Płyty OSB są jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych materiałów konstrukcyjnych i podkładowych. Można je wykorzystać na wiele sposobów, w tym do budowy dachów, podłóg i ścian. Świetnie sprawdzają się do szalowania elementów betonowych. Coraz chętniej wykorzystuje się je także jako element ozdobny, wykonując z nich meble (lub też wzmacniając istniejące) i różne gadżety. Płyty OSB różnią się od siebie zarówno grubością, jak i rozmiarami, dzięki czemu można je wykorzystywać do różnych projektów. Jak i do czego stosować płyty OSB grubości kilku i kilkunastu milimetrów?
Grubości płyt OSB
Płyty OSB mają różną grubość, co pozwala dobrać idealny rozmiar do własnego projektu. Zaczynają się już od 6mm, a najgrubsze mogą mieć około 30mm. Najczęściej wykorzystuje się płyty OSB grubości 8, 10, 12, 15, 18, 22, 25 mm. Mogą być różne wykończenia – gładkie lub pióro wpust, a także różne wielkości. Do najpopularniejszych należą 2500 x 1250, 2070 x 2800, 2500 x 675.
Płyty OSB mogą mieć również zróżnicowane właściwości dotyczące odporności na wodę. Oczywiście, każdy parametr wpływa na cenę płyty, decydują także o odpowiednim jej przeznaczeniu. Jakie zastosowanie mają płyty OSB o grubości najmniejszej, a jakie o największej?
Płyta OSB grubości 8-12mm. Najcieńsze płyty OSB warto wykorzystać do konstrukcji niewielkich przedmiotów, które nie wymagają dużej nośności. Świetnie sprawdzą się także jako elementy wykończeniowe, podkłady pod boazerię, dla wzmocnienia mebli tapicerowanych, tworzenia skrzyń ozdobnych. Z płyt OSB grubości 10mm można wykonywać również drzwi meblowe, szczególnie przesuwne.
Płyty OSB grubości 15-18mm. Świetnie sprawdzą się przy szalunkowaniu niewielkich elementów betonowych, a także do tworzenia elementów mebli – półek i regałów – oraz elementów ozdobnych i wykończeniowych. Z płyt OSB takiej grubości często robi się również fronty meblowe, co wygląda wyjątkowo ciekawie i cieszy się coraz większą popularnością.
Płyty OSB grubości 22-25mm i więcej – są to najtwardsze i najbardziej wytrzymałe płyty, doskonale nadające się do konstrukcji podłóg, dachów i ścian. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się wytrzymałość, stabilność i grubość powierzchni, a więc do większych projektów, mających służyć przez lata, narażonych na dużą eksploatację i obciążenia.
Jaką grubość płyty OSB wybrać?
Oczywiście wybór płyty OSB grubości 8 czy 22 mm jest kwestią indywidualną. O ile jednak nie widać zbyt dużych różnic w płytach 8 czy 12 mm, wybieranych do lżejszych projektów (często decyduje estetyka, ciężar) o tyle w przypadku grubszych modeli i większych inwestycji każdy milimetr może mieć znaczenie, ponieważ wpływa na nośność. Nie ma więc miejsca na kompromisy. Oczywiście, znaczenie ma również cena – im grubsza i większa płyta, tym będzie droższa, jednak nie to powinno być decydujące. Trudno bowiem wyobrazić sobie konstrukcję stropu czy ścian, które wykonało się z cieńszych płyt ze względu na ich cenę, bez pewności, że będą wystarczająco wytrzymałe. Należy więc odpowiednio dobierać grubość i właściwości płyt do konstrukcji, które chce się tworzyć.
Zastosowanie płyt OSB – dlaczego warto je wykorzystać?
Płyty OSB mają szerokie spektrum zastosowania i kryją w sobie ogromny potencjał. Z powodzeniem zastąpią deski, ułatwiając przy tym prace ze względu na swoje rozmiary.
O ile kiedyś płyty OSB traktowane były wyłącznie jako element konstrukcyjny, który w efekcie końcowym nie był widoczny, o tyle obecnie coraz więcej osób decyduje się na pozostawienie płyt w ich naturalnym stanie, a nawet podkreślenie ich charakteru odpowiednim lakierem. Wykorzystuje się je do tworzenia mebli – blatów i frontów, zabudowy ścian (zamiast płyt kartonowo-gipsowych), tworzenia stołów, ław czy też elementów czysto ozdobnych, takich jak skrzynie na kwiaty, drobne półki. Świetnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, szczególnie w loftach. Bardzo ciekawie wyglądają także na podłodze, np. w domku letniskowym, ale nie tylko.
Płyty OSB grubości zarówno 8 jak i 22mm są proste w obróbce, a odpowiednie podkreślenie ich struktury daje wyjątkowo ciekawy efekt. Na uwagę zasługuje również kolor, który wprowadzi do wnętrza ciepło i przytulność. Płyty OSB można malować farbami, co również jest ciekawym pomysłem, jeśli ich oryginalna barwa w kłóci się z koncepcją wnętrza, a faktura z kolei zachęca. Zdecydowanie warto wpleść płyty OSB w aranżację wnętrza lub też wspomóc się nimi podczas budowy.