Zastanawiasz się, jaka podłoga w salonie będzie najlepsza? Do podjęcia decyzji o rodzaju podłoża należy rozważyć nie tylko aspekt estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny oraz bezpieczeństwo. Jak połączyć wszystko w jedną całość tak, aby stanowiło spójną aranżację, doradzamy w niniejszym artykule.
Podstawowe parametry
Przed wyborem koniecznie należy wziąć pod uwagę następujące kwestie dotyczące materiału na podłogę w salonie:
rodzaj surowca, z jakiego została wykonana,
klasę ścieralności,
klasę użyteczności.
Materiał
Na rynku dostępne są rozmaite rozwiązania, które można dopasować do indywidualnych preferencji, budżetu oraz wystroju pozostałej części domu. Wybierać można spośród: paneli podłogowych, wykładzin, płytek czy podłóg z litego drewna.
Klasa ścieralności
Producenci paneli mają obowiązek umieszczać informacje na temat twardości oraz odporności produktu na ścieranie. Wyróżnia się 5 klas ścieralności i określa się je symbolami od AC1 do AC5. Im wyższa wartość, tym większa trwałość. Do pokoju dziennego, salonu wystarczą produkty oznaczone AC3, przy licznej rodzinie i zwierzętach w domu lepsze będą AC4.
Klasa użyteczności
Ten podział wprowadza rozróżnienie wśród paneli podłogowych na domowe i przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej. Jest ich sześć (klasa 21, 22, 23, 31, 32, 33). Pierwsza cyfra w oznaczeniu informuje, czy panel jest przeznaczony do domu (2) czy do obiektu publicznego (3). Druga wskazuje natężenie ruchu w danym miejscu od 1 dla niskiego do 3 dla najwyższego. Dla podłogi w salonie wybierz oznaczenie 23. To da gwarancję estetycznego wyglądu i trwałości na długie lata.
Pozostałe parametry, na które warto zwrócić uwagę to tęgość i wypełnienie paneli. Do stworzenia trwałej podłogi w salonie optymalne są panele o grubości 8 mm z płytą HDF. Upewnij się, czy panel ma wbudowaną warstwę wygłuszającą oraz, czy może być stosowany na ogrzewanie podłogowe.
Podłoga jako element stylowej aranżacji
Salon należy do najbardziej reprezentatywnych pomieszczeń w domu, dlatego jest niezwykle ważne, by panowała w nim zapraszająca atmosfera, spójność stylistyczna podkreślająca elegancję oraz gust właścicieli.
Podłoga w klasycznym salonie
Najpopularniejszy i najczęściej spotykany styl klasyczny definiuje subtelność oraz jakość. Przyjazna dla oka i bezpieczna klasyka wymaga symetrii, równowagi i umiaru. We wnętrzach dominują stonowane barwy takie jak: brązy, beże czy biel. Wysokiej jakości drewno wydaje się tutaj naturalnym wyborem. Doskonałym dopełnieniem takiego wnętrza będzie dębowa deska, parkiet lub ewentualnie panele laminowane.
Styl skandynawski
Styl skandynawski nie wychodzi z mody. Jasne, harmonijne wnętrza z naciskiem kładzionym na naturalne materiały pokochają drewniane posadzki z naturalnych, jasnych desek lub drewno bielone jak buk, olcha, merbau czy tek. Ich naturalny wygląd o widocznym usłojeniu i sękach podkreśli przytulność i przejrzystość całej aranżacji. Dla skromniejszego budżetu warto poszukać paneli wykonanych ze szlachetnych gatunków drewna. W przestrzeniach skandynawskich do łask powracają parkiety w geometryczne wzory takie jak jodełka, cegiełka czy wzór pałacowy. Wnętrza ludzi młodych, zwolenników industrialnej nuty, podłogi w salonie projektuje się z płytek betonowych, kontrastując je z puchatymi i miękkimi wykładzinami.
Wnętrza w stylu glamour
Tego typu salony zachwycają atmosferą luksusu, wyróżniają się blaskiem i przepychem. Do tak eleganckiej, bogato zdobionej przestrzeni pasują ekskluzywne lite deski z wyselekcjonowanych gatunków drewna jak dąb, jesion, klon lub egzotyczne merbau, palisander, teak bądź orzech czarny. Parkiet w elegancką francuską jodełkę z powodzeniem podkreśli wyczucie smaku i klasę. Kolory to kremowobiały, czarny z lekkimi szarymi refleksami lub ciemnobrązowy. Oszczędniejszą wersją podłogi w salonie w stylu glamour są panele wykonane z drewna wenge. Dla dużych przestrzeni efektownym dopełnieniem będą marmurowe płytki.
Styl rustykalny
Domy urządzone w tym stylu nawiązują do prostych, ciepłych, funkcjonalnych, bliskich naturze wiejskich dworków. Kolorystyka podłóg w pokoju dziennym powinna być naturalna, a materiały najpopularniejsze to drewno, cegła czy kamień. Typowa podłoga w salonie rustykalnym jest wykonana z postarzanego drewna, z mocno zaakcentowanymi sękami i widocznym rysunku słojów. Posadzki rustykalne są uniwersalne w swoim wyrazie i stanowią coraz częstszy dodatek do wnętrz w stylu retro, nowoczesnym oraz loftowym.
Podłogi to duże płaszczyzny, dlatego to, w jakim stylu je wykończymy, ma kluczowy wpływ na charakter pomieszczenia, a ponieważ salon to wizytówka domu, wybór powinien być tym bardziej przemyślany.