Kładzenie płytek nie należy do najbardziej skomplikowanych czynności, jednak może wiązać się z kilkoma błędnymi decyzjami. Narażone na nie są zwłaszcza osoby niedoświadczone, które postanowiły zamontować kafelki samodzielnie, bez pomocy specjalisty. Jednym z największych problemów jest wybór odpowiedniej grubości kleju pod płytki, dlatego też postanowiliśmy raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości. Sprawdź, ile kleju pod płytki będzie potrzebne, by ich montaż przebiegał bezproblemowo!
Ile kleju pod płytki podłogowe?
Problem dotyczący tego, ile kleju pod płytki nałożyć, by ich montaż był trwały, pojawia się przede wszystkim w wyniku ogromnej liczby dostępnych na rynku rozwiązań. Producenci oferują rozmaite kleje dyspersyjne i epoksydowe, a także zaprawy, które przeznaczone są do różnych zadań i posiadają całkowicie odmienne właściwości.
Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków możesz liczyć na pomoc. Producenci zamieszczają bowiem zalecenia dotyczące użytkowania swoich wyrobów, a także tego, jaka grubość kleju pod płytki będzie prawidłowa. Dlatego też warto przed realizacją zadań dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta, by ułatwić sobie prace montażowe.
Niestety, czasami nawet to nie da Ci pełnej odpowiedzi. W wytycznych producenta nie znajdziesz bowiem szczegółów, które mają ogromny wpływ na efekt końcowy. W przypadku podłóg to, ile kleju pod płytki nanieść, zależy przede wszystkim od ich wielkości. Oczywistym jest fakt, że im większy jest kafelek, tym więcej kleju należy na niego nanieść. Pytanie tylko: ile? Możesz tutaj skorzystać z ogólnych wytycznych mówiących, że:
na płytki o maksymalnych wymiarach 10x10 cm należy nanieść około 4-milimetrową warstwę kleju;
na płytki o długości boku 20 cm należy nanieść od 6 do 8 mm warstwy kleju;
na większe płytki o boku co najmniej 30 cm należy nanieść nawet 12-milimetrową warstwę kleju.
Wielkość to jednak nie wszystko. To, jaka grubość kleju pod płytki będzie odpowiednia, zależy również od chłonności materiałów – w przypadku mało przyczepnych podłoży czy kafelek niezbędna będzie większa warstwa. Podobnie jak w przypadku nierówności podłoża – im więcej ubytków, tym więcej kleju.
Pamiętaj! Jeżeli w posadzce występują jakiekolwiek nierówności, nie należy wypełniać ich klejem, a specjalną masą wyrównującą.
Jaka grubość kleju pod płytki ścienne?
Na ściany zazwyczaj trafiają kafelki o niewielkich wymiarach, dlatego też w większości przypadków do ich montażu wymagana będzie mniejsza ilość kleju. Nie zmienia to faktu, że – podobnie jak w przypadku podłóg – należy wziąć pod uwagę długość ich boków, chłonność materiałów i przyczepność podłoża, a także wszelkie nierówności.
Zasady kładzenia płytek na ścianach i podłodze są podobne, dlatego powyższe porady sprawdzą się również w przypadku pionowych powierzchni.
Klejenie płytek – kilka cennych wskazówek
„Jaka grubość kleju pod płytki?” to fundamentalne pytanie, jednak osoby mniej doświadczone mogą mieć jeszcze kilka innych wątpliwości. Dlatego też przychodzimy Ci z pomocą. Jeżeli chcesz, aby montaż kafelek przebiegał prawidłowo, pamiętaj o:
odpowiednim przygotowaniu podłoża – przed montażem płytek zadbaj o wyczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni, a także zaszpachluj wszelkie nierówności;
zagruntowaniu podłoża, dzięki czemu będzie ono bardziej przyczepne, a Ty wyeliminujesz ryzyko odpadania płytek;
wyborze odpowiedniego kleju – np. do łazienek nada się wyłącznie ten wodoodporny;
układaniu płytek od wewnątrz do zewnątrz – wtedy zyskasz pewność, że efekt końcowy będzie estetyczny;
nakładaniu kleju zarówno na płytki, jak i ścianę czy podłogę – będzie to najlepsze rozwiązanie zwłaszcza dla osób mniej doświadczonych;
umieszczeniu między położonymi płytkami krzyżaków dystansowych, a następnie dobiciu płytek za pomocą gumowego młotka;
odczekaniu co najmniej 24 godziny przed nałożeniem fug – dzięki temu zyskasz pewność, że zaprawa klejowa jest wystarczająco mocna i będziesz mógł bez problemu przeprowadzić ostatnie prace.