekordy popularności. Mieszkanie w stylu nowoczesnym to jasna i otwarta przestrzeń. Podstawowymi kolorami są biel, czerń, szarość i beż. Pomieszczenia oszczędne w wymowie, bez zbędnej liczby dodatków bazujące na prostych wzorach geometrycznych. Pomieszczenia w stylu nowoczesnym powinny być komfortowe i funkcjonalne, wnętrze zaprojektowane tak, że nic nie podlega w nim przypadkowi.


Styl rustykalny

Styl rustykalny narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Nazwa wywodzi się od angielskiego słowa „rustic” które oznacza „wiejski”, „swojski”. Sielska atmosfera wiejskiego wnętrza z czasów dzieciństwa wypełnionego drewnianymi meblami i jasnymi tkaninami w naturalnych kolorach. Na podłodze drewniana, bielona deska, na ścianach jasna cegła. Styl rustykalny świetnie wpisuje się w idee „slow life” – życia w zgodzie z naturą, sielanki w otoczeniu przyrody.


Styl klasyczny

Ciepłe barwy i harmonijna aranżacji wnętrza to charakterystyczne cechy stylu klasycznego. Prostota, ale zarazem klasa- sprawiają, ż każdy czuje się w takim wnętrzu dobrze. Typowe stylem klasycznym jest styl angielski pełen prostoty, równowagi i symetrii. I wcale taki tradycyjny styl nie musi być nudny. Współcześnie styl ten często łączy się z minimalizmem i dbałością o najwyższej jakości dodatki. Kwintesencją klasyczności jest salon pomalowany na biało z meblami z naturalnego, ciemnego drewna.


Styl retro

0
Styl retro idealnie sprawdzi się w jadalni.

Styl retro mocno nawiązuje do wzornictwa art deco i lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Styl ten pozwala na łączenie tradycyjnych aranżacji z bardziej współczesnymi i nowoczesnymi. Charakterystycznymi dla tego stylu dodatkami są kryształowe żyrandole, drewniany stoliki, kanapy na ukośnych nóżkach. Modne są tapicerowane krzesła, fornirowane szafy a w tle ściany z wzorzystymi tapetami. Nieodzownym elementem salonu w stylu retro jest podłoga pokryta drewnianym parkietem. Na podłodze ciężkie, wzorzyste dywany, w oknach ciężkie zasłony spięte złotymi chwostami.


Styl vintage

Vintage z angielskiego oznacza wino z „dobrego rocznika”. Tak jak wino nabiera szlachetności po latach tak meble i dodatki nie starzeją się. We wnętrzu w stylu vintage dominują meble zakupione na „pchlim targu”, stare, ale nie antyczny. Takie meble powinny zostać poddane domowej renowacji, przerobione lub odnowione w taki sposób, aby znalazły zastosowanie we wnętrzu, do którego zostaną zaadaptowane. W skrócie vintage to ekstrawaganckie, odważne zestawienie starych przedmiotów w nowoczesnej odsłonie.


Styl boho

0
Natura, ekologia i etniczne wzory boho.

Styl boho to jeden z ostatnio najmodniejszych styli. Kojarzy się z hipisowskim luzem, jasnymi i żywymi kolorami. Luz i oryginalność charakteryzują styl boho. Dużą swoboda w doborze dekoracji, wiele elementów związanych z naturą i ekologią oraz wszechobecne etniczne i folkowe wzory. Boho to na pierwszy rzut oka stylistyczny chaos, ale jak dokładnie przyjrzeć się temu stylowi, top wszystko do siebie pasuje. Bo tak naprawdę boho zależy tylko od wyobraźni i kreatywność jego właściciela.


Styl toskański

Styl toskański jest pełen ciepłych, beżowych barw i naturalnych materiałów. Kolory te nawiązują do ciepłych murów antycznych budowli. Dlatego tak często w stylu toskańskim występuje beże i zółto-czerwono-pomarańczowa ochra. Wnętrze stylu toskańskiego to styl włoskiej prowincji, półkoliste łuki, kamienne mury. Do tego solidne meble z litego drewna, tapicerowane fotele i żyrandole z kutego żelaza. Na podłodze terakota, często przykryta plecionym dywanem.


Styl romantyczny

Styl romantyczny we wnętrzach z roku na rok jest coraz bardziej popularny. Cechuje go przede wszystkim otwarte podejście do cukierkowych, pastelowych barw, nie tylko mebli, ale również i ścian. Często spotkać można w nim tapety z wzorami w kwiaty, w których dominują kolory bieli i różu. Najczęściej taki wystrój pomieszczeń spotkamy w pokojach urządzanych dla dziewczynek. Jako dodatki w stylu romantycznym idealnie sprawdzą się świeże kwiaty ustawione w wazonach i zasłony spięte chwostami.


Styl amerykański

0
Styl amerykański charakteryzuje się eklektyzmem.

Styl amerykański najczęściej kojarzy nam się z dużymi, otwartymi przestrzeniami w których królują salony połączone z jadalnią i kuchnią. Centralne miejsce zajmują takie elementy jak duża kanapa z kącikiem TV, rodzinny stół oraz wyspa z hokerami. Kuchnia w stylu amerykańskim zawierać w sobie będzie wiele szafek – zarówno tych zabudowanych jak i wiszących. W amerykańskich wnętrzach często można spotkać obniżone parapety, które dodatkowo powiększają przestrzeń w jakiej się znajdują.


