Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Porady - jak podzielić pokój dzieci z jednym oknem?

Podział pokoju dziecięcego na strefy powinien przebiegać według ścisłych reguł.

Odpowiednia aranżacja wnętrza to staranne i estetyczne dopasowanie poszczególnych elementów jego wyposażenia, ale także ich wygodne rozlokowanie, a co za tym idzie – ergonomiczne rozplanowanie czy podział danej przestrzeni. Zdarzają się sytuacje, w których to właśnie podzielenie pomieszczenia staje się kwestią kluczową w nadaniu mu odpowiedniego wyglądu i funkcjonalności. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy do dyspozycji mamy rozległą przestrzeń dziennej części domu, z której musimy wydzielić jadalnię i salon. Szczególnie wymagająca bywa jednak konieczność podzielenia dziecięcego czy młodzieżowego pokoju z jednym oknem na dwie osobne przestrzenie dla każdego z dzieci.

Kiedy warto podzielić pokój dziecięcy?

0
Podzielenie pomieszczenia staje się kwestią kluczową w nadaniu mu odpowiedniego wyglądu i funkcjonalności.

Pokój dziecięcy to pomieszczenie szczególne. Bardzo często, w przeciwieństwie do klasycznej sypialni, pełni on bowiem kilka dodatkowych funkcji. To w nim dziecko nie tylko odpoczywa, ale także bawi się i uczy. Nawet w przypadku jednego lokatora potrzebne jest więc odpowiednie podzielenie pokoju na poszczególne strefy. Stworzenie z jednego pomieszczenia dwóch mniejszych jest także dobrym rozwiązaniem w przypadku pojawienia się w domu kolejnego dziecka, dla którego konieczne jest wydzielenie przestrzeni. Podział może być szczególnie potrzebny w sytuacji gdy jeden pokój dzieli rodzeństwo z dużą różnicą wieku. 

Jak podzielić dziecięcy pokój z jednym oknem – wybrane sposoby

Podział pokoju na kilka stref lub dwa mniejsze pomieszczenia dla każdego z rodzeństwa zazwyczaj nie jest czynnością bardzo wymagającą. Oczywiście, niezbędne jest wykonanie potrzebnych pomiarów i zaplanowanie całego procesu, jednak uzyskanie zadowalającego efektu owych działań nie jest szczególnie trudne do osiągnięcia. Trudności może rodzić jednak sytuacja, w której w dzielonym pomieszczeniu mamy do dyspozycji zaledwie jedno okno. Wtedy to konieczne jest takie zaplanowanie rozdzielenia przestrzeni, aby żadna z wydzielonych stref nie została pozbawiona dostępu do światła.

Podział pokoju za pomocą ścianki z luksferów

Wykonanie ścianki z luksferów w pokoju dziecięcym jest ciekawym sposobem na podział pomieszczenia, z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniego dostępu do światła dla każdej z wydzielonych części. Luksfery są bowiem materiałem o wysokim poziomie przejrzystości – dają możliwość zachowania prywatności dla każdego z dzieci, ale także przepuszczają potrzebne i nieocenione światło naturalne.  Zdecydowaną zaletą luksferów, oprócz ich przejrzystości, jest również estetyka. Ścianka wykonana z tak zwanych szklanych pustaków nie tylko pozwoli więc ergonomicznie podzielić przestrzeń, ale także ozdobi ją w nietuzinkowy sposób. 

Podział pokoju za pomocą ścianki

Mowa tu oczywiście o ruchomej ściance działowej, najlepiej o niepełnej wysokości. Takie rozwiązanie pozwoli wydzielić w pomieszczeniu dwie mniejsze strefy, jednocześnie nie zamykając ich i nie zmniejszając optycznie. Niepełna wysokość ścianki pozwoli zachować pewną łączność między częściami pokoju, a także zwiększy dostęp każdej z nich do światła. Ruchoma ścianka może zostać zdemontowana w każdej chwili, chociażby wtedy, gdy starsze z rodzeństwa opuści rodzinny dom, pozostawiając cały pokój młodszemu bratu czy siostrze. Alternatywą dla ścianki może być również w pełni mobilny parawan.

Podział pokoju za pomocą regału

W roli ścianki działowej w pomieszczeniu – zarówno w pokoju dziecięcym, jak i w salonie – doskonale sprawdzi się obszerny, dwustronny regał. Tego typu mebel skutecznie oddzieli od siebie dwie części pokoju, jednocześnie dając jego lokatorom miejsce na przechowywanie ubrań, książek, zabawek, czy innych przedmiotów. Regał z otwartymi półkami ustawiony przepuszczający światło spełni swoją rolę także w przypadku pokoju z zaledwie jednym oknem. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie mebla prostopadle do okna, w połowie jego szerokości. W ten sposób każda z dwóch części pomieszczenia zyska dostęp do naturalnego światła dziennego. 

Podział pokoju na jaśniejszą i ciemniejszą strefę

Jeżeli podział pokoju dziecięcego z jednym oknem wiąże się z koniecznością wydzielenia dwóch części dla każdego z rodzeństwa, konieczne jest znalezienie rozwiązania, w którym każde z dzieci będzie miało dostęp do dziennego świata. Jeśli natomiast chcemy wydzielić w pokoju strefę do zabawy i nauki oraz strefę odpoczynku i snu, możemy z powodzeniem zarezerwować okno wyłącznie dla pierwszej z części pomieszczenia. podzielenie pomieszczenia staje się kwestią kluczową w nadaniu mu odpowiedniego wyglądu i funkcjonalności.

0
Podzielenie pomieszczenia staje się kwestią kluczową w nadaniu mu odpowiedniego wyglądu i funkcjonalności.