Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak ochłodzić mieszkanie w upały bez klimatyzacji?

Aby nieco schłodzić wnętrze mieszkania, możemy użyć także jednego lub większej ilości wentylatorów.

Kiedy przychodzą upalne dni, wszyscy z radością korzystają z wysokich temperatur i dostatku słońca. Przyjemna, wakacyjna temperatura nie jest jednak tak chętnie witana w domu, w którym pragniemy zaznać nieco przyjemnego chłodu po całym dniu upału. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą zazwyczaj różne rodzaje klimatyzacji – co jednak, jeśli dom nie jest wyposażony w specjalny system chłodzenia? Jak ochłodzić mieszkanie lub dom bez użycia klimatyzacji? Poniżej kilka sprawdzonych rad!

Przyczyny wysokich temperatur w pomieszczeniach

Oczywistym jest, że wysokość temperatury na zewnątrz determinuje temperaturę w pomieszczeniu.

Oczywistym jest, że wysokość temperatury na zewnątrz determinuje temperaturę w pomieszczeniu. Ważną rolę odgrywa tu jednak również stopień termoizolacji domu lub mieszkania. Odpowiednio ocieplony budynek nie tylko ogrzewa jego wnętrze w sezonie zimowym, ale pozwala także na ograniczanie temperatur w pokojach podczas letnich upałów. 

W przypadku, kiedy budynek posiada ściany o zbyt wysokim współczynniku przenikalności, zarówno sama konstrukcja, jak i wnętrze bryły stosunkowo szybko ulegają nagrzaniu. Ciepło z nasłonecznionych ścian regularnie przenika do każdego z pomieszczeń tworząc wewnątrz wyjątkowo uciążliwą atmosferę. 

Zarówno zbyt niska, jak i za wysoka temperatura, niedopasowana do potrzeb domowników, może negatywnie wpływać na ich samopoczucie oraz zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Warto więc przynajmniej domowymi sposobami spróbować obniżyć nieco słupek rtęci w domu lub mieszkaniu. 

Jak schłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Właściciele domów jednorodzinnych mają zdecydowanie większe możliwości, jeśli chodzi o walkę z upałami. Zawsze mogą bowiem zdecydować się na instalację klimatyzacji lub przeprowadzenie remontu, mającego na celu zwiększenie termoizolacyjności ścian. Mieszkańcy bloków nie mają niestety takich możliwości, w związku z czym zmuszeni są do radzenia sobie z wysokimi temperaturami na inne sposoby. 

Podstawowym sposobem na zmniejszenie temperatury w mieszkaniu jest staranne zasłanianie okien grubymi, nieprzepuszczalnymi zasłonami na cały dzień oraz odsłanianie i otwieranie okien na noc, kiedy temperatura na zewnątrz spada i możliwe jest wpuszczenie do mieszkania dawki przyjemnie chłodnego powietrza. 

Wybierając zasłony, najlepiej jest wybrać grube modele, w jasnych kolorach odbijających światło. 

Aby nieco schłodzić wnętrze mieszkania, możemy użyć także jednego lub większej ilości wentylatorów. Rozstawione w odpowiedniej odległości w najczęściej użytkowanych pomieszczeniach stanowią prosty i skuteczny sposób na obniżenie temperatury w mieszkaniu przynajmniej o jeden lub dwa stopnie. 

Co jeszcze sprawdza się w walce z upałami w mieszkaniu? Praktycznym i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie nawilżaczy powietrza. Mogą to być zarówno profesjonalne urządzenia, jak i samodzielnie wykonane konstrukcje, takie jak mokre ręczniki umieszczone na suszarce, kaloryferze czy karniszu. Podczas parowania będą regulować temperaturę w pomieszczeniu. 

Jeżeli mamy w mieszkaniu wannę, możemy wypełnić ją zimną wodą i pozostawić otwarte drzwi do łazienki. Pozostawiona w wannie woda skutecznie pochłaniać będzie ciepło z pomieszczeń, obniżając tym samym temperaturę wnętrza. Jeżeli mieszkanie ma duży metraż możemy także rozstawić w nim kilka dużych misek z zimną wodą. 

Mieszkanie podczas upałów – czego unikać?

Wiemy już co możemy zrobić, by nieco obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Aby nasze działania przyniosły odpowiedni rezultat, warto dopełnić je trzema podstawowymi zasadami, które pozwolą nam uniknąć nagrzewania się pomieszczeń. 

Przede wszystkim, jeżeli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy powstrzymać się od długiego gotowania oraz przygotowywania potraw wymagających jednoczesnego używania kilku palników i piekarnika. Włączona kuchenka w znaczny sposób podwyższa temperaturę w domu, niwelując efekty podjętych działań. 

Kolejną zasadą jest powstrzymanie się od korzystania ze sprzętów elektronicznych, takich jak komputer czy telewizor. Możemy zrezygnować z ich używania lub całkowicie odłączyć je aż do wieczora, kiedy temperatura na zewnątrz stanie się bardziej znośna. 

Pamiętajmy także, że mimo iż przynosi chwilową ulgę, lodówka nie jest dobrym narzędziem do walki z upałem w mieszkaniu. Po każdym długotrwałym otwarciu w celu schłodzenia zaczyna pracować ze zwiększoną mocą, jednocześnie nagrzewając siebie i swoje najbliższe otoczenie. 

Podstawowym sposobem na zmniejszenie temperatury w mieszkaniu jest staranne zasłanianie okien grubymi, nieprzepuszczalnymi zasłonami na cały dzień oraz odsłanianie i otwieranie okien na noc.