Unia Europejska flaga logotyp

Podłoga na balkon – podpowiadamy, jak ją wykończyć

Nowoczesne płytki podłogowe doskonale prezentują się nawet na eleganckich tarasach.

Tradycyjne płytki, powłoki z żywicy, gumowe kafle, naturalne drewno, deski kompozytowe, a może sztuczna trawa – co najlepiej położyć na podłogę na balkonie? Podpowiadamy, które materiały sprawdzą się na mały i duży taras z zadaszeniem oraz bez niego, a także czy podłogę na balkon można zamontować samemu. I czy przy ograniczonych środkach warto wykonać metamorfozę balkonu, kładąc na stare płytki specjalne moduły podestu tarasowego, żywicę albo sztuczną trawę. Prześledźcie z nami najpopularniejsze rozwiązania wykorzystywane na balkonach w domu i bloku.

Różne czynniki i koszty

Wybierając podłogę na balkon, trzeba wziąć pod uwagę to, że o ile nie jest on zabudowany, w naszym klimacie jego nawierzchnia powinna być odporna nie tylko na wilgoć, ale też na deszcz, działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza na przestrzeniach niezadaszonych. Dodatkowo podłoga balkonowa powinna być prosta w czyszczeniu. A także – przede wszystkim – solidna, tak aby wytrzymała więcej niż kilka sezonów, zwłaszcza że jej zrobienie wiąże się przecież z pewnym nakładem finansowym. Średnia cena podłogi na balkon w 2022 roku wynosi od 70 do 120 zł za metr kwadratowy, w zależności od wybranego materiału i tego, czy zatrudniamy fachowca, czy też zdecydujemy się położyć podłogę we własnym zakresie. Jeśli chcemy obniżyć koszty remontu, można się zastanowić nad wyłożeniem betonowej podłogi albo starych płytek, które się na niej znajdują, podestami drewnianymi albo sztuczną trawą. Takie rozwiązanie ma jednak pewien zasadniczy minus – nie jest trwałe. Zarówno sztuczną trawę (czy innego rodzaju wodoodporne wykładziny), jak i gotowe podesty lepiej zabierać z tarasu na zimę, jeśli chcemy, żeby dobrze się prezentowały w sezonie.

Drewniane podłogi

Marzy Ci się drewniana podłoga na balkonie? Nic dziwnego. Drewno to surowiec naturalny i ekologiczny – w jego otoczeniu człowiek lepiej odpoczywa. Z drewnem dobrze komponują się skrzynki z kwiatami i różnego rodzaju meble tarasowe. Ponadto drewno, nawet w upalne dni, nie nagrzewa się mocno, dzięki czemu można po nim chodzić boso. I nawet dużej przestrzeni dodaje przytulności. Ale jaki rodzaj drewna sprawdzi się na balkonie? Eksperci radzą, żeby wybierać najlepiej spośród gatunków egzotycznych, które są bardziej wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne niż nasze drewno rodzime. Oglądając drewno na balkon, warto wziąć pod uwagę następujące gatunki: garapa, kempas, merbau, cumaru, bangkirai i tatajuba. Niestety, ich cena jest stosunkowo wysoka. Pamiętajmy też, że naturalne drewno trzeba odpowiednio pielęgnować, przynajmniej raz w roku dokładnie czyścić i impregnować.

0
Deski kompozytowe nie są trudne w montażu.

Deski kompozytowe

Znacznie tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu są deski kompozytowe, przypominające wyglądem drewno. Są one produkowane z mączki drewnianej i tworzyw sztucznych – z przewagą polichlorku winylu. Deski kompozytowe wyglądają jak drewniane, ale mają więcej zalet – dostępne w wielu kolorach, są odporne na deszcz i słońce, nie trzeba ich konserwować i nie łapią łatwo wilgoci. Sprawdzą się w domach, w których mieszkają małe dzieci, bo są też antypoślizgowe i łatwo je wyczyścić, jeśli zostaną zabrudzone. W blokach na tarasach niezadaszonych, szczególnie tych dachowych, pod deskami kompozytowymi montuje się system miniaturowych rynien, odprowadzających nadmiar wody, zatem duży deszcz, a nawet roztapiający się śnieg nie stanowią problemu. Warto pamiętać jednak, że choć podłóg wyłożonych deskami kompozytowymi nie trzeba konserwować, warto je dokładnie umyć przynajmniej raz w roku, a jeśli balkon znajduje się w mniej nasłonecznionym miejscu, to nawet częściej. Zapobiegnie się dzięki temu osadzaniu zielonego nalotu, którego powstawaniu sprzyja wilgoć. Dobrze też wiedzieć, że producenci desek kompozytowych oferują specjalne zestawy montażowe, ułatwiające położenie tego rodzaju podłogi we własnym zakresie – jest to stosunkowo proste, a może znacznie obniżyć koszty remontu.

Płytki gumowe i tradycyjne

Balkony z okresu PRL i lat 90. kojarzą się zwykle z mało estetycznymi płytkami. Obecnie płytki są materiałem również często wybieranym na balkon, ale ich wygląd różni się kolosalnie od mało atrakcyjnych poprzedniczek. Producenci klasycznych płytek balkonowych prześcigają się w różnych rozwiązaniach – oferują nie tylko szeroki wybór kształtów i rozmiarów, ale też dbają o dobre parametry techniczne swoich produktów. Mrozoodporność i antypoślizgowość to już od dawna standard. Jeśli szukamy rozwiązania bardziej nowoczesnego, zwróćmy uwagę na płytki gumowe. Tego typu podłoże jest wykorzystywane na placach zabaw i w różnych przestrzeniach publicznych, ale dla wielu zastosowanie ich na balkonie może być zaskakujące. A gumowe płytki balkonowe to bardzo praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapewniające podłogę, która jest łatwa w montażu, wytrzymała na różne czynniki zewnętrzne i zabezpiecza przed poważniejszymi urazami, co może mieć spore znaczenie, gdy na balkonie często przebywają dzieci lub osoby starsze. Ponadto ze względu na duży wybór różnych typów płytek gumowych – ich kształtu i koloru – są one coraz częściej polecane przez projektantów również dzięki dużym możliwościom aranżacyjnym. Podłogi na balkonie nie należy robić z marmuru, marmurowa podłoga będzie natomiast pasować do nowoczesnego salonu.

Wodoszczelna żywica

Wielu ekspertów poleca żywicę poliuretanową jako idealną powierzchnię na podłogę balkonu. Decyduje się na nią coraz więcej inwestorów ze względu na jej niezaprzeczalne walory – żywica ciekawie się prezentuje, jest dostępna w przeróżnych wariantach, jest bardzo trwała, odporna na wilgoć, wysoką temperaturę, a nawet ogień. Sprawdza się doskonale również na niezadaszonych balkonach. Jednak to, co przekonuje wielu, to fakt, że można ją położyć bezpośrednio na różnorodnym podłożu, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Żywicę stosuje się bezpośrednio nie tylko na surowym betonie, ale na też równie dobrze na drewnie i płytkach ceramicznych. To rozwiązanie ma jednak pewną wadę – jest stosunkowo drogie, więc jeśli mamy do dyspozycji dużą powierzchnię podłogi balkonowej, musimy dobrze skalkulować, czy to dobry pomysł na naszą kieszeń.

0
Warto dobrze dobrać podłogę na balkon, zwłaszcza gdy stanowi on przedłużenie salonu.