Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Pomysły na kuchnię z salonem - inspiracje i aranżacje

projekt Pracownia Kaffka, zdjęcia Wojciech Dziadosz

Salon z aneksem kuchennym jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz. Kiedyś połączenie to królowało wyłącznie w mniejszych mieszkaniach, dziś stawiają na nie również właściciele domów jednorodzinnych. Nie tylko pozwala otworzyć i powiększyć przestrzeń, ale i niesie ze sobą wiele zalet funkcjonalnych oraz estetycznych. Pomysłów na urządzenie kuchni z salonem jest wiele, jednak pod uwagę należy wziąć kilka aspektów, które warto przeanalizować przed przystąpieniem do projektowania wnętrza. W poniższym artykule mówimy o wadach i zaletach, podpowiadamy jak połączyć kuchnię z salonem, a także zdradzamy kilka aranżacyjnych trików. Zapraszamy!

Salon z kuchnią: plusy i minusy

Jak wiele innych rozwiązań architektonicznych, salon z aneksem kuchennym posiada zarówno zalety, jak i wady. Chociaż większość z nich jest czysto użytkowa i indywidualna, lepiej przed wyborem tego rozwiązania zapoznać się ze wszelkimi plusami i minusami, jakie ze sobą niesie.

Zalety:

  • otwarta przestrzeń optycznie powiększa wnętrze i sprawia, że aranżacja staje się nie tylko większa, ale i bardziej przejrzysta, 

  • salon z aneksem kuchennym umożliwia wspólne spędzanie czasu rodzinnie, czy podczas przyjęcia, kiedy to domownicy przygotowują posiłek, a reszta spędza czas w strefie dziennej, 

  • domownicy podczas gotowania z powodzeniem mogą jednocześnie oglądać swój ulubiony serial na telewizorze 

  • większe pomieszczenia umożliwiają umieszczenie stołu jadalnianego pomiędzy strefą kuchenną a dzienną, na co zazwyczaj nie ma miejsca w samej kuchni, 

  • w przypadku dużego salonu z kuchnią istnieje możliwość montażu wymarzonej wyspy kuchennej.

Wady:

  • podczas gotowania zapachy ze strefy kuchennej przenikają do dziennej,

  • kuchnia jest pomieszczeniem najczęściej użytkowanym, a co za tym idzie - najłatwiej tu o nieporządek, który w przypadku salonu z aneksem kuchennym jest widoczny ze strefy dziennej

  • podczas aranżacji kuchni należy mieć na uwadze głównie spójność z aranżacją salonu

  • hałasy ze sprzętów kuchennych przenikają do salonu i mogą przeszkadzać innym domownikom 

  • w przypadku mniejszego pomieszczenia strefa do przygotowania posiłku może okazać się niewystarczająca

0
zdjęcia - Wojciech Dziadosz

Jak połączyć kuchnię z salonem?

Podczas urządzania kuchni otwartej na salon należy zadbać o to, aby tworzyły one spójną całość. W takim pomieszczeniu zazwyczaj stosuje się podział na strefy, jednak wciąż najlepiej traktować je jako jedność. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie podobnych do siebie barw, które nie gryzą się ze sobą ani nie przytłaczają otoczenia. Podobna zasada obowiązuje podczas wyboru wszelkich materiałów np. sztukaterii, podłogi czy uchwytów. W salonie z aneksem kuchennym niezwykle ważnym aspektem jest oświetlenie. Dzięki połączeniu dwóch pomieszczeń istnieje możliwość, że mają one dostęp do większej ilości okien, które dają naturalne światło, jednak wciąż należy pamiętać o wyborze jednolitego nasycenia oraz podobnych do siebie lampek. W kuchni otwartej na salon warto również postawić na zabudowane urządzenia AGD, które dają jednolity efekt, a także tworzą harmonię z resztą pomieszczenia. 

Aranżacja kuchni z salonem - podział na strefy

Aby osiągnąć efekt spójnej i harmonijnej aranżacji salonu z kuchnią należy zadbać o podział na strefy. Wśród najpopularniejszych rozwiązań odnaleźć można oddzielenie kuchni od salonu przy pomocy wyspy kuchennej, która jednocześnie łączy oba pomieszczenia. Domownicy równie często stosują stół jadalniany umieszczony pomiędzy salonem a kuchnią, jasno oddzielający od siebie obie strefy. Inne meble także wchodzą w grę! Wszelkie regały czy szafki w wyjątkowy sposób pomogą wyznaczyć granicę pomiędzy kuchnią a salonem.  W przypadku małych pomieszczeń strefa dzienna może obejmować jedynie kanapę i szafkę RTV - tutaj warto zamontować tapetę na ścianie akcentującej, która wskaże strefę relaksu. Podział na strefy wcale nie musi być widoczny gołym okiem, a jedynie subtelną podpowiedzią i wyznacznikiem. 

