Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Prześcieradło z gumką – jak je uszyć, składać i prać?

Białe prześcieradło z gumką zakładane na materac

Na komfort naszego snu wpływa nie tylko odpowiednio dobrane łóżko i materac, ale także pościel. Zbyt gruby, nieprzyjemny w dotyku materiał sprawi, że wstaniemy niewyspani i w złym humorze. Jakość naszego snu przekłada się na nasze funkcjonowanie w ciągu całego dnia, dlatego tak ważny jest dobór przyjemnych tkanin, z których uszyte jest prześcieradło oraz poszewki. W domowych sypialniach królują od kilkunastu lat prześcieradła z gumką, niezwykle praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Często jednak zastanawiamy się, jak je prać i składać, a nawet czy możliwe jest samodzielne uszycie? Podpowiadamy!

Jak złożyć prześcieradło z gumką?

Zalet prześcieradła z gumką jest zdecydowanie więcej niż w przypadku tych klasycznych. Fakt, że pozostają na swoim miejscu, nie rolując się podczas snu sprawia, że ich wybór jest oczywisty. Najwięcej problemów sprawia jednak składanie. Najczęściej zwijamy je w kulkę lub tworzymy coś na kształt wybrzuszonego prostopadłościanu, który gniecie się już w chwili włożenia do szafy lub komody.

Czy da się złożyć prześcieradło z gumką równo, w estetyczny sposób? Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, ale kilka sprawdzonych sposobów i odrobina wprawy sprawi, że z każdym kolejnym złożeniem efekt będzie coraz lepszy.

Najłatwiejszy sposób polega na rozłożeniu prześcieradła na łóżku lub innej dużej powierzchni i dokładnym wygładzeniu. Łapiemy za rogi i składamy je na pół wzdłuż dłuższego boku i wsuwamy je pod przeciwległe rogi. Ukrywając w ten sposób obszycie, równomierne złożenie będzie o wiele łatwiejsze. Prześcieradło powinno przypominać prostokąt. Teraz należy złapać za rogi dłuższego prostokąta, pamiętając, by nie były to rogi tej wsuniętej części. Strzepujemy dokładnie materiał, co w efekcie sprawi, że końce z gumką dopasują się do siebie i wygładzą. Trzymając ciągle w tym samym miejscu, dzielimy wizualnie długi bok na pół i składamy do środka zaokrąglone boki. Lewy, a potem prawy. To, co powstanie powinno przypominać pionowy prostokąt, który składamy w kostkę lub zwijamy w rulon w zależności od tego, ile miejsca mamy w szafie. W razie potrzeby warto cały proces powtórzyć kilkukrotnie, modyfikując kolejne ruchy tak, by uzyskać zadowalający efekt. 

Jak uszyć prześcieradło z gumką? Instrukcja krok po kroku

Zdarza się, że materac w naszym łóżku posiada niestandardowe wymiary i żadne prześcieradło dostępne w sklepach nie pasuje. Wtedy warto pokusić się o samodzielne uszycie prześcieradła z gumką. Całemu przedsięwzięciu trzeba poświęcić trochę czasu i pracy, ale radość z samodzielnie uszytego prześcieradła wynagrodzi trudności. Zaopatrzmy się w wysokogatunkowy materiał, który posiada w swoim składzie głównie bawełnę. Jeśli zależy nam na nasyconych kolorach i ciekawych wzorach, wybierzmy batyst lub satynę bawełnianą.

Aby uszyć idealnie dopasowane prześcieradło kluczowe jest prawidłowe zdjęcie wymiarów. Mierzymy dokładnie materac uwzględniając nie tylko długość i szerokość, ale także jego wysokość. Rozłóż na materacu wybrany materiał prawą stroną do góry i wygładź tkaninę. Na zwisających częściach, leżących na ziemi zaznacz linię znajdującą się około 15 cm od brzegu materaca i odetnij. Chwyć materiał w rogu robiąc kąt 45° i zepnij agrafką lub szpilką. Zdejmij delikatnie materiał, dbając o zaznaczone na nim kąty.

Kolejnym etapem jest obszywanie. Zacznij od zaznaczonych rogów, w których po wygładzeniu wykonasz szew na linii zgięcia. Materiał, który pozostał odetnij, a brzegi obszyj ściegiem zygzakowym lub owerlokiem. Tak samo obszyj pozostałe brzegi materiału. Ten etap jest niezwykle ważny, by całość prezentowała się ładnie i była odporna na ewentualne odprucie.

