Współczesne projekty domów odpowiadają na zmieniające się potrzeby inwestorów, ale również wpisują się w najnowsze trendy. Od minimalistycznych brył, przez domy parterowe, aż do domów z otwartą przestrzenią – moda w architekturze ewoluuje, stawiając na nowoczesność i funkcjonalność.
Jakie są trendy w projektach domów?
W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny rozwój nowych trendów w architekturze, a domy prócz walorów estetycznych dopasowywane są do wymagań inwestorów. Kluczowy jest tutaj wybór odpowiedniego projektu, który będzie odpowiadać na te konkretne potrzeby, zapewniając funkcjonalność i wygodę na lata. W artykule przyjrzymy się temu, jakie projekty domów są teraz na topie oraz wyjaśnimy, gdzie kupić projekt domu.
Minimalizm i prostota w projektach domów
Minimalizm dominuje w architekturze od kilku lat. Współcześnie natomiast popularnością cieszą się zwłaszcza proste i geometryczne formy inspirowane stylem skandynawskim. Inwestorzy decydują się zwłaszcza na projekty domów o prostokątnej lub kwadratowej bryle, a także z płaskim lub lekko nachylonym dachem. Minimalizm objawia się także w ograniczeniu detali architektonicznych na elewacji.
Domy na planie litery „L” oraz litery „T”
Kolejnym trendem, będącym w opozycji do skandynawskiej prostoty, są projekty domów na planie litery „L” lub litery „T”. Taka bryła nieruchomości pozwoli na efektywne zagospodarowanie działki, w tym na zaaranżowanie przestrzeni przydomowego ogrodu lub tarasu. Domy na planie „L” i „T” najczęściej mają wydzielone strefy do dziennego użytku oraz strefy nocne lub strefy mieszkalne i strefy rekreacyjne. To sprzyja komfortowi mieszkańców, którzy mogą cieszyć się prywatnością.
Nowoczesne stodoły
Niesłabnącą popularnością cieszą się także nowoczesne stodoły, czyli domy inspirowane tradycyjnymi zabudowami wiejskimi z miejskim twistem. Nieruchomości najczęściej charakteryzują się prostą, wydłużoną bryłą, otwartymi przestrzeniami oraz dachem dwuspadowym. W projektach łączy się ze sobą nowoczesne elementy z rustykalnymi, dzięki czemu dom jest jednocześnie wyróżniający się i przytulny.
Domy parterowe z przeszkleniami
Kolejnym trendem są projekty domów parterowych – zwłaszcza z dużymi przeszkleniami. Coraz częściej rezygnuje się z dużych, dwukondygnacyjnych domów wolnostojących właśnie na rzecz domów parterowych. W projektach popularne są przeszklenia (m.in. przeszklone ściany oraz duże okna), które sprawiają, że nieruchomość zyskuje maksymalny dostęp do naturalnego światła, a także stwarzają wrażenie bliskości z otaczającą przyrodą.
Domy z otwartymi przestrzeniami
Projekty domów z otwartymi przestrzeniami są popularne w nowoczesnej architekturze – i to nie tylko w projektach domów parterowych. Takie rozwiązania odpowiadają na potrzeby współczesnych inwestorów, którzy cenią sobie przestronność oraz lepszą integrację wnętrz. Usunięcie ścian działowych pomiędzy kluczowymi pomieszczeniami (m.in. kuchnia, jadalnia czy salon), sprawia, że wnętrze zostaje optycznie powiększone i jest jaśniejsze. Otwarta przestrzeń to także większa swoboda aranżacji, która jest szczególnie cenna w domach o mniejszym metrażu, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy.
Domy z płaskimi dachami
Tak jak wspominaliśmy, nawiązując do minimalizmu w projektach domów, inwestorzy coraz częściej decydują się na domy z płaskim dachem, które dawniej kojarzyły się zwłaszcza z architekturą przemysłową lub z nieruchomościami budowanymi w latach 70. Współcześnie płaski dach nie tylko wpisuje się w najnowsze trendy, ale również jest funkcjonalny – na dachu można zaprojektować nowoczesny taras lub ogród.
Domy modułowe
Domy modułowe to rozwiązania zyskujące coraz większe uznanie inwestorów, głównie ze względu na to, że powstają z gotowych modułów, co znacznie skraca czas budowy. Co więcej, poszczególne elementy są produkowane w warunkach fabrycznych, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Domy modułowe często cechują się nowoczesnym designem.
Projekt domu – na zamówienie indywidualne czy gotowy?
Podjęcie decyzji pomiędzy wykonaniem indywidualnego projektu domu a zakupem gotowego projektu zależy od wielu czynników, zwłaszcza od: budżetu, warunków działki, potrzeb domowników.
Projekt domu na indywidualne zamówienie to dobry wybór dla inwestorów, którzy pragną stworzyć całkowicie od zera przestrzeń idealnie dopasowaną do swoich wymagań – inwestor ma pełną kontrolę nad każdym elementem projektu. Warto jednak wspomnieć o tym, że koszt projektu domu na indywidualne zamówienie, w zależności od lokalizacji, wynosi zazwyczaj od 150 do 300 zł za m², co będzie stanowić istotny wydatek, zwłaszcza w przypadku większych nieruchomości. Natomiast gotowe projekty domów są bardziej atrakcyjne cenowo, a także pozwalają na wprowadzenie indywidualnych zmian. Decydując się na projekt gotowy, inwestor zapłaci od 4000 do 6000 zł. Do całościowych kosztów należy doliczyć jeszcze koszty adaptacji projektu (kilka tysięcy złotych) oraz koszty ewentualnych zmian w projekcie. Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji i zminimalizować konieczność wprowadzania licznych zmian w gotowym projekcie, warto skorzystać z pomocy doradcy projektowego. Specjalista pomoże wybrać projekt najbardziej odpowiadający potrzebom oraz specyfice działki.
Gotowe projekty domów najlepiej zakupić w internecie. Dlaczego? Inwestor ma wówczas możliwość porównania ofert od różnych architektów, dzięki czemu będzie mógł wybrać dom najlepiej dopasowany do jego wymagań. W internecie dostępne są także najnowsze projekty, które odpowiadają aktualnym trendom i spełniają współczesne standardy oraz wymagania techniczne.
Podsumowując, wybór pomiędzy indywidualnym projektem domu a projektem gotowym zależy od priorytetów inwestora. Jeśli kluczowa jest pełna personalizacja i decyzyjność na każdym etapie projektowania nieruchomości, to projekt indywidualny będzie najlepszym rozwiązaniem. Natomiast gotowy projekt z minimalną liczbą dodatkowych zmian będzie odpowiednią opcją dla osób, które chcą zoptymalizować koszty inwestycji.