Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Pomysły na ozdoby z papieru do Twojego mieszkania

Kolorowe ozdoby z papieru

Własnoręcznie wykonane dekoracje z papieru to doskonały pomysł na ozdobę domu czy mieszkania. W zależności od aktualnej pory roku oraz nadchodzących uroczystości możesz dowolnie modyfikować wystrój, tworząc coraz to nowe projekty. Ozdoby z papieru to również wspaniała opcja na wspólne spędzenie czasu z rodziną i zaangażowanie dzieci w twórcze projekty. Jeśli szukasz pomysłów na ozdoby z papieru takie jak gwiazda Bożonarodzeniowa, śnieżynka czy aniołek to nasz poradnik jest właśnie dla Ciebie!

Jak zrobić gwiazdę z papieru?

Papierowe gwiazdy to niezwykle efektowny, a jednocześnie prosty w wykonaniu projekt na wyjątkową ozdobę wnętrza. Ręcznie robione dekoracje w połączeniu z innymi, samodzielnie przygotowanymi ozdobami mogą stać się uroczą ozdobą choinki, stroika czy okna. Dzięki łatwości wykonania, gwiazdę DIY przygotujesz przy pomocy najmłodszych członków rodzinny, a także wszystkich tych, którzy zarzekają się, że nie mają zdolności manualnych.

Od czego zacząć? Od skompletowania potrzebnych akcesoriów. Do pracy niezbędna będzie kartka o formacie A4 lub większa, jeśli gwiazda ma być sporych rozmiarów. Potrzebne będą także: ołówek i linijka, klej, a także coś na czym przymocujesz gwiazdę - sznurek lub tasiemka będą idealne. Pracę rozpocznij od przygotowania dwóch takich samych kwadratów. Skorzystaj z pomocy linijki i ołówka, jeśli to konieczne. Następnie jeden z nich zegnij po przekątnej łącząc przeciwległe rogi. Rozłóż kartkę i zegnij po drugiej przekątnej i znów rozłóż. Kwadrat złóż na połowę, rozłóż i powtórz czynność z drugiej strony. Jeśli marzysz o wykonaniu gwiazdy trójwymiarowej, musisz wykonać cztery nacięcia odchodzące od krawędzi do połowy zarysowanych zgięć, które pokazują nam, gdzie biegną linie równoległe do boków kwadratów. Ważne jest, by nacięcia były wykonane precyzyjnie i miały taką samą długość. Tak powstałe skrzydełka zginamy w kierunku zgięć, które wyznaczają przekątne linie kwadratu. Efektem będą cztery pary trójkątów. Jeden trójkąt z powstałej pary posmaruj klejem i delikatnie przyklej od góry drugi z nich, by powstała między nimi pusta przestrzeń. Tak samo robimy z pozostałymi parami. Dokładnie tę samą czynność powtórz na pozostałym kwadracie. Dzięki temu powstaną dwie gwiazdki, które skleisz razem od wewnętrznej strony, w samym środku. Zwróć uwagę, by ramiona gwiazd nie nachodziły na siebie. Przymocuj sznurek i ciesz się efektem swojej pracy! Jeśli robisz gwiazdę po raz pierwszy lub towarzyszą Ci dzieci warto, by gwiazdy były odpowiednio duże. Im mniejsze, tym większej precyzji wymaga praca.

Jak zrobić śnieżynkę z papieru?

