Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić wąską kuchnię?

Mała wąska kuchnia z oknem

Wąska kuchnia to przestrzeń niezwykle trudna w aranżacji. Wymaga odpowiednich, funkcjonalnych i praktycznych rozwiązań, by móc zmieścić w niej wszystko, co niezbędne. Dostępne współcześnie metody aranżacji wnętrz pomogą nam wykreować estetyczną przestrzeń, w której nie zabraknie miejsca do pracy, swobodnego poruszania się, a nawet spożywania posiłków. Jeśli szukasz inspiracji na urządzenie wąskiej kuchni skorzystaj z naszych podpowiedzi i ciesz się wymarzoną kuchnią.

Wąska kuchnia w bloku - jak urządzić?

W przypadku wąskiej kuchni obowiązują podobne zasady aranżacji, co w urządzaniu małej. Oprócz funkcjonalności niezwykle istotną rolę odgrywają kolory. To one okazują się pomocne w wizualnym powiększeniu niewielkiego metrażu, spotęgują wrażenie przestronności, a także sprawią, że aranżacja wyda się lekka i finezyjna. Wybieraj jasne kolory takie jak biel, beże, odcienie kremowego, a także pastele. Jeśli zdecydujesz się na białe fronty meblowe możesz bez obaw pokryć jedną ze ścian farbą w odważniejszym, ciemniejszym kolorze lub stylową cegłą.

Zrezygnuj również ze zbyt dużej ilości barw. Takie kolorystyczne zamieszanie zmniejszy kuchnię i wprowadzi niepotrzebny chaos. Warto zadbać o przeszklone lub połyskujące elementy - np. kafelki rzucające delikatne refleksy lub meble na wysoki połysk. Doskonale sprawdzą się również przeszklone i podświetlane półki. Elementy tego typu we wnętrzu będą odbijać światło, co da wrażenie przestronności. 

Idealne meble do małej wąskiej kuchni

Bez względu na metraż kuchnia musi pomieścić wszystkie potrzebne utensylia. W przypadku wąskiego pomieszczenia dobór odpowiedniej zabudowy meblowej jest kluczowy. Aby wnętrze było maksymalnie praktyczne i funkcjonalne postawmy na meble sięgające po sufit, najlepiej zrobione pod konkretny wymiar. Dzięki temu w 100% wykorzystamy całą dostępną przestrzeń, tworząc przemyślane i sprytne szafki, szuflady i schowki. To pozwoli nam nie tylko pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, ale sprawi, że korzystanie z kuchni będzie prawdziwą przyjemnością.

Postawmy na meble o prostej lekkiej formie. Jednolite, jasne fronty z przeszkleniami lub odbijającą światło powłoką sprawdzą się doskonale. Możemy pokusić się o montaż szafek na subtelnych nóżkach, co dodatkowo sprawi, że kuchnia wyda się lekka i przestronna.

Zadbajmy również o odpowiednie zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. W wąskiej kuchni najlepiej sprawdzi się zabudowa poprowadzona wzdłuż najdłuższej ściany lub w kształcie litery L, jeśli we wnętrzu znajduje się okno. Po przeciwległej stronie ustawmy wąski stół w kształcie prostokąta, który w razie potrzeby posłuży nam jako blat roboczy. Warto przykręcić go do ściany rezygnując z klasycznych czterech nóg. To dodatkowo wpłynie na ilość miejsca we wnętrzu.

Wąska kuchnia kuchni nierówna, dlatego odpowiednie wymierzenie pomieszczenia jest bardzo ważne. Czasem spotykane są układy, w których dwie przeciwległe ściany zabudowane są meblami. To rozwiązanie sprawdzi się tylko pod warunkiem, że możliwe będzie otwarcie na oścież szafek, wysunięcie szuflad i komfortowe korzystanie z nich.

Wybierz odpowiednie oświetlenie

Kluczową kwestią w wąskiej kuchni jest wybór odpowiedniej oprawy świetlnej. Światło centralne powinno zostać uzupełnione o dodatkowe punkty świetlne nad blatem roboczym, pod wiszącymi szafkami lub w oszklonych witrynkach. LED-owe taśmy okażą się strzałem w dziesiątkę. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu światła znacznie ułatwimy sobie codzienne korzystanie, a także wpłyniemy na odbiór estetyczny wnętrza i wyjątkowy klimat.

Jakie płytki na podłogę do małej kuchni?

Płytki Opis
Jasne kolory Płytki w jasnych kolorach takich jak biały, kremowy, pastelowy lub delikatny szary odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne.
Duże formaty Duże płytki o jednolitym wzorze mogą optycznie powiększyć przestrzeń. Mniejsza liczba łączeń oznacza mniej przerw we wzorze, co sprawia, że podłoga wydaje się większa i bardziej spójna.
Minimalistyczne wzory Unikaj zbyt urozmaiconych wzorów czy dużej ilości detali na płytkach. Minimalistyczny wybór o delikatnej fakturze i stonowanym kolorze nie przytłoczy przestrzeni.
Unikanie kontrastów Warto postawić na płytki o kolorach zbliżonych do koloru ścian i mebli. Unikanie ostro kontrastujących kolorów pomaga utrzymać spójność wizualną i sprawia, że przestrzeń wydaje się większa.
Wąskie fugi Używanie małych spoin między płytkami może zminimalizować podziały wizualne, dzięki czemu podłoga będzie wyglądać bardziej jednolicie.

Jak urządzić małą wąską kuchnię? Postaw na przemyślane rozwiązania

Ograniczona przestrzeń wąskiej kuchni wymaga przemyślanych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest sprzęt AGD w zabudowie o mniejszych rozmiarach niż standardowe. Wysuwane kosze, obrotowe tace wyciągane z narożnych szafek, chowane blaty. Warto zastosować także różne głębokości szafek, co pozwoli nam na maksymalne zagospodarowanie nawet trudnych przestrzeni. Półka o głębokości 50 cm bez trudu pomieści mniejsze rzeczy, a dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania. Warto rozważyć także montaż szerokich szuflad o szerokości 120 cm. Zapewniają bardzo łatwy dostęp do przechowywanych rzeczy, nawet tych sporych gabarytów.