0
projekt Kryściak Żurakowska, zdjęcia Wojciech Dziadosz

Co na podłogę w salonie z aneksem kuchennym?

Otwarta strefa pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości aranżacyjnych, jednak podczas urządzania salonu z aneksem kuchennym w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę jedną z najważniejszych powierzchni tego pomieszczenia - podłogę. To właśnie ona będzie decydować o efekcie końcowym całej aranżacji. Aby uzyskać spójny i harmonijny charakter najlepiej zdecydować się na jeden rodzaj podłogi, co jednocześnie pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie. Rozwiązanie to pozwoli także uniknąć wszelkich przejść, które często okazują się dość kłopotliwe. A jaka podłoga w salonie z aneksem kuchennym sprawdzi się najlepiej? Tutaj idealnie swoje zastosowanie znajdą panele winylowe imitujące drewno, uwielbiane za właściwości funkcjonalne oraz estetyczne. Podłoga winylowa jest wodoodporna, antypoślizgowa, kompatybilna z ogrzewaniem podłogowym, cicha w użytkowaniu, łatwa w utrzymaniu czystości oraz przyjemna dla bosej stopy, dzięki czemu odpowiada na potrzeby użytkowe zarówno salonu, jak i kuchni. Przy pomocy podłogi istnieje również możliwość podziału na strefy. Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to może nieco optycznie zmniejszyć przestrzeń, dlatego najlepiej wybrać je jedynie w przypadku dużych pomieszczeń. Tutaj najczęściej stosuje się tradycyjne płytki w strefie kuchennej oraz panele drewniane w strefie dziennej. 

Ściany w salonie połączonym z kuchnią

Wiemy już, jaką podłogę wybrać do aranżacji salonu z aneksem kuchennym, a co z powierzchnią ścian? Tutaj przychodzimy z rozwiązaniem idealnym dla osób, które poszukują nietuzinkowych rozwiązań! Tapety, fototapety i murale sprawią, że wnętrze nabierze charakteru, a także pomogą wydzielić poszczególne strefy w pomieszczeniu. Co ciekawe, innowacyjne rozwiązania technologiczne sprawiają, że z powodzeniem można zamontować je również w kuchni. Producenci oferują wodoodporne i łatwe w czyszczeniu materiały, dzięki czemu finezyjne wzory mogą np. zdobić ścianę nad blatem kuchennym. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wciąż odnaleźć można montaż tapety na ścianie za kanapą lub szafką RTV, jednak tutaj warto pamiętać o tym, aby postawić na wzór, który wpasuje się w aranżację całego pomieszczenia. 

0
projekt We.Make, zdjęcia Kąty Proste Fotografia

Jakie materiały i kolory?

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się monochromatyczne wnętrza, co też warto zastosować podczas aranżacji salonu z aneksem kuchennym. Szczególnie, że w przypadku takiego pomieszczenia należy wybrać ten sam styl, materiały i kolorystykę.  Dzięki temu możliwe jest otrzymanie spójnego i harmonijnego efektu, który zachwyca na każdym kroku. Wśród kolorów królują obecnie różne odcienie szarości, brązów czy zieleni - prezentują się one wyjątkowo zarówno w wydaniu kuchennym, jak i dziennym. To samo dotyczy materiałów! Przykładowo, jeśli drewno pojawi się w salonie - powinno pojawić się ono również w kuchni. Zbyt duża ilość różnych materiałów i kolorów w aranżacji salonu z aneksem kuchennym może wywołać bałagan i uczucie przytłoczenia.

Urządzając salon z aneksem kuchennym należy wziąć pod uwagę funkcjonalność i spójność. Najlepiej potraktować je jako jedno pomieszczenie i konsekwentnie rozplanować aranżację tak, aby była otwarta i łatwa w użytkowaniu, bez miejsca na zbędne elementy, które przytłoczą całość.