Do wykonania śnieżynki - doskonałej ozdoby na czas zimowy - wystarczy nam biała kartka i nożyczki. Jeśli chcemy nadać dekoracji bardziej finezyjną formę, możemy przygotować elementy służące do przystrojenia takie jak brokat, farby, naklejki i inne. Aby wykonać śnieżynkę, należy prawy górny róg przygotowanej kartki przełożyć do jej lewego boku, a następnie rozłożyć. Tak samo postępujemy z przeciwległym rogiem. W ten sposób powstanie kwadrat z paskiem u dołu, który odcinamy. Gotowy kwadrat składamy w trójkąt, a ten w jeszcze mniejszy trójkąt, który odginamy. Ta czynność ma nam pomóc w wyznaczeniu dodatkowych linii. Następnie najdłuższy z boków trójkąta dzielimy na dwa z pomocą zgiętych wcześniej linii. Tak powstałą figurę znów zginamy na pół. Powstanie nam kształt z rogami u dołu, które odcinamy. Powstałe w ten sposób dzieło stanowić będzie bazę do stworzenia śnieżynki. Na zgiętej kartce malujemy wzory, które wycinamy. Rozkładamy kartkę i gotowe - mamy już piękną śnieżynkę, która ozdobi nasze mieszkanie lub bożonarodzeniowe drzewko.

Jak zrobić aniołka z papieru?

Wykonanie aniołka z papieru jest równie proste co poprzednich dekoracji. Do jego stworzenia wystarczy nam kartka w kolorze kremowym, na której rysujemy twarz w formie koła oraz stopy, które wycinamy. Na papierze innego koloru malujemy włosy i przyklejamy na kółko z twarzą. Bierzemy białą kartkę, którą składamy na pół i przecinamy. Jedną z części składamy raz jeszcze i przecinamy, by stworzyć dwie mniejsze kartki. Wszystkie poprzecinane elementy składamy w harmonijki. Z mniejszych zrobimy skrzydła, a z większej suknię aniołka. Na krawędzi największej z harmonijek wycinamy kilka trójkątów, które po rozłożeniu stworzą piękny ażurowy wzór na sukni postaci. Skrzydełka przyklejamy do dużej harmonijki, będącej tułowiem. Rozkładamy dwie mniejsze harmonijki i przyklejamy do nich głowę, a do ażurowej sukienki stopy. Igłę z nawleczoną nitką przewlekamy przez czubek głowy tworząc pętelkę, którą zawiesimy w wybranym miejscu. 

Pomysły na bardziej zaawansowane projekty

Z czasem nabierzesz wprawy i wdrożysz się wystarczająco, by podjąć bardziej wymagające wyzwania. Pomysłów na kreatywne ozdoby z papieru do mieszkania jest nieskończenie wiele. Jeśli chcesz się zrelaksować lub spędzić przyjemnie czas z rodziną - wykorzystaj nasze propozycje, by wykonać nieco trudniejsze dzieła, których stworzenie z pewnością przyniesie satysfakcję.

Ozdoba Opis
Zwierzęta Stwórz trójwymiarowe figurki zwierząt, takie jak rybki, lisy, koty czy psy. Nie są to najłatwiejsze w wykonaniu projekty - należy poświęcić im zdecydowanie więcej czasu, jednak efekt końcowy z pewnością zadowoli domowników i gości. Tego rodzaju ozdoby możesz umieścić na półkach, stole lub parapecie, tworząc urocze akcenty w pokoju dziecięcym, gościnnym i biurze.
Ptaki Użyj kolorowego papieru, aby stworzyć oryginalne dekoracje w postaci ptaków - latających lub siedzących np. na gałęziach. Mogą to być papużki, jaskółki czy sowy. Możesz zawiesić je na cienkich niciach lub po prostu położyć na półce czy biurku w pokoju swojej pociechy.
Kwiatki Kwiatki z papieru to efektowna ozdoba na ścianę lub półkę. Można także stworzyć z nich bukiet i umieścić go w wazonie na stole. Najpopularniejsze pomysły na papierowe rośliny to róże, tulipany, maki i liście monstery.
Ozdoby okolicznościowe Trójwymiarowe dekoracje przygotowywać można na różne okazje w ciągu całego roku, na przykład Walentynki (w tym przypadku sprawdzą się serca i róże), święta wielkanocne (pisanki, króliczki, kurczaki), Halloween (dynie, nietoperze, duszki) czy Boże Narodzenie (choinki, bombki, śnieżynki, gwiazdki).