Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Pokój ze skosami jak pomalować - jak optycznie powiększyć pokój na poddaszu?

Pokoje na poddaszu często są niewielkie i stosunkowo ciemne, co jest efektem zastosowania mniejszych okien

Pokój na poddaszu może stać się wygodną sypialnią, miejscem relaksu albo pomieszczeniem idealnym dla dziecka. Musisz jednak wiedzieć, w jaki sposób go pomalować – na przeszkodzie stają Ci bowiem skosy, a także konieczność wyboru odpowiedniego koloru, który z jednej strony optycznie powiększy wnętrze, a z drugiej uczyni je komfortowym i eleganckim. Istnieją jednak sposoby na to, aby zadbać o pokój ze skosami. Jak pomalować takie wnętrze i na co zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiedni kolor gwarancją sukcesu!

Przed nałożeniem farby pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu powierzchni.

Pokoje na poddaszu często są niewielkie i stosunkowo ciemne, co jest efektem zastosowania mniejszych okien. Na szczęście, wybierając odpowiednie kolory, masz możliwość optycznego powiększenia takiego wnętrza. Najlepiej sprawdzają się oczywiście barwy jasne – przede wszystkim biel, którą warto nanieść przede wszystkim na ściany oraz sufit. Nie tylko sprawi ona, że pomieszczenie będzie wyglądało na większe, ale również czystsze i nowocześniejsze. Możesz także zastosować kolory kremowe, pastelowe czy jasne odcienie szarości, dzięki którym stworzysz piękny pokój ze skosami. Jak pomalować wnętrze, by go nie przytłoczyć? Przede wszystkim nie używaj do skosów intensywnych i ciemnych kolorów! 

Bardzo duży wpływ na estetykę oraz optyczny rozmiar wnętrza ma także podłoga. Najlepiej sprawdzi się jasna, drewniana posadzka, która pozbawiona będzie wyraźnych rysunków słojów. Stworzy idealną kompozycję z jasnymi ścianami i sufitami, a także sprawi, że pokój na poddaszu będzie wyglądał na większy.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz optycznie powiększyć poddasze, umieść w jego wnętrzu duże lustro, postaw na meble modułowe, które z łatwością dopasujesz do skosów i skorzystaj ze schowków, gdzie umieścisz różnego rodzaju akcesoria i mniejsze sprzęty.

Pokój ze skosami, jak pomalować?

Czas na kilka istotnych porad dotyczących samego procesu malowania, który – pomimo nieco innej charakterystyki wnętrza – nie powinien przysporzyć większego problemu, nawet osobom mniej doświadczonym. Wystarczy odrobina wolnego czasu, a także odpowiednie narzędzia i farby, by zmienić swój pokój ze skosami. Jak pomalować takie wnętrze?

  1. Na początku zaopatrz się w niezbędne narzędzia – najlepszymi rozwiązaniami w tym wypadku będą wałek z runem o długości 1,5 cm oraz teleskop, dzięki któremu sięgniesz do wyższych fragmentów poddasza. Zgromadź także mniejsze pędzle, które pozwolą Ci dotrzeć do najtrudniej dostępnych zakamarków. No i oczywiście wybierz odpowiednią farbę – duży wybór sprawi, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

  2. Przed nałożeniem farby pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu powierzchni, usunięciu starej warstwy oraz zagruntowaniu ścian i sufitów. Dzięki odpowiednim przygotowaniom zyskasz pewność, że pokój na poddaszu będzie elegancki i funkcjonalny na przestrzeni wielu lat.

  3. Czas na działanie, dzięki któremu upiększysz swój pokój ze skosami. Jak pomalować wnętrze? Najlepiej, dzieląc jego powierzchnię na odcinki o szerokości 1–2 m i malując je po kolei. To dużo lepsze rozwiązanie niż obrysowywanie krawędzi, ponieważ farba nie zdąży zaschnąć, dzięki czemu uzyskasz jednolity efekt. Polecamy rozpoczęcie malowania od sufitu, by później przejść do skosów i ścian działowych.

Kilka dodatkowych wskazówek

To niejedyne kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas remontu pokoju na poddaszu. Jak pomalować wnętrze – już wiesz. Jednak nie powinieneś zapominać również o:

  • stosowaniu wysokiej jakości farb, które nie tylko zapewnią odpowiedni efekt wizualny, ale również pozwolą Ci zniwelować widoczność różnego rodzaju niedoskonałości, tak charakterystycznych dla pomieszczeń ze skosami – najlepiej postawić więc na farbę antyrefleksyjną;

  • zastosowaniu drabiny, zwłaszcza w wysokich poddaszach, gdzie nawet teleskop okaże się niewystarczający – wtedy prace przebiegną o wiele sprawniej i, przede wszystkim, bezpieczniej;

  • zabezpieczeniu podłóg i mebli – najlepiej za pomocą specjalnej folii, a także używaniu taśmy malarskiej, dzięki której unikniesz zabrudzenia farbą innych fragmentów ściany czy sufitu.

    Wybierając odpowiednie kolory, masz możliwość optycznego powiększenia takiego wnętrza.