Remontujesz kuchnię i zastanawiasz się, jaki rodzaj płyty grzewczej wybrać? Rozważ zakup płyty indukcyjnej. Sprawdzi się ona szczególnie w kuchni nowoczesnej i minimalistycznej. To rozwiązanie bardzo efektywne i bezpieczne w użytku. Zanim jednak podejmiesz decyzję i udasz się do sklepu, dowiedz się, jak działa płyta indukcyjna, poznaj jej wady i zalety. Dowiedz się, które modele płyt indukcyjnych cieszą się największym zainteresowaniem i jaka instalacja jest potrzebna do jej obsługi.
Płyta indukcyjna – zasada działania
Płyta indukcyjna jest stosunkowo młodym rozwiązaniem, jeśli porównać ją do kuchenki gazowej czy elektrycznej. Indukcja, podobnie jak płyta, zasilana jest na prąd. Jak działa płyta indukcyjna? Pod powierzchnią płyty ceramicznej znajdują się specjalne miedziane cewki, ułożone w zwoje (mniejsze lub większe, tak jak w przypadku palników na tradycyjnej płycie grzewczej). Przepływa przez nie zmienny prąd elektryczny. Gdy na tych spiralach zostanie ułożone odpowiednie naczynie dochodzi do indukcji prądów wirowych, które rozgrzewają dno garnka. Innymi słowy, wytwarza się pole magnetyczne o niskiej częstotliwości. Strumień tego pola ogrzewa podstawę naczynia.
Aby móc korzystać z płyty indukcyjnej, będziesz potrzebować specjalnych garnków i patelni, dedykowanych do indukcji. Najczęściej można je rozpoznać po tym, że posiadają grubsze dno – wykonane z metalu wykazującego właściwości ferromagnetyczne. Tylko w ten sposób może dojść do indukcji, a więc przejścia prądów zmiennych w pole magnetyczne.
Zalety płyty indukcyjnej
Dlaczego warto zainwestować w płytę indukcyjną? Rozwiązanie w postaci indukcji posiada szereg zalet. Jakich?
Przede wszystkim, płyta indukcyjna zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Chcesz wiedzieć, jak działa płyta indukcyjna, że jest bezpieczna? Otóż, gdy dochodzi do zjawiska indukcji, ogrzewa się jedynie miejsce styku płyty oraz garnka, ewentualnie niewielki obszar wokół zwojów. Gdy zdejmiesz garnek – płyta bardzo szybko się schłodzi. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko poparzenia, co jest dobrą wiadomością dla rodziców małych pociech.
Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają także dodatkowe funkcje w płycie indukcyjnej, jak np. blokada płyty przed niepowołanym włączeniem, albo wstrzymanie podgrzewania garnka – gdy przykładowo musisz na chwilę wyjść z domu do pobliskiego sklepu lub na spacer z psem.
Kolejną niewątpliwą zaletą płyty indukcyjnej jest łatwość w utrzymaniu czystości. Idealnie gładka powierzchnia gwarantuje bezproblemowe i szybkie czyszczenie. Większość z nas chyba miała do czynienia z oczyszczaniem kuchenki gazowej – trzeba uważać na palniki, aby ich nie zalać, ponadto płyta nie jest jednolita i prosta, trudno dotrzeć do wszystkich zakamarków. Tego problemu nie doświadczymy w przypadku płyty indukcyjnej.
Indukcja jest rozwiązaniem bardzo efektywnym i wydajnym. Naczynie rozgrzewa się szybciej niż na jej elektrycznym odpowiedniku, co zdecydowanie skraca czas gotowania. Dostępne są wersje mini, zawierające jedynie 2 stanowiska do grzania, a także maxi z 8 „palnikami” na płycie.
Wady płyty indukcyjnej
Gdy zastanawiasz się, jak działa płyta indukcyjna, warto także znać wady wynikające z jej zakupu. Należy pamiętać, że ceny prądu nieustannie rosną i tendencja ta raczej nie ulegnie zmianie, co czyni indukcję rozwiązaniem drogim w eksploatacji. Gaz w chwili obecnej jest opcją tańszą.
Standardowa płyta indukcyjna może zostać podłączona do instalacji 1-fazowej o mocy 230 V. Jeśli jednak zależy nam na większej efektywności urządzenia, trzeba zainwestować w indukcję podłączaną do instalacji 3-fazowej o mocy 400 V. To może wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów wynikających z przerobieniem instalacji elektrycznej.
Na koniec – kwestia ceny. Choć indukcja dzisiaj jest zdecydowanie tańsza niż 20 lat temu, gdy wchodziła na rynek, to nadal rozwiązanie najdroższe z dostępnych. Zastosowane technologie, płyta szklano-ceramiczna – to wszystko wpływa na dość wysoką cenę zakupową, która rośnie wraz z kolejnym „palnikiem”.