Unia Europejska flaga logotyp

Pralka i suszarka czy pralko-suszarka – co wybrać?

Osobną pralkę i suszarkę można ustawić jedna na drugiej.

Suszenie ubrań, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, może stanowić spory problem. Wymaga czasu i zabiera przestrzeń w domu, bo suszarki na rozwieszane pranie trzeba gdzieś rozstawiać. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup suszarki bębnowej lub pralko-suszarki. Jakie są wady i zalety obu tych urządzeń? Czy warto kupić pralko-suszarkę czy lepiej osobno suszarkę oraz pralkę? Analizujemy oba te rozwiązania. Sprawdź, które będzie najlepsze dla Ciebie.

Zalety pralko-suszarki

• Pralko-suszarki to przede wszystkim oszczędność miejsca. Nie musisz rozstawiać suszarek na rozwieszane pranie, ale też nie potrzebujesz dużej przestrzeni w łazience do ustawienia dwóch osobnych sprzętów (pralki i osobnej suszarki). Pralko-suszarka to rozwiązanie kompaktowe, które może zajmować tyle samo miejsca co zwykła pralka, a więc zmieści się w każdej łazience. Małe pralko-suszarki mają do 45, a nawet 40 cm głębokości.
• Kupując pralko-suszarkę, oszczędzasz czas. Nie musisz przekładać prania do osobnej suszarki. Jeśli wkładasz do prania ubrania o takiej samej wadze, jaką obsługują programy do suszenia, pranie pozostaje w jednym urządzeniu – od momentu, w którym wkładasz je brudne, aż do czasu, gdy wyjmujesz suche.
• Dzięki zakupowi pralko-suszarki oszczędzasz też pieniądze. Co prawda taki sprzęt trochę kosztuje, ale jednak kupujesz jedno urządzenie, a nie dwa osobne. I tylko jedno urządzenie musisz konserwować oraz naprawiać, jeśli zacznie szwankować.
• Na rynku są dostępne pralko-suszarki w wersji do zabudowy, więc możesz zaprojektować estetyczne wnętrze łazienki lub kuchni z takim sprzętem osłoniętym drzwiczkami szafki.
• Zgodnie z wynikami testów, skuteczność prania w pralko-suszarkach przedstawia się na takim samym poziomie jak w osobnych pralkach.

Pralko-suszarka jest dobrym rozwiązaniem, gdy na co dzień prania nie mamy wiele.

Wady pralko-suszarki

• Pralko-suszarki mają pewną zasadniczą wadę. Zgodnie z rankingami skuteczność suszenia w nich ubrań jest zwykle nieco niższa niż w przypadku osobnych suszarki i pralki. Inaczej jest tylko w przypadku drogich suszarek, wykorzystujących pompę ciepła.
• Pranie wyjęte z większości pralko-suszarek wymaga prasowania, co najczęściej nie jest potrzebne, gdy mamy osobną suszarkę. Tylko droższe modele pralko-suszarek są wyposażone w program suszenia „do szafy”.
• Długość pracy pralko-suszarki może pozostawiać wiele do życzenia. Gdy np. wracamy z wyjazdu i mamy sporo brudnych ubrań, ich pranie i suszenie zajmie wiele godzin. Dzieje się tak m.in. dlatego, że załadunek urządzenia pracującego jako suszarka jest mniejszy niż pralki. I jeśli zdecydujesz się na pralko-suszarkę, nie będziesz mógł jednocześnie prać i suszyć.   
• Pralko-suszarki w programach łączących pranie z suszeniem mają często ograniczenia, np. co do rodzaju tkanin. Zwykle w osobnych suszarkach znajduje się więcej różnych opcji i programów suszenia.
• Zużycie energii przez pralko-suszarki jest znacznie wyższe niż przez dwa osobne sprzęty. Tak samo wygląda zużycie wody: pralko-suszarki potrzebują jej średnio dwukrotnie więcej niż oddzielna pralka i suszarka. Zatem pralko-suszarka jest o wiele mniej ekonomiczna niż dwa osobne urządzenia.

Zalety suszarki bębnowej

• Jeśli zdecydujesz się na osobną suszarkę bębnową, będziesz zadowolony z dokładności suszenia – w porównaniu z pralko-suszarką (zwłaszcza tą ze średniej i niższej półki cenowej) jest ono znacznie lepsze. Spora część suszarek ma mechanizm monitorowania poziomu wilgotności prania, dzięki któremu suszenie jest szybsze, ponieważ suszarka może wcześniej skończyć cykl pracy, jeśli pranie będzie już całkiem suche.
• Kupując osobno suszarkę bębnową i pralkę możesz zaoszczędzić czas, gdy jednego dnia robisz kilka tur prania. Kolejna tura może się prać w pralce, podczas gdy pierwsza już się suszy w suszarce. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza jeśli masz sporą rodzinę i często robisz duże prania.
• W oddzielnej suszarce bębnowej rzadziej dochodzi do skurczenia się ubrań, ponieważ z reguły osobne suszarki nie pracują w tak wysokich temperaturach jak sprzęt 2 w 1.
• Suszarki mają najczęściej większą ładowność niż pralko-suszarki (zwykle około 7 do 9 kg), dzięki czemu na raz można wysuszyć więcej prania.
• Suszarki bębnowe są bardziej energooszczędne i zużywają mniej wody niż ich alternatywa 2 w 1.
• Niektóre modele suszarek wymagają tylko podłączenia do prądu – tych, które mają zbiorniczki na wodę, nie musisz podłączać do kanalizacji.
• Nowoczesne suszarki mają różne programy, dostosowane nawet do materiałów delikatnych i wełny. Nie musisz się więc martwić, że nie wszystko można wysuszyć w suszarce.

Wady suszarki bębnowej

• Jeśli decydujesz się na osobną suszarkę i pralkę, musisz mieć przestrzeń na oba te sprzęty – zatem takie podwójne rozwiązanie zajmuje dwa razy więcej miejsca niż pralko-suszarka. Co prawda istnieje możliwość takiego doboru urządzeń, by ustawić jedno na drugim, np. suszarkę na pralce, ale i tak potrzebujesz wtedy miejsca nad pralką.
• Osobna suszarka i pralka kosztują więcej niż jedna pralko-suszarka, oczywiście jeśli porównujemy sprzęty tej samej klasy.
• Suszarki bębnowe są dosyć głośne, zwłaszcza te, które mają dużą liczbę obrotów. Lepiej wstawić je do pomieszczenia z dala od sypialni.

Pralka czy pralko-suszarka?

Po przeanalizowaniu mocnych i słabych stron pralko-suszarek i osobnych suszarek bębnowych, łatwo zauważyć, że lepiej wypada ocena tych drugich. Osobne suszarki są szybsze i skuteczniejsze w suszeniu prania i mogą pomieścić go więcej, a przy tym są bardziej ekonomiczne w zużyciu. Sprawdzą się zwłaszcza, jeśli mają obsługiwać wielu domowników, np. rodziny z dziećmi. Natomiast na pralko-suszarki warto się zdecydować, gdy prania na co dzień jest stosunkowo niewiele oraz gdy w łazience zmieści się tylko jedno urządzenie, bo na więcej nie ma miejsca.

Pralkę i suszarkę bębnową można wstawić do estetycznej szafki z drzwiczkami.