Podpowiadamy jak urządzić pierwsze mieszkanie

Urządzanie pierwszego mieszkania – od czego zacząć?

Zakup pierwszego własnego mieszkania to prawdziwe wydarzenie, na które czeka wiele młodych osób. Związane z tym formalności bywają uciążliwe, jednak wszystkie, nawet męczące działania, rekompensują zdobycie swoich własnych czterech kątów. Teraz pojawia się natomiast pytanie – jak urządzić pierwsze mieszkanie?

Urządzanie pierwszego mieszkania – od czego zacząć?

Wybrane meble, zabudowa oraz akcesoria i dodatki powinny być dopasowane do naszych możliwości finansowych.

Planując wystrój pierwszego mieszkania, musimy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim, urządzenie mieszkania powinniśmy zaplanować starannie i na chłodno, nie ulegając emocjom związanym z zakupem. Wybrane meble, zabudowa oraz akcesoria i dodatki powinny być dopasowane do naszych możliwości finansowych, aby w połowie urządzania mieszkania nie zabrakło nam środków. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na klasę wykonania oraz jakość wybranych produktów. Mimo wszystko lepiej jest wydać nieco więcej na wyższej klasy meble, które posłużą nam dłużej. 

Planując zakup mebli i innych elementów wystroju wnętrza, zastanówmy się także, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać i w jakim stylu pragniemy wykończyć całe mieszkanie i każde z pomieszczeń. Dopasujmy wybrane meble do obranego stylu oraz kolorystyki ścian i podłóg. 

W ramach inspiracji możemy zajrzeć do kilku wartościowych magazynów wnętrzarskich oraz na strony internetowe skupiające zdjęcia ciekawych wnętrz. Warto jednak znaleźć złoty środek między tym, co znajdziemy w inspiracjach, a tym, czego sami oczekujemy.

Urządzanie pierwszego mieszkania – samodzielnie czy z pomocą?

Kiedy stajemy przed zadaniem, jakim jest urządzanie pierwszego mieszkania, nierzadko rodzi się w nas ważne pytanie – czy robić to samodzielnie, czy też skorzystać z pomocy profesjonalnego architekta? Fachowa opinia specjalisty z całą pewnością może być przydatna i pomoże urządzić mieszkanie w sposób estetyczny, ale także ustawny. Jeżeli jednak bardziej zależy nam na ekspresji i wyrażeniu własnej wizji, mniej na praktyczności wnętrza, możemy zrezygnować z profesjonalnej pomocy. Optymalnym rozwiązaniem może być także poproszenie architekta lub specjalisty od wystroju wnętrz o drobną konsultację jeszcze przed urządzeniem mieszkania lub po nim. 

Własne mieszkanie – estetycznie i praktycznie

Urządzając pierwsze mieszkanie, pamiętajmy o kompleksowym połączeniu dwóch najważniejszych cech, jakimi powinno charakteryzować się każde wnętrze – estetyka i pragmatyzm. Aranżując każde z pomieszczeń, powinniśmy pamiętać o tym, aby było ono nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także ergonomiczne, tak aby codzienne funkcjonowanie w nim było wygodne i przyjemne. 

Nie zapominajmy także o praktycznym dostosowaniu wystroju oraz wybranych mebli do siebie i swojego stylu życia. Jeżeli mieszkamy z kotami lub psami, powinniśmy raczej zrezygnować ze skórzanych kanap i foteli, które z łatwością ugną się pod naciskiem zwierzęcych pazurów. Jeżeli pracujemy z domu, pamiętajmy o zapewnieniu sobie odpowiedniej przestrzeni do pracy; najlepszym rozwiązaniem będzie osobne pomieszczenie pełniące funkcję gabinetu. Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, wydzielmy strefę pracy w sypialni lub pokoju dziennym. 

Jeżeli jesteśmy miłośnikami gotowania, szczególną uwagę zwróćmy na bogaty wystrój kuchni. Warto wyposażyć ją w funkcjonalne i pojemne szafki, które z powodzeniem pomieszczą wszystkie garnki i akcesoria do gotowania oraz pieczenia. 

Bez względu na swoje upodobania i styl życia najwięcej czasu poświęcamy zazwyczaj urządzaniu strefy dziennej mieszkania oraz sypialni. Te dwa antagonistyczne pomieszczenia, choć wymagają odmiennego wystroju, opierają się głównie na komforcie i wygodzie użytkowania. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na ich kluczowe elementy, jakimi są łóżko oraz kanapa i fotele. To właśnie na nich będziemy wypoczywać w nowym mieszkaniu w nocy oraz w ciągu dnia, po pracy. Powinniśmy więc wybrać meble dopasowane do reszty wystroju oraz naszego gustu, które jednocześnie gwarantować będą stuprocentowy komfort oraz odpowiednią, zdrową pozycję kręgosłupa. 

Nie zapominajmy o dodatkach!

Na koniec zostawmy najprzyjemniejszą część urządzania, czyli dobieranie elementów ozdobnych do każdego z pomieszczeń. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ich liczbą i starannie dopasować je do wystroju i charakteru każdego z pomieszczeń. Po dokonaniu ostatnich szlifów i estetycznym rozstawieniu wszystkich dekoracji i zielonych roślin w ozdobnych donicach możemy już planować kolejny krok, jakim jest parapetówka!

Nie zapominajmy także o praktycznym dostosowaniu wystroju oraz wybranych mebli do siebie i swojego stylu życia.