Ostatni etap to wszycie gumki. Zmierz obwód prześcieradła i odmierz na gumce długość o 30% krótszą niż wynosi obwód prześcieradła. Aby wszyć gumkę należy zrobić podwójną zakładkę na brzegach prześcieradła. Pierwsza z nich powinna być węższa, natomiast szerokość drugiej musi być większa niż szerokość wybranej przez nas gumki. Zszywamy brzegi zrobionych zakładek, uwzględniając miejsce na gumkę. Przez powstały tunel przeciągamy gumkę, używając agrafki. Dwa końce gumki zszywamy ze sobą lub związujemy w ciasny supeł. Tak przygotowane prześcieradło naciągnij na materac i upewnij się, czy wszystko jest w należytym porządku.

Przed przystąpieniem do szycia pamiętaj, by wybrać materiał wysokiej jakości, dzięki czemu prześcieradło nie rozciągnie się ani nie skurczy podczas prania. Zwróć również uwagę na wykończenie prześcieradła. Tylko solidne i dokładne obszycie materiału da nam pewność, że cały projekt nie zacznie się pruć.

Własnoręczne uszycie prześcieradła sprawdzi się nie tylko w przypadku niewymiarowego materaca. To również doskonała opcja w przypadku, kiedy zależy nam na bieliźnie pościelowej o wyjątkowych wzorach lub unikatowym kolorze.

Jak prać prześcieradło z gumką?

Sposób prania prześcieradła zależy od materiału z jakiego zostało ono wykonane. Przed umieszczeniem go w bębnie sprawdź zalecenia producenta znajdujące się na metce. Dzięki tym informacjom dowiesz się, czy można w ogóle prać prześcieradło w pralce oraz jaka powinna być temperatura wody. Optymalna temperatura, która sprawdzi się w większości przypadków to 30-40°C.

By zapobiec splątaniu prześcieradła i zawieruszeniu się w nim bielizny lub innych niewielkich elementów garderoby (co może powodować niedopranie), warto skorzystać z worka na pranie. Poza zachowaniem porządku w bębnie, ochroni także materiał przed ewentualnym uszkodzeniem.

Jeśli wskazówki na etykiecie na to pozwalają, można użyć suszarki bębnowej do wysuszenia prześcieradła. Jeśli nie jest to wskazane, należy rozwiesić prześcieradło na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym miejscu.

Najlepszy materiał na prześcieradło

                                                                       
MateriałOpis
BawełnaPopularność prześcieradeł bawełnianych wynika z faktu, że są one naturalne i oddychające. Co więcej, są miękkie, przyjemne w dotyku i odpowiednie na każdą porę roku. Pomagają regulować temperaturę ciała podczas snu, utrzymując uczucie chłodzenia w cieplejsze dni.
Jedwab Prześcieradła jedwabne są luksusowym wyborem. Jedwab jest niezwykle miękki i gładki w dotyku, co sprawia, że prześcieradła wykonane z tego materiału oferują wyjątkowy komfort podczas snu. Ma także właściwości termoregulacyjne - w chłodniejsze dni utrzymuje ciepło, a w cieplejsze zapewnia uczucie chłodzenia.
BambusBambus posiada naturalne właściwości antybakteryjne, co oznacza, że prześcieradła bambusowe mogą pomóc w ograniczaniu rozwoju bakterii, grzybów i roztoczy. To sprawia, że są one przyjazne dla alergików i osób z wrażliwą skórą.
LenLen jest materiałem, który doskonale oddycha, co oznacza, że przepuszcza powietrze i pomaga regulować temperaturę ciała podczas snu. To sprawia, że lniane prześcieradła są odpowiednie na różne pory roku. Len jest jednym z najtrwalszych naturalnych włókien. Prześcieradła lniane mogą zachować swoją jakość i wygląd przez długi czas, co sprawia, że są inwestycją na lata.
WełnaPrześcieradła wełniane utrzymują ciepło, co jest szczególnie korzystne podczas chłodniejszych miesięcy. Jednocześnie są oddychające i mogą dostosowywać się do zmiany temperatury ciała. Wełna ma naturalne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, co oznacza, że prześcieradła wełniane mogą ograniczać rozwój bakterii.