Styl angielski

Styl angielski jest bardzo przytulny. Kojarzy się z elegancją i uporządkowaniem. Ten styl tworzą stylowe lampy, meble, kwiaty, tkaniny, obrusy, zasłony. Cechą charakterystyczną w każdym angielskim domu i mieszkaniu są zasłony. Wielkie pufy, podnóżki, poduszki, ciepłe pledy, kominek to zdecydowanie cechy stylu angielskiego. Meble w stylu angielskim są specyficzne, ciężkie drewniane stoły, masywne, ale wygodne kanapy obite materiałem w kwiaty. Żyrandole w stylu angielskim są szykowne i eleganckie. Potrafią nawet składać się z setek kryształków.


Styl industrialny

0
awsze modny styl industrialny.

Styl industrialny charakteryzuje się minimalizmem, najważniejsza jest przestrzeń. Styl ten kojarzony jest z klimatem panującym w opuszczonych fabrykach z wielkimi oknami. Królują tutaj ciemniejsze kolory i kontrastowe dodatki. Ściany wyróżniają się gołą oprawą. Mają one pokazać pierwotny materiał. W tym stylu unika się ścian i podziałów na salon, kuchnię czy jadalnie. Wielkie, ‘’gołe okna’’ są bardzo charakterystyczną cechą. Lampy w stylu industrialnym są wykonane z metalu bądź aluminium.


Styl prowansalski

Styl prowansalski narodził się w południowo-wschodniej Franji, słynącej z pięknego, ciepłego, łagodnego klimatu i uprawy lawendy. Wnętrza są przytulne, naturalne, charakteryzowane na naturalne krajobrazy. Stąd upodobanie do lekkich fioletów, błękitów, piaskowych odcieni odzwierciedlających zachody słońca. Charakterystyczną cechą są drewniane meble, ale i drewniane dodatki. Len, bawełna, płótno to tkaniny z których najczęściej są wykonywane firany, zasłony, bieżniki czy obrusy. Zdecydowanie bezpretensjonalność, prostota, naturalność, przytulność i wygoda odzwierciedlają styl prowansalski.

0
Kuchnia w stylu prowansalskim.


Styl Loftowy

Styl loftowy inaczej industrialny charakteryzuje się otwartą przestrzenią i surowym klimatem. Czyli goły beton na podłodze i ścianach, czerwona cegła to zdecydowanie cechy tego stylu. Najlepszym dodatkiem w tym stylu będą widoczne instalacje elektryczne, hydrauliczne, rury czy kable. Ten typ mieszkań jest idealny dla osób w wyjątkowym charakterem, odróżniającym go od innych.


Styl eklektyczny

Styl eklektyczny polega na łączeniu różnych elementów ze sobą. Ten styl można opisać ‘’wszystkiego po trochu, ale z umiarem’’. Styl ten łączy ze sobą inne style wnętrzarskie, ale z zachowaniem ich podstawowych zasad. Jest pełen sprzecznych kolorów, kontrastów i kierunków artystycznych.


Styl kolonialny

0
Styl kolonialny pzrechodzący w boho.

Styl kolonialny to europejska klasyka w orientalnym stylu. Charakteryzuje się ciężkimi meblami wykonanymi w ciemnych kolorach, często meble te są obite skórą, posiadają dużo elementów drewnianych. Dodając do tego dodatki w stylu afrykańskim lub azjatyckim uzyskujemy styl kolonialny.


Styl shabby chic

Styl ten charakteryzuje się romantycznym klimatem. Zdecydowanie królują tutaj różne odcienie beżu, błękitu, brązu oraz pastele. Wyraźną cechą w tym stylu jest nawiązanie do przeszłości. Gruba warstwa starej farby na ścianie i stare meble to jest to co zdecydowanie pokazuje ten styl. Drewniane meble, drewniane dębowe podłogi wyraźnie nadają tutaj klimatu.


Styl marynistyczny

Styl marynistyczny kojarzy się głównie z morzem. Królują tutaj barwy białe i błękitne. Dodatki są odzwierciedleniem morza. We wnętrzu w stylu marynistycznym powinniśmy czuć się jak na plaży. Niebieskie koce, zasłony, białe lekkie firany, poszewki na poduszki, ster czy kotwica na ścianie jak najbardziej się tutaj sprawdzą. Podstawowym motywem są pasy biało-niebieskie. Styl ten lubi proste i jasne meble.


Styl francuski

Styl francuski to szyk i elegancja. Główną cechą tego stylu jest lekkość. Kojarzyć się nam powinien z Francją, Lazurowym Wybrzeżem czy Prowansją. Wnętrza w tym stylu wypełniają sztukaterie zamontowane najczęściej w salonie bądź sypialni. Nie może w nim zabraknąć jasnych barw, dużej ilości światła, stylowych dekoracji. Oczywiście stylowe tapicerowane meble wyróżniają styl francuski od innych styli.

0
Nowoczesna, minimalistyczna kuchnia w stylu loft.