Jak pomalować klatkę schodową - praktyczne ściany na klatce schodowej

Wybierz kolor szary. Jest to jasna barwa, która optycznie powiększy całe pomieszczenie.

Klatka schodowa to element typowo funkcjonalny. Domownicy przebywają na niej tylko w czasie przechodzenia na wyższe lub niższe piętro. Mimo to nie można zaniedbywać jej strony estetycznej. Jak każde inne miejsce w domu, klatka schodowa powinna być czysta, uporządkowana oraz ładna. Jak praktycznie ją pomalować, by pasowała do każdego wystroju domu? Poniżej znaleźć można kilka ciekawych inspiracji na to mało doceniane miejsce.

Coraz więcej osób aranżuje swoją klatkę schodową

Klatka schodowa to element typowo funkcjonalny.

Choć przez pewien czas schody stanowiły mało doceniany element domu, teraz zaobserwować można powolny powrót do bardziej ozdobnych klatek schodowych. Pojawiają się tam obrazy oraz rodzinne pamiątki. Także kolor ścian jest wybierany w bardziej świadomy sposób. Wiele nowych projektów rezygnuje nawet z klasycznej, zamkniętej klatki schodowej na rzecz konstrukcji otwartych, połączonych z korytarzem czy salonem.

Jaką farbę wybrać na pomalowanie ścian klatki schodowej?

W związku z powracającą wagą tego pomieszczenia w domu wiele osób zastanawia się, jak pomalować klatkę schodową. Przy wyborze najlepszej farby warto kierować się intuicją oraz własnym smakiem. Jednak istnieje także kilka istotnych czynników, które w dużym stopniu determinują wybór koloru. Dostosowanie się do nich jest istotne, jeśli efekt malowania ma być naturalny i przyjazny wizualnie. Dlatego też warto się im dokładniej przyjrzeć.

Wielkość klatki schodowej

Duży wpływ na wybór barw ma wielkość tego pomieszczenia. Nawet w dużych domach omawiane pomieszczenie jest niewielkie i wąskie. Z tego powodu zastosowanie ciemnych barw może przytłaczać. O wiele lepiej sprawdzą się kolory jasne, a nawet biały, które optycznie powiększą klatkę schodową oraz ją rozjaśnią.

Styl wystroju całego domu

Schody stanowią integralną część domu, zatem ich wystrój także powinien pasować do stylu zastosowanego w innych pomieszczeniach. W tym przypadku można zastosować zarówno barwę podobną, jak w sąsiednich pokojach, jak i postawić na mocny kontrast. Przy pomalowaniu krótszych ścian ciemną barwą uzyskać można efekt optycznego zbliżenia tych powierzchni do siebie. W ten sposób klatka schodowa stanie się nieco bardziej kwadratowa.

Wykończenie schodów

Trzecim czynnikiem, mającym duży wpływ na wybór koloru, jest rodzaj samych schodów. Domowe stopnie prowadzące na piętro mogą być wykonane z:

  • betonu,

  • drewna,

  • płytek,

  • wykładziny,

  • lub kilku materiałów jednocześnie.

Białe lub szare kolory doskonale będą pasować do betonowych schodów, jednak nieco mniej do drewnianych.

Funkcjonalność

Cały czas pamiętać należy o specyficznej funkcjonalności klatki schodowej. Jest to bardzo istotny ciąg komunikacyjnym, którym przemieszczać się będzie większa część domowników. Z tego powodu klatka schodowa będzie narażona na zabrudzenia. Dzieci biegnące na górę po zabawie na dworze mogą dotykać ścian w czasie wspinaczki i zostawiać brudne odbicia dłoni. Wnoszone duże przedmioty natomiast łatwo zarysują ścianę lub zostawią długi ślad.

Warto zatem wybierać farby odporne na szorowanie. Szczególnie I oraz II klasy odporności doskonale sprawdza się przy czyszczeniu takich zabrudzeń na mokro. Pod względem koloru, zabrudzenia będą mniej widoczne przy ciemnych barwach. Z drugiej strony jednak, aby uniknąć poczucia przytłoczenia ciemnymi kolorami, warto postawić na częste czyszczenie klatki schodowej.

Dobry pomysł na klatkę schodową: szara barwa

Dalej nie wiesz, jak pomalować klatkę schodową? Wybierz kolor szary. Jest to jasna barwa, która optycznie powiększy całe pomieszczenie. Jako kolor neutralny, pasować będzie on do każdego stylu wystroju, dzięki czemu klatka schodowa nie będzie się w żaden sposób wyróżniać. Dodatkowe obrazy powieszone nad schodami sprawią, że kolor ściany nie będzie tak mocno kontrastował z niektórymi materiałami na schody. Szczególnie przy drewnianych schodach warto postawić na jaśniejszy szary. W końcu nie jest to całkowicie biała barwa, więc zabrudzenia powinny być dużo mniej widoczne. Szare ściany przy schodach to neutralny wybór, który będzie pasował do każdego domu.


Jak każde inne miejsce w domu, klatka schodowa powinna być czysta, uporządkowana oraz ładna.