Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Kłopotliwe odpady - gdzie wyrzucić styropian?

Utylizacja styropianu budowlanego wymaga specjalnych kontenerów budowlanych.

Jeszcze kilkanaście lat temu kolorowe pojemniki do segregacji śmieci stanowiły w naszym kraju rzadkość. Dziś natomiast możemy spotkać je na każdym osiedlu i przed większością domów jednorodzinnych. Segregacja śmieci i recykling powoli wchodzą nam w krew i stają się codziennością. Nie mamy już raczej problemu z dopasowaniem odpowiedniego pojemnika dla butelek po wodzie mineralnej czy puszek po konserwach, jednak niektóre produkty bądź materiały w dalszym ciągu budzą naszą wątpliwość. Przykładem tego jest polistyren ekspandowany, lepiej znany nam jako styropian. Gdzie wrzucać styropian budowlany dokonując segregacji odpadów?

Jakim materiałem jest styropian?

Segregacja śmieci i recykling powoli wchodzą nam w krew i stają się codziennością.

Termin styropian stanowi uproszczoną, handlową nazwę polistyrenu ekspandowanego. Styropian powstaje wskutek spieniania granulek polistyrenu za pomocą pary wodnej. Efektem tego procesu jest powstanie charakterystycznych, znanych nam kuleczek. Lekkie, wypełnione powietrzem stanowią bazę do tworzenia większych form styropianowych. 

W następnym etapie produkcji granulki scala się w większe części przy użyciu specjalnych form. Styropian jest materiałem wyjątkowo plastycznym, dlatego też używany jest chętnie w niemal każdej gałęzi przemysłu i nie tylko. 

Rodzaje styropianu

Wyjątkowo uniwersalny styropian posiada szeroki zakres zastosowań. Najczęściej jest on jednak używany w branży budowlano–remontowej. Styropian budowlany możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie.

  • Styropian fasadowy, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej używany jest do ocieplania fasad budynku. Występuje on w postaci dużych, białych płyt. 

  • Styropian pasywny to rodzaj polistyrenu o wysokich parametrach izolacyjnych. Materiał ten, o charakterystycznym grafitowym kolorze, jest w stanie zatrzymać wewnątrz znaczną ilość ciepła. 

  • Ostatnim rodzajem jest styropian podkładowy, który wyróżnia się na tle pozostałych swoją wysoką wytrzymałością na różnego rodzaju obciążenia. To właśnie za sprawą tego atutu, styropian ten używany jest do ocieplania podłóg, stropów, balkonów i tarasów. 

Do czego używany jest styropian? 

Styropian jest materiałem powszechnie używanym w budownictwie, głównie przy ociepleniu budynków. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tworzywa. Stosowany jest między innymi do produkcji kubków i talerzyków jednorazowego użytku, jak również opakowań na gotowe dania oraz spożywcze półprodukty. Zarówno w postaci zwartych elementów, jak i sypkich granulek używa się go także jako wypełnienia do paczek. Styropian bywa też używany do tworzenia dekoracji oraz form stosowanych we florystyce. 

Styropian – segregacja zgodna z zasadami

Powszechnie używany styropian, niezwykle często trafia zarówno do naszych firm i innych miejsc pracy, jak i do domów. Jeśli chodzi o  utylizację styropianu, należy wyróżnić dwie osobne sytuacje – wyrzucanie i segregację styropianu opakowaniowego oraz styropianu budowlanego. 

W przypadku styropianu opakowaniowego sytuacja jest znacznie prostsza. Wystarczy bowiem umieścić materiał w żółtym pojemniku, przeznaczonym na tworzywa sztuczne. Musimy pamiętać tylko, aby umieszczony w koszu styropian był niezabrudzony. Utylizacja styropianu budowlanego wymaga natomiast nieco większego zaangażowania z naszej strony, gdyż konieczne jest w tym wypadku skorzystanie z usług specjalnej firmy, która dostarczy nam odpowiedniej wielkości kontener na styropian budowlany. Oprócz niego do kontenera mogą trafić także inne odpady budowlane, takie jak resztki tynku, cementu, cegieł oraz gruz, ale także stara glazura, belki, okna czy wanna. Kontener budowlany jest również odpowiednim miejscem na pojemniki po lakierach i farbach.

Odpowiednia i świadoma segregacja powinna dotyczyć zarówno drobnych odpadów, gromadzących się w naszych domach na co dzień, jak również wielkogabarytowych śmieci i pozostałości po budowie czy remoncie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z przedstawicielem specjalistycznej firmy zajmującej się utylizacją odpadów, aby zyskać stuprocentową pewność co do poprawności swoich działań.

Odpowiednia i świadoma segregacja powinna dotyczyć zarówno drobnych odpadów, gromadzących się w naszych domach na co dzień, jak również wielkogabarytowych śmieci i pozostałości po budowie czy remoncie.