Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak obliczyć, jak liczyć metry kwadratowe?

Jak obliczyć, jak liczyć metry kwadratowe?

Każdy choć raz w życiu zetknął się z problemem jak prawidłowo obliczyć metry kwadratowe. W naszym poradniku chcielibyśmy dokładnie wytłumaczyć jak prawidłowo liczyć metry kwadratowe powierzchni podłóg, ścian czy dachu. Ta umiejętność może okazać się niezbędna przy zakupie materiałów budowlanych i przy rozliczaniu się z ekipą budowlaną.

Matematyka to królowa nauk i choć możemy niewiele pamiętać z lekcji matematyki to niektóre, podstawowe funkcje matematyczne zdają się przydatne na co dzień. Jedną takich matematycznych umiejętności jest umiejętność obliczania metrów kwadratowych. Każdy kto kiedykolwiek kupował działkę budowlaną, remontował dom czy nawet malował ściany w przedpokoju wie jak ważną umiejętnością jest umiejętność prawidłowego liczenia metrów kwadratowych.

Metry kwadratowe – wzór do obliczania

Najprostsza definicja 1 metra kwadratowego to: jednostka miary powierzchni mającej kształt kwadratu, którego każdy bok ma 1 m długości. W praktyce wygląda to tak: aby prawidłowo obliczyć metr kwadratowy mierzymy długość 2 sąsiednich boków i mnożymy je przez siebie. Na przykład, jeżeli pokój ma jedną ścianę długości 5 m a drugą długości 4 m będzie on miał powierzchnię 20 m. Kiedy mamy do czynienia z powierzchnią o nieregularnych kształtach należy podzielić ją na mniejsze kwadraty lub prostokąty i ewentualnie trójkąty i obliczyć powierzchnię każdy z nich, a potem je dodać. Umiejętność obliczenia metrów kwadratowych bardzo przydaje się w budownictwie, w pracach remontowych oraz przy szacowaniu cen nieruchomości. Metr kwadratowy to wartość, na podstawie której możemy wycenić lokal, wykonanie usługi a także materiały potrzebne do przeprowadzenia danej czynności remontowej. Warto pamiętać, aby do takich szacunków zawsze dołożyć ekstra 20% wartości. Wynika to z nieprzewidzianych prac remontowych lub błędnego oszacowania powierzchni.

Jakich narzędzi użyć do obliczenia metrów kwadratowych?

Najbardziej popularnym narzędziem do obliczania metrów kwadratowych jest miarka budowlana. Bardzo popularne na rynku są nowoczesne urządzenia, które dokonują pomiarów pomieszczenia za pomocą lasera. Są one bardzo łatwe w użyciu i precyzyjne. Na pewno nie są tak tanie jak popularna miarka, ale kiedy mamy do wykonania wiele pomiarów, laser okaże się niezbędnym narzędziem.

Kiedy operujemy liczbami oznaczającymi większą liczbę metrów kwadratowych warto znać takie skróty jak a r(ar) i hektar (ha). Jeden ar to kwadrat o boku 10 m. Czyli mnożąc 2 boki 10 m x 10 m otrzymujemy powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Jeden ar to 100 m². Natomiast jeden hektar to powierzchnia odpowiadająca kwadratowi o boku 100 m. Mnożymy 100 x 100 i otrzymujemy 10000. Jeden hektar to 10000 m².

Jak rozliczać się w metrach kwadratowych?

0
Większość prac wykonywanych podczas remontu wycenianych jest na podstawie metra kwadratowego.

Podstawową jednostką rozliczania się z ekipami budowlanymi jest metr kwadratowy. Każda z robót wyceniana jest w indywidualny sposób, w zależności od skomplikowania prac, ale zawsze jednostką podstawową w obliczaniu ceny są metry kwadratowe. Na przykład inną kwotę zapłacimy za metr kwadratowy malowania czy szpachlowania ścian, a jeszcze inną za metr kwadratowy obróbki dachowej lub okna. Wynika to z stopnia skomplikowania prac.

Różnica pomiędzy metrem kwadratowy a metrem bieżącym

Większość prac wykonywanych podczas remontu wycenianych jest na podstawie metra kwadratowego. Ale są też takie rodzaje prac, które wycenić możemy tylko za pomocą metra bieżącego. Dobrym przykładem jest usługa polegająca na orynnowaniu dachu. Wtedy obliczenie metra kwadratowego jest sprawą dość skomplikowaną, dlatego pracę wycenia się na podstawie metra bieżącego. W przypadku orynnowania mierzymy szerokość linii rynien przez jej długość wtedy otrzymalibyśmy pełną powierzchnię w metrach kwadratowych. Prościej jest wykonać wycenę na podstawie samej długości orynnowania. Podobnie oblicza się materiały budowlane które są rolowane jak na przykład rury, siatka ogrodzeniowa czy papa dachowa.

Powyższe przykłady pokazują, jak matematyka może być przydatną na co dzień. Trudno byłoby zbudować, wyremontować czy kupić dom nie znając jednostki metrów kwadratowych. Ta prosta z pozoru czynność matematyczna może przysparzać więcej kłopotów przy obliczaniu powierzchni posiadających skosy i nieregularne kształty. Wtedy dobrze wspomóc się projektem czy planem wykonanym przez architekta i poprosić go o dokładne wyliczenie powierzchni.