Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Praktyczne porady jak urządzić małą łazienkę

Do małej łazienki najlepiej jest wybrać jeden, maksymalnie dwa kolory.

Łazienka to ważne i szczególne pomieszczenie w każdym domu lub mieszkaniu. Używana regularnie każdego dnia przez wszystkich domowników musi łączyć w sobie funkcjonalność, wygodę i estetykę. Taki efekt łatwo jest osiągnąć w przypadku łazienki o dużym metrażu. Jednak w przypadku mniejszej ilości metrów kwadratowych do dyspozycji możemy spotkać się z pewnymi trudnościami lub koniecznością znalezienia nietypowych rozwiązań bądź kompromisów. Jak urządzić małą łazienkę tak, aby jak najlepiej spełniała ona swoją rolę mimo niewielkiego metrażu? Poniżej garść praktycznych i sprawdzonych rozwiązań!

Najlepszy kolor do małej łazienki

0
Prysznic typu walk-in to idealne rozwiązanie do małych przestrzeni.

Jednym z pierwszych aspektów, na który zwracamy uwagę podczas wykańczania wnętrza, jest jego kolorystyka. Nie inaczej odbywa się to w przypadku małej łazienki. Z niewielką ilością miejsca najlepiej poradzą sobie jasne, pastelowe kolory, odcienie beżu oraz uniwersalna biel. Takie rozwiązania kolorystyczne pozwalają na optyczne powiększenie wnętrza. 

Do małej łazienki najlepiej jest wybrać jeden, maksymalnie dwa kolory. Ciekawym estetycznie wyborem jest klasyczna czerń i biel lub delikatne przełamanie bieli bądź innych jasnych tonów niewielkim elementem kontrastowym. 

Wzorzyste elementy i ciemne kolory są wyborami niewskazanymi w przypadku małej łazienki. Optycznie zmniejszają jej przestrzeń i wprowadzają estetyczny chaos.

Pokrycie ścian w małej łazience

Jeśli chodzi o rodzaj pokrycia ścian łazienki, mamy kilka możliwości. Dobrym wyborem będzie oczywiście minimalistyczne rozwiązanie w postaci odpornej na wilgoć farby; jednolita struktura ściany optycznie ją wydłuży. Decydując się na glazurę, warto wybierać duże i gładkie modele płytek, w jednolitym kolorze. Sprawdzą się tu zarówno błyszczące, jak i półmatowe płytki łazienkowe. 

Dla urozmaicenia możemy wybrać kilka kontrastowych płytek, które wpleciemy w powierzchnię ściany, jednak bardzo ważne jest, aby nie przesadzić z ilością elementów ozdobnych. 

Mała łazienka – wanna czy prysznic?

Wielu miłośników długich kąpieli w wannie wzbrania się przed zakupem mieszkania lub domu z małą łazienką, w obawie, iż będą musieli z nich zrezygnować. Warto jednak wiedzieć, że niewielki metraż pomieszczenia nie jest jednoznaczny z przymusem porzucenia wanny na rzecz prysznica. Na rynku znaleźć można bowiem zarówno mniejsze, dopasowane do niewielkich łazienek wanny, jak i modele, łączące w sobie funkcje obu powyższych urządzeń sanitarnych. 

Prysznic, który najlepiej sprawdzi się w małej łazience, to model z niskim, dyskretnym brodzikiem lub nowoczesny prysznic typu walk-in. 

Przechowywanie w małej łazience

Bardzo często problematyczną kwestią w małej łazience jest brak odpowiedniej ilości miejsca na przechowywanie kosmetyków, środków czystości, ręczników czy koszy na pranie. Aby zapewnić sobie pożądaną przestrzeń na wszystkie niezbędne produkty, nie zmniejszając jednocześnie przestronności pomieszczenia, warto zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań. 

Jednym z najpopularniejszych jest wyposażenie łazienki w praktyczną lustrzaną szafkę nad umywalką. Ten funkcjonalny mebel pozwala na ergonomiczne połączenie dwóch niezbędnych w każdej łazience elementów – pojemnych półek i lustra. 

Inną opcją, która pozwala na zwiększenie przestrzeni użytkowej w pomieszczeniu, jest blat łazienkowy. Stosunkowo nowy trend nie tylko umożliwia wygodne rozmieszczenie kosmetyków i środków czystości na blacie, ale także praktyczne ukrycie innych produktów w zamontowanych pod nim szafkach lub półkach. Dodatkowo niektóre z nowoczesnych blatów łazienkowych lub rodzajów zabudowy wykonywanych na wymiar, posiadają także specjalną i wyjątkowo praktyczną wnękę na pralkę.

Elementami, które doskonale sprawdzają się w małej łazience, są także półki wiszące. Nie zajmują zbyt dużej ilości miejsca, jednocześnie umożliwiając przechowywanie wszystkich niezbędnych kosmetyków i innych drobiazgów. Oprócz klasycznych półek możemy wybrać także wiszące półki z materiału – w razie potrzeby zdemontujemy je w kilka chwil. 

Mała łazienka a dekoracje

Mała łazienka nie daje nam zbyt wielkiego pola do popisu, jeśli chodzi o dekoracje. W tym wypadku dobrym wyborem są ozdoby w postaci niewielkich roślin. Aby odpowiednio spełniały swoją rolę, muszą dobrze czuć się w specyficznym klimacie tego pomieszczenia. Należą do nich między innymi zielistka, kroton, monstera oraz zamiokulkas. Szczególną zaletą wyboru dekoracji łazienkowej w postaci rośliny jest fakt, że dodatkową ozdobę wnętrza może stanowić także doniczka, w której będzie ona umieszczona.

0
Nawet małą łazienkę można zaaranżować w oryginalny sposób.