Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Kuchnia jednorzędowa - popularne układy w kuchni

Kuchnia jednorzędowa daje ciekawe możliwości estetyczne, nie przytłacza wizualnie aranżacji, a także optycznie powiększa przestrzeń.

Kuchnia to jest miejsce, w którym przebywamy wielokrotnie w ciągu dnia zarówno wykonując obowiązki, jak i relaksując się podczas spotkań w gronie najbliższych. Wygodna, funkcjonalna i estetyczna sprawi, że będziemy w niej chętnie spędzać czas, a wszystkie czynności będziemy wykonywać z przyjemnością. Właściciele małych mieszkań, nie muszą być skazani na monotonię i nudę kuchni jednorzędowej. Z naszymi pomysłami każda kuchnia będzie prezentowała się atrakcyjnie.

Najpopularniejsze układy mebli kuchennych

0
Idealny układ kuchenny spełnia zasadę trójkąta roboczego.

Kuchenna aranżacja musi być oparta na precyzyjnym planie przestrzennym. Najważniejszy dla całościowego efektu jest kształt zabudowy meblowej. Determinantami układu w kuchni są preferencje inwestorów, styl urządzanego wnętrza, ale też warunki techniczne. Największym ograniczeniem jest wielkość samego pomieszczenia oraz jego wymiary i proporcje. Oto najpopularniejsze rozwiązania stosowane w kuchniach:

  • układ jednorzędowy, 

  • układ dwurzędowy,

  • układ mebli w kształt litery L, 

  • układy mebli w kształt liter G lub U,

  • aneks kuchenny,

  • kuchnia z wyspą.

Wszystko w jednej linii

W kuchni jednorzędowej części wyposażenia ułożone są równo w rzędzie. Wszelkie warianty mogą dotyczyć jedynie kolejności poszczególnych elementów. Ważne jest, aby zlew znajdował się pośrodku blatu roboczego, a lodówka i piekarnik zamykały go po przeciwnych końcach.

Co to jest zasada trójkąta?

Idealny układ kuchenny spełnia zasadę trójkąta roboczego. Polega ona na zachowaniu odpowiednich odległości między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką. Długość boków tego trójkąta powinna wynosić od 4 do 6 metrów, a łączna odległość pomiędzy tymi urządzeniami AGD nie powinna przekroczyć 7 metrów. Dysponując kuchnią w zabudowie równoległej, nie jest łatwo zastosować ww. zasadę. Układ ten ustawia się wówczas w jednej linii, z zachowaniem omówionych reguł. Istotne jest, by sprzęty rozdzielone zostały przez blaty robocze o długości ok. 80 cm i 30–40 cm głębokości.

Reguły panujące w kuchni jednorzędowej

Ten rodzaj kuchni rządzi się swoimi prawidłami. Jednym z nich jest zasada linii technologicznej. Układ zabudowy meblowej i urządzeń AGD powinien zostać tak rozplanowany, aby praca w kuchni oferowała maksymalny komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków. Oznacza to, że na początku zabudowy powinna znaleźć się lodówka. Dalej projektujemy miejsce na blat roboczy, a za nim umieszczamy zlewozmywak i znowu blat roboczy, a następnie płytę indukcyjną. Takie rozmieszczenie pozwoli nam na wygodne przygotowywanie posiłków, bez zbędnego chodzenia. 

Klucz to dobra organizacja

Podstawowym wyzwaniem w projektowaniu zabudowy jednościennej jest ergonomia. Wszelkie zakamarki powinny być optymalnie zagospodarowane. Dobrym rozwiązaniem są głębokie szafki narożne z koszami obrotowymi i wysuwanymi, Magic Corner, a także organizery, sortowniki do szuflad, stoły wysuwane, carga podblatowe, carga wysokie, szuflady z pełnym wysuwem, ułatwiające utrzymanie porządku oraz zapewniające maksymalne wykorzystanie każdego skrawka wolnej przestrzeni. Wiszące szafki kuchenne można poprowadzić aż do sufitu, zyskując dodatkową przestrzeń na przechowywanie. Ciekawym pomysłem może być zaprojektowanie szuflad zamiast cokołu w dolnych szafkach.

Zalety kuchni jednorzędowej

Kuchnia jednorzędowa daje ciekawe możliwości estetyczne, nie przytłacza wizualnie aranżacji, a także optycznie powiększa przestrzeń. Skupienie mebli wraz ze sprzętem po jednej stronie pozostawia sporo miejsca na stół oraz krzesła. Taki układ doskonale sprawdza się w kuchniach otwartych, a także gdy aranżujemy wyspę kuchenną. W zakresie użytkowania kuchni jednorzędowej zaletą jest to, że wszystko zgromadzone jest na niewielkiej przestrzeni i w zasięgu ręki. Zabudowa ta zachęca do eksperymentowania z najnowszymi rozwiązaniami do organizowania miejsca wewnątrz i na zewnątrz mebli oraz do korzystania z oferty mebli na wymiar, gdzie zyskujesz pewność, że każdy centymetr zostanie wykorzystany.

Nie tylko dla małych

Układ jednorzędowy to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla skromnych metrażem pomieszczeń, ale również do wnętrz, w których przenikają się kuchnia z salonem. Meble powinny wówczas nawiązywać do stylu salonu i tworzyć z nim spójną całość. Przestrzeń pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym można rozdzielić na wiele atrakcyjnych sposobów lub pozostawić ją zupełnie pustą.

Kuchnia jednorzędowa wymaga większej staranności pod względem umeblowania, stylizacji i funkcjonalnego zagospodarowania. Jednak tak dopracowana aranżacja kuchenna będzie budziła podziw, a jej użytkowanie przyniesie wiele radości.

0
Kuchenna aranżacja musi być oparta na precyzyjnym planie przestrzennym.