Jak zabudować, zamontować kominek - sposoby obudowy kominków

Wraz z mroźną pogodą przychodzi czas, gdy wszyscy marzą, by ogrzać się w zaciszu domowego kominka.

Niezależnie od typu kominka — gazowego, elektrycznego czy opalanego drewnem – warto zwrócić uwagę na estetykę wykończenia. Odbudowa jest bowiem jego najbardziej reprezentacyjną częścią. Jak dobrać odpowiedni materiał, który będzie estetyczny, a jednocześnie bezpieczny? Poniżej przedstawiamy kilka cennych porad i inspiracji, jak zabudować kominek w domu

Jaki materiał wybrać do obudowy kominka?

Klinkier to jedna z tradycyjnych propozycji, która świetnie sprawdzi się w rustykalnym wnętrzu.

Wraz z mroźną pogodą przychodzi czas, gdy wszyscy marzą, by ogrzać się w zaciszu domowego kominka. Chodzi jednak nie tylko o to, by to miejsce było funkcjonale, ale także gustowne i nowoczesne. Istnieje wiele aranżacji stylistycznych i materiałów, których można użyć do stworzenia wymarzonego klimatu. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które sprawią, że kominek stanie się piękną ozdobą każdego domu.

Cegła

Klinkier to jedna z tradycyjnych propozycji, która świetnie sprawdzi się w rustykalnym wnętrzu w otoczeniu naturalnych materiałów i jasnych kolorów. Jednak równie dobrze będzie współgrała z nowoczesnym stylem loftowym. Kominek będzie wówczas punktem centralnym całego pomieszczenia, a cegła będzie stanowić piękne odbicie kolorystyczne na tle minimalistycznej aranżacji.

Cegła jest dostępna w dwóch opcjach: licowej i klinkierowej. Pierwsza z nich ma gorsze parametry techniczne. Charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i wysoką nasiąkliwością wilgoci. Są jednak ręcznie formowane i wypalane z gliny, co w pełni oddaje swojski klimat. Jeśli jednak stylistyka nie jest najważniejszym parametrem, to warto zdecydować się na klinkier. Jest to niezwykle trwały materiał, który jest odporny na wysokie temperatury. Imponuje także jego wygląd, który może doskonale imitować licowy. Dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, dla których można dobrać odpowiedni kształt i teksturę.

Kamień

Kamień sprawdzi się idealnie w każdym projekcie architektonicznym. Różnorodność minerałów dostępna na rynku jest imponująca. Wyróżniają się fakturą, kolorem i rozmiarami. Dzięki temu można znaleźć idealny materiał, który wkomponuje się do każdego stylu wnętrzarskiego. Ogromną zaletą jest też łatwość obróbki, co sprawia, że jest to najpopularniejszy komponent obudowy kominka.

W gamie produktów oferowanych do obudowy kamiennego kominka znaleźć można między innymi niezwykle wytrzymały marmur. Jest to jedna z droższych propozycji. Tym niemniej cena idzie tu w parze z wysoką jakością i precyzją wykonania. Kolejnym minerałem jest wapień — miękki i podatny na formowanie. Jasny kolor i chropowata tekstura sprawiają jednak, że jest on wymagający w kwestii utrzymania czystości. Wymaga impregnacji i mycia specjalnymi środkami chemicznymi. Można też postawić na granit. Ciemny kolor i gładka powierzchnia świetnie sprawdzą się w surowych, ciężkich wnętrzach. Do jego zalet należy gładka struktura, którą łatwo myć, i duża wytrzymałość na uszkodzenia.

Beton

Wiele nowoczesnych projektów architektonicznych stosuje we wnętrzach beton. Jest to wytrzymały materiał, który dzięki plastycznej strukturze łatwo ulega obróbce. Jego ciemna, surowa struktura świetnie sprawdza się w męskich i minimalistycznych loftach. Jednak przy odpowiednio dobranych dodatkach i akcesoriach równie dobrze sprawdzi się w klasycznych wnętrzach.

Ważnym elementem prawidłowego użytkowania kominka jest impregnacja. Montaż obudowy betonowej powinien być połączony z impregnacją. Jest to etap konieczny dla zwiększenia wytrzymałości materiału, który jest narażony na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Warstwa impregnatu będzie skuteczną barierą dla obu czynników. Pomalowane elementy są też mniej podatne na zabrudzenia. Otoczenie kominka jest bowiem elementem, który często zachodzi sadzą i popiołem. Łatwość w utrzymaniu czystości jest więc elementarnym wyznacznikiem uniwersalności tego rozwiązania.

Drewno

Mniej oczywistym wyborem do obudowy kominka jest drewno. Warto się na nie zdecydować, jeśli chce się uzyskać klimat górskiego domku. Należy wziąć jednak pod uwagę, że jego montaż wiąże się z dokładnym prześledzeniem prawa budowlanego. Trzeba bowiem zadbać, by stworzyć miejsce w pełni bezpieczne. Najważniejszą kwestią w trakcie montażu jest wówczas odpowiednia izolacja od źródła ciepła. Nie chcąc, by wszystko się spaliło, należy odpowiednio odseparować obudowę od źródła ognia.

Kominek to piękny dodatek każdego domu. Jest doskonałym źródłem ciepła, jednak większość docenia go przede wszystkim za niezwykłe walory estetyczne. Niezależnie od użytego materiału na obudowę powinien być to element wykonany z najwyższą starannością. Zachowanie wszelkich norm bezpieczeństwa pozwoli w spokoju cieszyć się jego zachwycającym wyglądem przez lata.

Kamień sprawdzi się idealnie w każdym projekcie architektonicznym.