Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Zalety i wady płytek rektyfikowanych

Procesowi rektyfikacji podlegają płytki ceramiczne, które stosuje się najczęściej w kuchniach i łazienkach.

Jak zmienić oblicze łazienki czy kuchni? Jednym z najlepszych sposobów jest bez wątpienia zastosowanie eleganckich płytek ceramicznych – na ścianach albo podłogach. Dzięki ich ogromnej różnorodności pod względem wzornictwa i kolorystyki każdy ma możliwość znalezienia odpowiedniego rozwiązania. Coraz większą popularnością cieszą się płytki rektyfikowane. Imponują estetyką i trwałością, sprawdzając się w różnych pomieszczeniach. Płytka rektyfikowana: co to znaczy i czym różni się od innych?

Płytka rektyfikowana – co to znaczy?

0
Coraz większą popularnością cieszą się płytki rektyfikowane.

Procesowi rektyfikacji podlegają płytki ceramiczne, które stosuje się najczęściej w kuchniach i łazienkach, ale które doskonale sprawdzą się także w przedpokoju, a nawet w salonie. Ich piękny wygląd i duża odporność mechaniczna powodują, że stanowią doskonały sposób na eleganckie i stylowe wykończenie ścian oraz podłóg. Rektyfikacja to końcowy proces produkcji takich płytek, polegający na szlifowaniu ich krawędzi – dzięki temu możliwe jest uzyskanie regularnych kształtów oraz identycznych wymiarów, co będzie nie bez znaczenia, jeżeli chodzi o efekt końcowy czy też łatwość montażu.

Płytka rektyfikowana: co to znaczy? Mowa tu o płytkach ceramicznych, które dzięki przejściu przez opisany wyżej proces posiadają idealnie równe brzegi i posiadają dokładnie takie same rozmiary (ewentualne różnice mogą wynosić maksymalnie 0,2 mm). Kąty płytek mają 90 stopni, a ich brzegi są ostre. W porównaniu do tych kalibrowanych są też grubsze i nie są zaokrąglone.

Zalety i wady płytek rektyfikowanych

Wiesz już, co to znaczy płytka rektyfikowana. Czas więc na przyjrzenie się zaletom oraz wadom tego typu rozwiązań. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy warto w nie zainwestować.

Zalety:

  • dokładność wymiarowa wszystkich płytek, jakie znajdują się w jednym opakowaniu – dzięki temu dają one możliwość uzyskania wyjątkowego, estetycznego efektu i spójności aranżacyjnej w danym pomieszczeniu;

  • ostrość wykończenia krawędzi płytek rektyfikowanych powoduje, że mniej widoczne są różnice między nimi, co pozwala w sposób jednolity ścianę albo podłogę;

  • bardzo wytrzymałe – dzięki zastosowaniu odpowiedniej spoiny ryzyko pęknięcia płytki jest bardzo niewielkie, nawet pod wpływem dużego nacisku;

  • są uniwersalne, sprawdzają się w kuchniach, łazienkach, przedpokojach czy salonach, a do tego mogą doskonale imitować naturalne materiały, w tym drewno czy kamień;

  • łatwe w utrzymaniu czystości – mała spoina powoduje, że gromadzi się w niej dużo mniej brudu czy kurzu;

  • płytki polecane są do małych pomieszczeń, ponieważ pozwolą na ich optyczne powiększenie.

Wady:

  • kładzenie płytek rektyfikowanych jest nieco trudniejsze niż klasycznych – wymaga większej precyzji;

  • ceny takich płytek są wyższe, dlatego też warto przed inwestycją w nie dokładnie rozplanować posiadany budżet;

  • twardość płytek sprawia, że są trudniejsze w obróbce.

Czy w takim razie warto w nie inwestować? Oczywiście – choć są droższe niż klasyczne płytki ceramiczne, zapewniają doskonały efekt wizualny i pozwolą Ci odmienić każde wnętrze. Precyzja ich wykonania sprawia, że stosując je stworzysz jednolitą podłogę lub ścianę, która pozostanie estetyczna na przestrzeni wielu lat.

Jak kłaść płytki rektyfikowane?

Montaż tego rodzaju płytek nie różni się znacząco od kładzenia tych klasycznych, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim nie należy w ich przypadku stosować metody bezspoinowej, bo nie wpływa to pozytywnie na ostateczny wygląd, jaki będzie posiadała płytka rektyfikowana. Co to znaczy? Aby montaż przebiegł sprawnie, niezbędne jest zastosowanie około 2-milimetrowej fugi. Jest to niewielki odstęp, który sprawi, że spoina będzie niemal niewidoczna, a Ty zyskasz pewność, że efekt końcowy przeprowadzonych prac jest optymalny.

Co więcej, aby prawidłowo położyć takie płytki, należy zadbać o perfekcyjnie równe podłoże. Zanim więc rozpoczniesz ich montaż, zastosuj wylewkę samopoziomującą – to wystarczy, by prace przebiegły sprawnie i bezproblemowo.

0
Montaż tego rodzaju płytek nie różni się znacząco od kładzenia tych klasycznych, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach.