Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Aranżacja małego mieszkania

Aranżację małego mieszkania warto rozpocząć od odpowiedniego wydzielenia stref funkcjonalnych.

Małe mieszkanie wcale nie musi wiązać się z niefunkcjonalnością i brakiem wygody. Wręcz przeciwnie – niewielka powierzchnia, choć czasem wymaga kompromisów, często daje możliwość wykorzystania wielu ciekawych rozwiązań, które sprawiają, że przestrzeń okazuje się w zupełności wystarczająca, co więcej – daje nawet szansę na różne aranżacyjne wariacje. Jak urządzić małe mieszkanie, by było wygodne i praktyczne?

Organizacja małej przestrzeni – od czego zacząć?

0
W małych mieszkaniach salon najczęściej pełni funkcję sypialni i jadalni.

Aranżację małego mieszkania warto rozpocząć od odpowiedniego wydzielenia stref funkcjonalnych, a więc przestrzeni, które służą określonym czynnościom. Pozwoli to zachować porządek, a także nakreśli kierunek urządzania i rozstrzygnie spory o to, na co przeznaczyć dany pokój. Przestrzeń mieszkalną dzieli się na trzy strefy – wejściową (wiatrołap), dzienną (salon, kuchnia, jadalnia) i prywatną (sypialnia, pokoje dziecięce, gabinet). Odpowiednie wydzielenie każdej jest bardzo ważne dla komfortu życia – by nie wkradł się w nie chaos i niewygoda związana z brakiem konkretnych przestrzeni na jasno określone przedmioty czy działania. Co ciekawe – jest to możliwe nawet na małym metrażu. Warto wiedzieć, jak urządzić małe mieszkanie, zachowując podział na wygodne i funkcjonalne strefy, bez jednoczesnego ograniczania przestrzeni. 

Jak urządzić małe mieszkanie – praktyczne wskazówki

W małych mieszkaniach salon najczęściej pełni funkcję sypialni i jadalni, ciężko także stworzyć dwa osobne pokoje dla dzieci. Jest jednak kilka sposobów na to, by zorganizować przestrzeń w małym mieszkaniu tak, by niczego w niej nie brakowało i każdy miał odpowiednie miejsce dla siebie. Jak to zrobić? Jak urządzić małe mieszkanie, by stało się przestronne i przyjemne?

Osobna sypialnia dorosłych

Dobrze zastanowić się nad wydzieleniem osobnego pokoju za pomocą cienkich ścian z płyt kartonowo-gipsowych, by zmieściło się w nim tradycyjne łóżko i ewentualna półka czy stolik. Nawet brak okna nie powinien być problemem – wystarczy dobre oświetlenie. Latem powietrze w sypialni nie będzie się nagrzewało, z kolei zimą chłodziło. Przy dobrej wentylacji reszty mieszkania nie ma się więc czym martwić. 

Jadalnia i kuchnia

Jak urządzić małe mieszkanie, by znalazło się miejsce na jadalnię? O to zdecydowanie najtrudniej. Jeśli więc nie sposób wydzielić osobnego pomieszczenia – warto kupić taki stół i krzesła, które będą wpasowane w aranżację salonu. Designerskie meble będą ciekawą ozdobą pokoju dziennego. Warto również zastanowić się nad tym, by zamiast osobnej kuchni wydzielić nieco miejsca z salonu, tworząc aneks kuchenny – wtedy zostanie jeden dodatkowy pokój, który można zaadaptować na inną strefę.

Pokoje dla dzieci

Jeśli chce się dwójce dzieci stworzyć osobne przestrzenie (lub też w jednym pokoju stworzyć przestrzeń dla dziecka i np. gabinet) – można podzielić pokój za pomocą regału, który będzie pełnił rolę swego rodzaju ściany. Zapewni odrobinę intymności dwóm użytkownikom pokoju.

Wiatrołap 

W mieszkaniu zazwyczaj nie ma osobnego wiatrołapu, jeśli jednak chce się wyraźnie zaznaczyć, gdzie kończy się strefa wejścia – warto zadbać o to, by odzież wierzchnia i obuwie były zostawiane jak najbliżej wejścia. Dobrym pomysłem są dwupoziomowe wieszaki i wąska szafka na buty, pod którą można wsunąć najczęściej użytkowane obuwie. 

Organizacja przestrzeni w małym mieszkaniu

O czym jeszcze warto pamiętać, aranżując małe mieszkanie? O zagospodarowaniu wszelkich przestrzeni, w tym także ścian i skosów, montując wiszące półki i szafki. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce na podłodze, a wygospodarować nowe na przechowywanie różnych rzeczy. Należy również przemyśleć kwestie szaf, które zajmują najwięcej miejsca. Przypuszczalnie znajdzie się nieco przestrzeni na to, by postawić jedną, ale znacznie większą, mieszczącą odzież wszystkich domowników? 

Może ona również stanowić podział między dwoma pokojami (np. dla wydzielenia ww. sypialni dorosłych). Jej tył, dla wzmocnienia, można zabudować cienką płytą. Bez wielkiej szafy każdy, nawet mały pokój zyska na przestrzeni. Bardzo ważny jest też… porządek! Utrzymywanie porządku znacznie ułatwia funkcjonowanie na małej przestrzeni.

Jak urządzić małe mieszkanie? Ważne, by znalazło się w nim miejsce na spokojne i komfortowe spożywanie posiłków, relaks i codzienne domowe aktywności wszystkich domowników. 

0
Aby być szczęśliwym w małym mieszkaniu, powinnismy znaleźć w nim miejsce na relaks i codzienne domowe aktywności.